Reklama

Jak zapewnić niemowlęciu spokojny sen?

​Powiedzenie "śpi jak niemowlę" jest nieco przewrotne. Sen maleństwa nie jest bowiem ani twardy, ani mocny. Dziecko potrzebuje trochę czasu, aby nauczyć się dobrego, głębokiego snu, bo właśnie taki jest mu potrzebny.

- Podczas gdy maluch śpi i wydaje nam się, że pozornie nic nie robi, tak naprawdę intensywnie się rozwija - mówi dr Agnieszka Jarymowicz, pediatra.

W czasie snu wydziela się bowiem hormon wzrostu (w pierwszym roku życia dziecko może rosnąć nawet milimetr na dobę!), dojrzewa układ odpornościowy. Kiedy ciało śpi, mózg maleństwa pracuje pełną parą - tworzą się w nim nowe połączenia nerwowe.

Dzieci, które się wysypiają, szybciej rosną, mają więcej energii, dobry humor, rzadziej chorują, szybciej nabywają różne nowe umiejętności, bo potrafią lepiej się skoncentrować - mówi pediatra.

Reklama

Nie zawsze jednak maluszkowi udaje się dobrze przespać całą noc. - Najczęściej przyczyną nocnych pobudek jest głód (zwłaszcza u noworodków). Problemy ze snem mogą też powodować: kolki niemowlęce, wyrzynające się ząbki albo katar.

Jeśli jednak brzdąc jest najedzony i nie cierpi na żadną z wymienionych dolegliwości, powinien spokojnie spać przez całą noc, jeżeli tylko rodzice zapewnią mu odpowiednie warunki - mówi pediatra.

ZASADY, DZIĘKI KTÓRYM SMYK PRZEŚPI NOC

Stosując się do przedstawionych poniżej wskazówek, nauczysz niemowlę samodzielnego zasypiania i zapewnisz mu zdrowy, głęboki sen. Podpowiadamy, na co powinnaś zwrócić uwagę.

● ODPOWIEDNIO PRZYGOTUJ POKÓJ MALUCHA

Łóżeczko maleństwa najlepiej postawić w rogu pokoju (ale nie przy kaloryferze!). W zacisznym miejscu brzdąc poczuje się bezpiecznie, a poza tym będzie mniej narażony na przeciągi. Do łóżeczka warto przymocować grającą karuzelkę lub pozytywkę. Jeśli maluch się obudzi, można ją włączyć - łagodne dźwięki podziałają na niego kojąco i ułatwią mu ponowne zaśnięcie.

- Temperatura w pomieszczeniu, w którym śpi maluszek, nie powinna przekraczać 21˚C. Pościel i piżamkę dziecka należy dobrać do pory roku, zawsze jednak powinny być one wykonane z naturalnych, miękkich tkanin - radzi pediatra. Zanim położysz maluszka spać, koniecznie przewietrz pokój - świeże powietrze ułatwi mu zasypianie.

W pierwszych miesiącach życia dziecko zazwyczaj śpi w sypialni rodziców, w swoim łóżeczku. Zdarza się oczywiście, że podczas nocnych karmień bierzesz malca do siebie i śpicie razem. - Dla karmiącej mamy to wygodne rozwiązanie. Jeśli jednak maleństwo zaczęło przesypiać już kilka godzin między kolejnymi karmieniami, lepiej odkładać je do łóżeczka - podpowiada dr Agnieszka Jarymowicz.

● WPROWADŹ CODZIENNE, WIECZORNE RYTUAŁY

Pewne czynności wykonywane zawsze o tej samej porze i w ten sam sposób sprawiają, że niemowlę czuje się dobrze i bezpiecznie. Dlatego zarówno samo zasypianie, jak i poprzedzające je zabiegi toaletowe mogą stać się jednym z lubianych przez maluszka zwyczajów. - Wieczorna kąpiel powinna odbywać się codziennie o jednej godzinie.

Dla dziecka będzie to znak, że oto zbliża się pora snu - mówi pediatra. Po kąpieli musisz pomóc maleństwu wyciszyć się. Zasłoń okna, przygaś lampkę (światło w pokoju powinno być przyćmione), włącz cichutko kołysanki.

Nasmaruj dziecko oliwką, robiąc mu przy tym delikatny masaż całego ciała. Potem załóż mu piżamkę. Nakarm maluszka, jednak podczas jedzenia nie rozmawiaj z nim, aby przypadkiem nie nabrał ochoty na zabawę. Po jedzeniu chwilę potrzymaj dziecko w pozycji pionowej (poczekaj, aż mu się odbije) i połóż je do łóżeczka.

● DOPASUJ ZABAWY DO CHARAKTERU SMYKA I PORY DNIA

Rankiem możesz przedłużać przewijanie czy karmienie dziecka,aby trochę popieścić malucha i pobawić się z nim. Wieczorem postępuj odwrotnie. - Zabawy, które dostarczają malcowi dużej ilości bodźców i pobudzają go, należy zastąpić spokojniejszymi zajęciami - radzi dr Jarymowicz. Czytanie książeczki czy śpiewanie kołysanki sprawi, że maluszek łatwiej się wyciszy i szybciej zaśnie.

● PRZED SNEM PODAJ MALCOWI SYCĄ- CY POSIŁEK

Wtedy jest duża szansa, że smyk prześpi całą noc. - Najlepiej zaserwować maluszkowi mleko lub mleko z kaszką. Dzięki temu brzdąc będzie najedzony i nie będzie budził się w nocy - mówi pediatra. Pięciomiesięczny, zdrowy bobas powinien już przespać 5-6 godzin bez pobudki. Pod warunkiem, że ostatni posiłek przed snem dostanie o odpowiedniej porze.

- Jeśli kąpiemy, karmimy i usypiamy dziecko między godziną 19 a 20, to ostatni posiłek powinniśmy podawać mu między 22 a 23 - podpowiada dr Agnieszka Jarymowicz. Mimo to trzeba być przygotowanym na niespodzianki i na to, że dziecko jednak obudzi się w nocy z głodu. Jeśli karmisz naturalnie, pomocne może okazać się spanie w jednym łóżku - wtedy po prostu podasz dziecku pierś.

Jeżeli karmisz malca butelką, zanim pójdziesz spać, naszykuj odpowiednią ilość mieszanki, a w termosie lub podgrzewaczu zostaw odmierzoną ilość wody. Wtedy na pewno dużo szybciej przygotujesz mleko i dziecko nie zdąży na dobre się rozbudzić. Jeśli malec budzi się z głodu, daj mu tylko jeść, nie zapalaj światła, nie baw się z nim, nie zmieniaj mu pieluchy (jeśli nie jest to konieczne).

● NAUCZ SIĘ ROZPOZNAWAĆ U MALUSZKA OZNAKI SENNOŚCI

Niemowlęta ziewają, gdy są zmęczone. Wtulają główkę, kiedy trzyma się je na rękach, trą oczy, drapią się po twarzy czy też szarpią za uszy. Nie interesują się zabawkami, mają kłopoty z koordynacją ruchów.

- Warto bacznie obserwować maluszka. Kiedy widzimy, że robi się senny, pora zacząć wieczorny rytuał. Wtedy szanse na to, że malec szybko zaśnie, są znacznie większe - mówi dr Jarymowicz.

● KUP DZIECKU PRZYTULANKĘ, CZYTAJ MU BAJECZKI

Aby pomóc maluchowi w samodzielnym zasypianiu, możesz włożyć mu do łóżeczka miękką przytulankę lub pieluszkę tetrową, w którą będzie mógł się wtulić. Często rodzice pomagają maleństwom zasypiać, dając smoczek. Opinie na ten temat są rozmaite, ale jeśli będziesz używać uspokajacza w odpowiednich momentach, nie powinien on wyrządzić maluszkowi szkody.

- Najlepiej tuż przed zaśnięciem wyjąć brzdącowi delikatnie smoczek z buzi - radzi pediatra. Wiele dzieci chętnie zasypia, słuchając swoich ulubionych kołysanek, wyciszającej muzyki poważnej lub po prostu cichego czytania. Warto wypróbować różne sposoby ułatwiające zasypianie i stosować te, które najlepiej działają na malca.

Mam dziecko
Dowiedz się więcej na temat: rozwój dziecka | sen | dziecko
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy