Reklama

Jak wybrać najlepsze mleko

Obawiasz się, czy sztuczna mieszanka zapewni brzdącowi prawidłowy rozwój? Tak, jeśli dobierzesz ją odpowiednio do potrzeb dziecka. Sprawdź, jak to zrobić.

Mleko mamy jest najlepszym pożywieniem dla maleństwa w pierwszych miesiącach jego życia. Czasami jednak okazuje się, że z różnych powodów karmienie dziecka piersią nie jest możliwe. Wtedy bez obaw można sięgnąć po mleko modyfikowane, które ma skład zbliżony do kobiecego pokarmu.

Nie jesteś pewna, jaką mieszankę powinnaś wybrać dla swojego malca? Wszystko zależy od potrzeb maleństwa. Każde dziecko rośnie we własnym tempie i ma inny apetyt. Jednocześnie niektórym maluchom dokuczają dolegliwości, które dobrze dobrana mieszanka może pomóc złagodzić.

Reklama

W podjęciu decyzji, jakie mleko modyfikowane najlepiej wybrać, pomoże ci pediatra, który na co dzień opiekuje się twoim smykiem, ale tymczasem sprawdź, jakie masz możliwości.

Dla urodzonych przedwcześnie

Dla maluszków urodzonych przed czasem oraz tych z niską masą urodzeniową przeznaczone są specjalne mieszanki, odpowiednie do ich stanu zdrowia. Wyboru konkretnego preparatu dokonuje wyłącznie pediatra, oceniając kondycję malucha.

● Mleka te są dostępne w aptekach. Można je kupić zarówno w postaci proszku, jak też już gotowego napoju dla maleństwa, np. PreNAN, Bebilon Nenatal Premium, Bebilon Nenatal Home. Dla niemowląt poniżej 6. miesiąca Dla zdrowych maluszków urodzonych o czasie przeznaczone są mleka modyfikowane początkowe (oznaczone cyfrą "1").

● Skład tych mieszanek jest możliwie najbardziej zbliżony do mleka mamy, aby w pełni zaspokajały potrzeby żywieniowe niemowlęcia. Zawierają one optymalną ilość białka oraz mają inne proporcje tłuszczów niż mieszanki przeznaczone dla starszych niemowląt. Podaje się je maluszkom do 6. miesiąca życia. W sklepach dostępne są m.in. NAN 1, Bebiko 1, Gerber 1, Bebilon 1, Mleko początkowe HiPP 1 BIO Combiotic.

● W ramach tej grupy mlek dostępne są też mieszanki specjalne: - dla niemowląt z tendencją do zaparć i cierpiących na kolki (np. NAN Expert Sensitive, Mleko początkowe HiPP 1 Comfort Combiotik, Bebilon Comfort 1 lub Bebiko Comfort 1; - dla maluszków, które nadmiernie ulewają (np. NAN Expert A.R., Bebilon A.R., Bebiko AR). Dla maluchów po 6. miesiącu U niemowląt, które ukończyły 6. miesiąc życia, można rozpocząć wprowadzanie mleka następnego(oznaczonego na opakowaniuproduktu symbolem "2").

● Mleka te dostarczają starszym niemowlętom porcji dodatkowej energii oraz więcej witamin i żelaza, np. Gerber 2, NAN Pro 2, Bebilon 2, Mleko następne HiPP 2 BIO. Gdy dziecko wydaje się wciąż głodne, jego brzuszek napełni na dłużej mleko z dodatkiem kleiku ryżowego, np. Bebiko 2R. Smyk często budzi się w nocy i domaga posiłku? Spokojniejszy i dłuższy sen zapewni mu specjalnie zagęszczone, a więc bardziej sycące mleko na noc, jak np. Humana Na Dobranoc.

Dla starszaków po 12. miesiącu

Dla dzieci powyżej 1. roku życia przeznaczone są mleka modyfikowane, które w swej nazwie mają słowo "junior" lub cyfrę "3".

● Skład tych mieszanek jest dopasowany do potrzeb organizmu coraz bardziej aktywnego malca. Mleka te zapewniają więc dzieciom sporą porcję energii i dostarczają wszystkich niezbędnych substancji odżywczych, m.in. wapnia, koniecznego do rozwoju zębów i kości. Zawierają też właściwe ilości białka i sodu, dzięki czemu nie obciążają nadmiernie nerek dziecka. Są także wzbogacone w wielonienasycone kwasy tłuszczowe, niezbędne do prawidłowego rozwoju układu nerwowego, np. HiPP Junior Combiotic, NAN Pro 3, Gerber 3, Nestlé Junior, Bebilon Junior 3.

● Dzieci po 1. roku często nie mają chęci na zwykłe mleko modyfikowane. Rozwiązaniem tego problemu jest mleko smakowe. Również ma ono skład dostosowany do potrzeb malców w wieku 1-3 lata. Jego zaletą jest jednak atrakcyjny smak, np. Nestlé Junior z miodem, Humana 3 bananowo- waniliowa, Nestlé Junior o smaku waniliowym. Dla dzieci po 2. roku życia Specjalnie dla maluchów po 2. urodzinach jest przeznaczonemleko Junior oznaczone cyfrą "4", np. NAN Pro 4, Bebilon Junior 4, Enfamil Premium 4, Humana 4 Junior, Bebiko Junior 4 R. Dla maluszków z ryzykiem alergii Dla niemowląt, u których istnieje ryzyko wystąpienia alergii na białko mleka krowiego (bo np. ich rodzice lub rodzeństwo cierpią na alergię), przeznaczone są mleka HA, czyli hipoalergiczne.

● Są to mieszanki, w których białka uległy znacznej hydrolizie, dzięki czemu są łatwiej przyswajalne i kształtują tolerancję pokarmową. Na rynku dostępne są np. NAN Pro H.A. 2, Bebilon 2 HA. ● Jeżeli okaże się, że malec jednak ma alergię na białka mleka krowiego, pediatra zaleci mu specjalny preparat mlekozastępczy, np. Nutramigen lub Bebilon pepti. Są to odżywki wydawane w aptece wyłącznie na receptę. Źródłem białka w tych produktach jest hydrolizat kazeiny lub serwatki.

Kiedy do jadłospisu malca wprowadzić mleko krowie?

Zgodnie z najnowszymi zaleceniami ekspertów dziecku, które ukończyło 1. rok życia, można zacząć podawać mleko krowie. Mleko to nie może stanowić jednak podstawy diety i smyk może dostawać go nie więcej niż 500 ml na dobę.

Zdaniem specjalistów mleko krowie nie jest bowiem wystarczającym źródłem żelaza i w porównaniu z mlekiem modyfikowanym ma niekorzystne dla dziecięcego organizmu proporcje białka, tłuszczów i niektórych składników mineralnych. Dlatego też decyzję, jakim mlekiem karmić malca: Junior czy krowim, warto podjąć razem z pediatrą.


Konsultacja: dr Barbara Gierowska-Bogusz, pediatra z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie. Tekst: Magdalena Kowalska-Sokołowska

Mam dziecko
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy