Reklama

Higieniczne ABC

W domu, w którym mieszka malec, powinno być czysto. Sprawdź, jak dbać o mieszkanie i akcesoria dziecka, by dorastało w bezpiecznym otoczeniu.

Podstawowe zasady, jakimi powinnaś się kierować, dbając o czystość mieszkania i dziecięcych akcesoriów, to systematyczność i umiar. Mieszkanie, w którym przebywa maluszek, trzeba sprzątać regularnie, bo bakterie i kurz mogą być przyczyną wielu groźnych chorób, infekcji czy alergii.

Środki, jakich będziesz do tego używać, powinnaś stosować z umiarem (czyli: zgodnie z zaleceniami producenta). Zbyt duże stężenie preparatów przeznaczonych do sprzątania może wywoływać u maleństwa podrażnienia górnych dróg oddechowych lub alergie.

Podpowiadamy, w jaki sposób sprzątać mieszkanie, czym myć zabawki i akcesoria malucha, by zapewnić mu jak najlepsze warunki do rozwoju.

Reklama

W jaki sposób myć butelki i smoczki?

Dopóki malec nie skończy 6 miesięcy butelki i smoczki należy sterylizować. Zawsze trzeba to też zrobić przed ich pierwszym użyciem. Akcesoria starszego smyka nie wymagają już wyjaławiania, ale dokładnego mycia.

Tuż po jedzeniu należy umyć butelkę i smoczek pod bieżącą, ciepłą wodą. Jeśli pozostały na butelce osad trudno jest usunąć, można użyć specjalnego płynu przeznaczonego do mycia butelek i smoczków.

Ułatwia pozbycie się resztek pokarmu i nie pozostawia zapachu, jaki daje zwykły płyn do mycia naczyń. Po umyciu nie wycieramy butelek i smoczków ściereczkami, bo pozostają na nich drobne kłaczki. Ustawiamy je do góry dnem i pozostawiamy do wyschnięcia.

Jak czyścić zabawki maluszka?

Sposób oczyszczania zabawek maluszka zależy od tego, z jakiego materiału zostały wykonane. Pluszowe maskotki raz w miesiącu można uprać w pralce (w 40˚C), w powłoczce na poduszkę. Drewniane klocki przecieramy wilgotną ściereczką. Plastikowe i gumowe zabawki myjemy w ciepłej wodzie z dodatkiem mydła lub płynu do mycia butelek (np. NUK). Szczególną uwagę należy zwrócić na akcesoria kąpielowe.

Po użyciu powinny być one dokładnie umyte i pozostawione do wyschnięcia w taki sposób, aby otworki, przez które wlewa się woda, były skierowane do dołu (inaczej mogą być siedliskiem bakterii i pleśni).

W czym prać dziecięce ciuszki?

Ubranka maluszka należy prać w proszkach lub płynach przeznaczonych do prania niemowlęcej garderoby. Produkty te są zazwyczaj bezzapachowe, nie posiadają fosforanów, są łatwe do wypłukania i mają pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka lub Centrum Zdrowia Dziecka. Ponieważ dzieci mają wrażliwą skórę warto zrezygnować ze zwykłych płynów do płukania, które mogą ją podrażniać.

Jakich środków czystości używać?

Do sprzątania mieszkania najlepiej stosować specjalne preparaty z atestem, które dezynfekują, ale są oparte na naturalnych składnikach. Powierzchnie, z którymi dziecko ma kontakt (podłoga, blaty), po umyciu trzeba spłukać czystą wodą. Do ich mycia nie wolno używać preparatów zawierających chlor lub też inne substancje drażniące.

Mam dziecko
Dowiedz się więcej na temat: sprzątanie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama