Reklama

Kosmetyczka niemowlaka

Wcale nie musi pękać w szwach. Dermatolog wyjaśnia, jakie produkty i dlaczego powinny się w niej znaleźć.

Pewnie nieraz zastanawiałaś się, ile kosmetyków potrzebuje twoje dziecko. Wcale nie tak wiele! Kilka dobrze dobranych odpowiednio wypielęgnuje skórę maluszka. Preparaty te nie muszą być drogie. Na rynku jest duży wybór kosmetyków bardzo dobrej jakości za rozsądną cenę. Jeśli już znajdziesz takie, które będą ci odpowiadały, nie zmieniaj ich. Tego typu eksperymenty nie służą skórze dziecka! Najlepiej wybieraj produkty jednej marki, bo mają podobny skład, a to zmniejsza ryzyko uczuleń u dziecka. 

Żel/płyn do codziennego mycia

To delikatny kosmetyk, łagodny dla skóry i oczu dziecka. Dlatego możesz myć nim także główkę maluszka.

Reklama

Od kiedy można stosować: od pierwszych dni życia dziecka.

Jak często: raz dziennie, podczas wieczornej kąpieli. Możesz wlać trochę żelu do wody i stosować go zamiast płynu do kąpieli. Nadaje się także do mycia rąk u starszaka.

Nasza rada: nie obawiaj się kosmetyków, które zawierają wyciąg z nagietka czy rumianku. Kiedyś produkty z ich dodatkiem częściej uczulały. Dziś surowce roślinne, zanim trafią do kosmetyków dla niemowląt, są specjalnie

Szampon do włosów

Przydaje się, kiedy maluszek ma bujniejszą czuprynkę. Łagodnie myje i pielęgnuje. Nie podrażnia oczu dziecka.

Od kiedy można stosować: większość szamponów można używać po 1. miesiącu, niektóre jednak dopiero po 6.

Jak często: zależnie od potrzeby, co kilka dni.

Nasza rada: najpierw wylej odrobinę szamponu na dłoń, dodaj wody i rozetrzyj. Piankę nałóż na włosy maluszka. Kosmetyk łatwiej się na nich rozprowadzi.

Uniwersalny krem pielęgnacyjny

Powinnaś go używać zawsze, kiedy wychodzisz z dzieckiem na dwór. Krem o lżejszej konsystencji, działaniu nawilżającym i z wysokimi filtrami UV przydaje się latem. Tłuściejszy, ochronny (bez zawartości wody), jest lepszy w okresie jesienno-zimowym.

Od kiedy można stosować: od 2. tygodnia życia, gdy zaczniesz regularne spacery z malcem.

Jak często: 1-2 razy dziennie, na kilkanaście minut przed wyjściem posmaruj wszystkie odkryte części ciała dziecka - zwłaszcza twarz i dłonie. 

Nasza rada: kremy ochronne z filtrami UV są polecane dla dzieci po 6. miesiącu (do tego czasu niemowlęta w ogóle nie powinny być wystawiane na słońce!).

Mleczko/balsam do ciała

Pomaga nawilżyć ciało. Dobrze się wchłania i nie obciąża skóry. Z powodzeniem zastępuje oliwkę.

Od kiedy można stosować: zwykle od pierwszych dni życia, do codziennej pielęgnacji ciała.

Jak często: najlepiej tuż po kąpieli. Wówczas pory skóry są otwarte, więc preparat najłatwiej i najszybciej się wchłania.

Nasza rada: zanim zaczniesz smarować ciało dziecka, najpierw nawilż mleczkiem swoje ręce, by stały się miłe w dotyku. Maluch ma bardzo wrażliwą skórę i wyczuwa wszelkie nierówności. Nie lubi też dotyku zimnych dłoni i kosmetyków.

Krem na odparzenia pupy

Pomaga goić podrażnienia spowodowane przez kontakt z zabrudzoną pieluszką. Działa lekko wysuszająco i antyseptycznie, nie dopuszcza do nadmiernego rozwoju bakterii.

Od kiedy można stosować: już od pierwszych dni życia niemowlęcia, jeśli tylko na jego pupie pojawią się zaczerwienienia lub podrażnienia.

Jak często: kilka razy dziennie, najlepiej podczas każdej zmiany pieluszki, aż skóra całkowicie się wygoi.

Nasza rada: zawsze smaruj pupę cienką warstwą preparatu. Zbyt duża ilość kremu wchodzi w pieluszkę i zmniejsza jej chłonność (wtedy mocz jeszcze bardziej drażni skórę!). Krem nanoś na umytą i osuszoną skórę i pozostaw na kilka minut, aż całkiem się wchłonie.

Oliwka natłuszczająca

Zazwyczaj stosuje się ją tylko w 1. miesiącu, do pielęgnacji ciała noworodka. Potem przydaje się do masażu lub usuwania ciemieniuchy (niegroźnych łuskowatych zmian na skórze głowy malucha).

Od kiedy można stosować: od 1. dnia życia.

Jak często: po kąpieli - do masażu ciała lub dla ochrony skóry noworodka. 

Nasza rada: jeśli maluch ma suchą, łuszczącą się skórę, zamiast smarować ciało, możesz 3 krople oliwki dodać do kąpieli (świetnie nawilży skórę).

Preparaty do zadań specjalnych

Jeśli malec ma bardzo suchą, wrażliwą i skłonną do uczuleń skórę, lepiej używać dermokosmetyków. Pielęgnują intensywniej, bo zawierają więcej substancji nawilżających i natłuszczających.

Od kiedy można stosować: wiele preparatów można używać już od pierwszych dni życia maleństwa, jeśli tak zaleci dermatolog lub alergolog.

Jak często: regularnie, 3-5 razy dziennie, według wskazówek specjalisty. 

Nasza rada: jeśli dziecko ma normalną, zdrową skórę, nie stosuj dermokosmetyków. W ten ,sposób niepotrzebnie ją obciążysz, co może prowadzić np. do łojotokowego zapalenia skóry! To kosmetyki dla skóry alergicznej i z problemami.

Ile kosmetyku jest w sam raz?

Większa ilość szamponu czy kremu wcale nie oznacza, że te produkty lepiej zadziałają. Jak wiele ich trzeba?

- Wielkość ziarna groszku - tyle kremu jednorazowo użyj do posmarowania dziecku buzi. Podobna ilość maści ochronnej wystarczy, by zabezpieczyć odparzoną pupę. Także taką objętość pasty do zębów wyciska się na szczoteczkę starszaka;

- Kleks wielkości orzecha laskowego - to właściwa ilość żelu myjącego, mleczka nawilżającego do ciała lub szamponu;

- 3-5 kropli - tyle oliwki pielęgnacyjnej, roztartej na dłoni wystarczy, aby zrobić dziecku masaż.

Mam dziecko
Dowiedz się więcej na temat: pielęgnacja | niemowlak | kosmetyki | kosmetyczka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy