Reklama

Dzieci są bardzo wrażliwe na oznaki gniewu

Małe dzieci dokonują szybkiej oceny osobowości na podstawie obserwowanego zachowania i ze wszystkich sił unikają konfrontacji z osobami skłonnymi do gniewu – czytamy na łamach "Developmental Psychology".

Już 15-miesięczne dzieci posiadają zdolność do wnioskowania o cechach człowieka na podstawie obserwacji jego zachowania i wykorzystują tę umiejętność w sytuacjach społecznych - wykazali naukowcy z Uniwersytetu Waszyngtońskiego (USA). Według nich maluchy szybko identyfikują osoby, które łatwo wpadają w złość i zachowują w stosunku do nich dużą ostrożność, aby przypadkiem nie stać się celem ataku. 

"Nasze badanie sugeruje, że dzieci zrobią, co mogą, by uniknąć czyjegoś gniewu. Już w tak młodym wieku wiedzą, jak zachować bezpieczeństwo. To mądra i adaptacyjna reakcja" - komentuje koordynatorka badania Betty Repacholi. 

Reklama

Podczas eksperymentu 270 dzieci (w wieku 15 miesięcy) obserwowało eksperymentatora bawiącego się zabawkami. W tym czasie drugi badacz w sposób neutralny lub negatywny (za pomocą surowego, gniewnego głosu) komentował działania kolegi. Po tej części badania dzieci miały szansę na samodzielną zabawę. 

Okazało się, że maluchy, które były świadkami gniewnego zachowania jednego z badaczy, były mniej chętne do zabawy i mniej skłonne do naśladowania działań eksperymentatora, niż dzieci z grupy neutralnej. 

W kolejnym etapie eksperymentu eksperymentator prezentował nową zabawkę, na którą drugi badacz, nawet pomimo wcześniejszego wybuchu gniewu, reagował już spokojnie. 

- Chcieliśmy wiedzieć, czy dzieci potraktują poprzedni wybuch gniewu jako jednorazowe wydarzenie, czy uznają go za stałą cechę charakteru - tłumaczy Repacholi.

Również tym razem maluchy, które wcześniej były świadkami nieprzyjemnej sytuacji, unikały bawienia się nową zabawką w obecności badacza, który był skory do złości, lecz nagle złagodniał.

- Nasze badanie pokazuje, że dzieci są bardzo wyczulone na oznaki gniewu. To ważna informacja dla rodziców, którzy powinni być świadomi tego, jak silnie ta emocja oddziałuje na ich podopiecznych - podsumowuje badaczka.

PAP Nauka

PAP
Dowiedz się więcej na temat: gniew
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy