Reklama

Krztuszenie się podczas ssania

Moja kilkutygodniowa córeczka często krztusi się w trakcie ssania. Przestaje wtedy jeść i bardzo płacze. W jaki sposób mogę jej pomóc?

Niemowlęta krztuszą się najczęściej dlatego, że nie radzą sobie jeszcze z połykaniem pokarmu, który szybko wypływa z piersi. Kiedy mleko płynie zbyt intensywnie, maluszek zaczyna się dławić i nie może przez chwilę złapać oddechu. Jeśli z córeczką właśnie tak się dzieje, może pani przed przystawieniem jej do piersi odciągnąć niewielką ilość mleka.

Dzięki temu pokarm będzie wypływał wolniej i mała lepiej poradzi sobie z jego przełykaniem. Warto też robić w trakcie karmienia krótkie przerwy, pozwalając dziecku na odpoczynek (trzeba podnieść je wtedy do odbicia). Przyczyną krztuszenia się bywają też za długie odstępy między karmieniami.

Reklama

Głodne dziecko ssie bardzo łapczywie i nie jest w stanie połknąć dużej porcji mleka. Warto więc obserwować, kiedy maluchowi chce się jeść (popłakuje, ssie piąstkę), i od razu przystawić go do piersi. Problemy z krztuszeniem się zazwyczaj mijają po kilku tygodniach, kiedy niemowlę nabiera wprawy w ssaniu.

Jeśli jednak mimo upływu czasu pani córeczka nadal będzie się krztusić, warto wybrać się z nią do pediatry. Krztuszenie się może być bowiem pierwszym sygnałem rozpoczynającej się infekcji górnych dróg oddechowych, może też świadczyć o występowaniu refluksu żołądkowo-przełykowego.

Mam dziecko
Dowiedz się więcej na temat: karmienie piersią | niemowlę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy