Reklama

Naturalne kuracje na problemy skórne

Kiedy maluszka swędzi i piecze ciałko, jest rozdrażniony i płaczliwy. Oto, jak mu pomóc.

Niemowlę ma cienką, delikatną i zazwyczaj suchą skórę. Ponieważ jest ona bardzo wrażliwa, często pojawiają się na niej różnego rodzaju zmiany. Najczęstszą przyczyną podrażnień jest nieodpowiednia higiena (gdy skóra dziecka ma zbyt długi kontakt z mokrą pieluszką), przegrzewanie albo reakcje alergiczne np. na proszek do prania lub składnik diety.

Na swędzące krostki, odparzenia i potówki dobrze działają sposoby pielęgnacji, które stosowały już nasze mamy i babcie - polecają je nawet pediatrzy! Zanim więc sięgniesz po lecznicze preparaty, wypróbuj domowe specyfiki. Dzięki nim skóra maluszka stanie się jedwabiście gładka.

Reklama

Siemię lniane na swędzenie

Siemię jest używane do pielęgnacji skóry atopowej, której towarzyszy świąd. Nasiona lnu zawierają specjalne substancje śluzowe, które łagodzą podrażnienia i stany zapalne. Siemię dobrze nawilża i natłuszcza skórę, tworzy na niej specjalną warstwę ochronną.

Jak to zrobić: Pół szklanki siemienia lnianego wsyp do garnka, następnie zalej litrem zimnej wody. Gotuj przez 15-20 minut, aż powstanie galaretka. Oddziel ją od ziaren i dodaj do wanny z wodą. Taką kąpiel powtarzaj 2-3 razy w tygodniu.

Otręby na zaczerwienienie

Kąpiel w otrębach pszennych wygładza skórę, nawilża ją, łagodzi rumień i podrażnienia. Dodatkowo otręby doskonale ją odżywiają: są bogate w witaminy (głównie z grupy B) oraz sole mineralne (wapń, magnez i fosfor). Po kąpieli skóra staje się gładka i miła w dotyku.

Jak to zrobić: Do płóciennego woreczka wsyp porcję otrąb (300 g), następnie gotuj go przez 30-60 minut w 3 litrach wody. Zagęszczony odwar wlej do przygotowanej wcześniej wanienki niemowlęcej z ciepłą wodą. Wyciśnij do niej także płyn z woreczka z otrębami. Możesz też zagotować otręby w wodzie, a potem dokładnie je odcedzić.

Kąpiel w krochmalu na krostki

Stan skóry doskonale poprawia kąpiel z dodatkiem krochmalu, który działa podobnie jak emolienty, czyli preparaty chroniące skórę przed utratą wilgoci. Krochmal tworzy ochronną warstwę na skórze, dobrze łagodzi m.in. trądzik niemowlęcy i potówki.

Jak to zrobić: Postaw na gazie garnek z 5 litrami wody. Następnie odmierz 5 płaskich łyżek mąki ziemniaczanej i rozmieszaj je w 0,5 litra zimnej wody - tak, by nie było grudek. Powoli, cały czas mieszając, wlej roztwór do wody gotującej się w garnku. Gdy zrobi się kisiel, przelej uzyskany w ten sposób krochmal do wanienki z ciepłą wodą. Włóż do wody smyka i kąp go przez 5-10 minut. Nie dodawaj innych preparatów, nie używaj też mydła. Po kąpieli osusz malca dokładnie ręcznikiem - bez pocierania.

Oliwa z oliwek na suchą skórę

Jest bogata w nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminę E i D, beta-karoten i lecytynę. Dzięki temu dobrze nawilża skórę i przyspiesza jej regenerację. Działa też bakteriobójczo i przeciwzapalnie. Do celów kosmetycznych najlepiej wybierać oliwę "extra virigne", czyli z pierwszego tłoczenia na zimno - właśnie taka zawiera najwięcej składników odżywczych.

Jak to zrobić: Dodaj kilka kropel oliwy do wody w wanience. Po kąpieli wylej niewielką ilość oliwy na dłoń (ok. 2 łyżeczek). Ogrzej ją i nasmaruj ciało dziecko. Nie używaj innych produktów nawilżających, np. balsamu lub mleczka. Ich nadmiar nie służy skórze.

Roztwór sody na potówki

Soda oczyszczona stosowana zewnętrznie jako roztwór ułatwia oczyszczanie ran i działa przeciwzapalnie. Zmniejsza swędzenie i przyspiesza gojenie podrażnionej skóry. Jest polecana zwłaszcza jako środek zwalczający potówki.

Jak to zrobić: Przygotuj pół szklanki letniej przegotowanej wody. Wsyp do niej płaską łyżeczkę sody oczyszczonej, całość dokładnie wymieszaj, aż proszek się rozpuści. W tak przygotowanym roztworze zamocz wacik i przetrzyj nim zmiany na skórze. Taki zabieg przeprowadzany kilka razy dziennie wysuszy krostki na skórze malucha.

Mąka kartoflana na odparzenia

Mąka ziemniaczana ma właściwości wysuszające, dlatego skutecznie łagodzi zmiany na skórze i podrażnienia, działa antybakteryjnie oraz zmniejsza swędzenie. Pochłania wilgoć, pot i łój, a także dobrze przylega do skóry. Właśnie z powodu tych właściwości od dawna jest stosowana jako środek, który doskonale łagodzi odparzenia.

Jak to zrobić: Wysyp niewielką ilość mąki kartoflanej na wacik kosmetyczny. Przetrzyj nim miejsca, w których malec się poci i gdzie skóra ulega podrażnieniom: zgięcia łokciowe, pod kolankami, a także odparzone pośladki i fałdki w pachwinach (podczas zmiany pieluchy).

Ostrożnie z rumiankiem!

Rumianek działa przeciwbakteryjnie oraz łagodzi podrażnienia. Używały go nasze babcie, by zmiękczyć i odkazić wodę do kąpieli niemowlęcia. Dziś jednak lekarze odradzają stosowanie rumianku u małych dzieci.

Okazuje się bowiem, że u maluchów ze skłonnością do alergii rumianek może wywołać uczulenie. Lepiej więc go unikać. Nie powinno się go stosować też do przemywania oczu dziecka, ponieważ zawiera substancje, które mogą podrażniać spojówki.

Mam dziecko
Dowiedz się więcej na temat: problemy skórne | naturalne kuracje | higiena | podrażnienia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama