Reklama

​Maluchy zapamiętują to, co dobre

Już 5-miesięczne maluchy zapamiętują zabawy z rodzicami.

Do takich wniosków doszli psycholodzy z Brigham Young University. Jest tylko jeden warunek, maluchom zostają w pamięci te zdarzenia, z którymi wiążą się pozytywne emocje. 

Dzieci pamiętają to, co dobre

Jak piszą naukowcy na łamach czasopisma "Infant Behavior and Development", tak małe dzieci zapamiętują tylko to, co dobre.

- Badania procesu zapamiętywania u niemowląt prowadzone są od dawna, my po raz pierwszy zbadaliśmy, jak na tworzenie wspomnień wpływają emocje - mówi pierwszy autor pracy profesor Ross Flom. Okazało się, że dzieci lepiej zapamiętują to, co kojarzy im się z pozytywnymi emocjami.

Reklama

W wieku 5 miesięcy dzieci oczywiście nie umieją jeszcze mówić, ale naukowcy mają różne sposoby oceny ich reakcji w odpowiedzi na testowe zadania. W tym przypadku analizowano ruch oczu dziecka i to, jak długo wpatruje się w wykorzystane podczas eksperymentu obrazki.

W trakcie eksperymentu dzieciom pokazywano na ekranie krótkie filmy z wypowiedzią osoby mówiącej szczęśliwym, neutralnym lub zagniewanym głosem. Natychmiast po wypowiedzi pojawiał się na ekranie geometryczny kształt. Poziom zapamiętania tego kształtu testowano u dzieci 5 minut później i kolejny raz następnego dnia.

Pozytywne zdarzenia zwiększają koncentrację u dzieci

W ramach testu kontrolnego dzieciom pokazywano na ekranie obok siebie dwa geometryczne kształty, jeden użyty w pierwszej części eksperymentu, drugi zupełnie nowy. Analizowano ruch oczu dzieci i to jak długo zatrzymywały wzrok na każdym z obrazków. To pozwalało ocenić, czy pamiętały wcześniej widziany obrazek czy nie.

Okazało się, że dzieci wypadały w testach zdecydowanie lepiej, jeśli obrazek pojawiał się w powiązaniu z radosną wypowiedzią.

- Wydaje się, że pozytywne emocje zwiększają u dzieci poziom uwagi i koncentracji, w ten sposób poprawia się ich zdolność do opracowania i zapamiętania geometrycznych kształtów - tłumaczy Flom.

Wygląda na to, że uśmiech w kontaktach z dzieckiem to klucz do tego, by jego dzieciństwo uczynić niezapomnianym.

Grzegorz Jasiński


Informacja własna

RMF24.pl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy