Reklama

Gryzak dobry dla dziecka

Twoje dziecko nadmiernie się ślini, często płacze i wkłada ręce do buzi? Najprawdopodobniej rozpoczął się proces ząbkowania, który jest bardzo nieprzyjemny dla dziecka.

Ból może zostać złagodzony niefarmakologicznymi sposobami. Jednym z nich jest użycie delikatnie schłodzonych gryzaków, które uśmierzają dolegliwości i łagodzą uczucie swędzenia dziąseł.  

Na co należy zwrócić uwagę podczas wybory pierwszego gryzaka?  

1. Bezpieczeństwo  

Przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na konstrukcję gryzaka. Sprawdźmy, czy nie jest on zbyt miękki, nie ma ostrych krawędzi, nie wystają z niego mniejsze elementy, które dziecko mogłoby oderwać lub odgryźć. Istotne jest także przeczytanie ulotki - z czego wykonano gryzak, czy nie użyto materiałów i związków, które mogłyby uczulać dziecko lub negatywnie wpływać na jego stan zdrowia.  

2. Higiena  

Gryzak powinien być bardzo często myty, gdyż ma bezpośredni kontakt z jamą ustną dziecka. Najłatwiejsze do utrzymania  w czystości są gryzaki o gładkiej powierzchni oraz takie, które możemy myć w zmywarce.   

3. Poręczność  

Nie może być zbyt gruby, aby dziecko nie miało problemu z włożeniem go do buzi. Powinien mieć także uchwyt dopasowany do rąk niemowlaka, tak by dziecko mogło swobodnie chwycić gryzak, zaciskając na nim piąstkę. Gryzak nie powinien wyślizgiwać się z rączek naszej pociechy. Praktyczne są gryzaki w połączeniu z zawieszką, która chroni gryzak przed przypadkowymi upadkami i zabrudzeniami.  

4. Dodatkowe atuty  

Na rynku pojawiają się gryzaki, mające żelowe wypełnienie, które można schłodzić w lodówce. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, należy jednak być ostrożnym i nie schładzać gryzaka zbyt mocno. Istnieją też gryzaki do którym możemy aplikować środki farmakologiczne: żele łagodzące ból podczas ząbkowania. Stosowanie środków farmakologicznych zawsze konsultujemy z lekarzem!  
5. Atrakcyjność  

Powinien przyciągać uwagę dziecka, oddziaływać na jego zmysły. Podczas zakupu gryzaka, zwróćmy także uwagę na jego wygląd zewnętrzny: kształt oraz kolory, które mogą stymulować narząd wzroku.  

Ligia Czajkowska - neurologopeda pracujący w Centrum Zdrowia Dziecka Pegaz w Gdyni  


http://www.klubrodzica.com/dziecko-zabkuje-gryzak-wybrac/    

Reklama
KlubRodzica
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy