Reklama

Dom bezpieczny dla malucha

Kiedy dziecko zacznie stawiać pierwsze kroki, warto wprowadzić pewne zmiany w mieszkaniu. Podpowiadamy, co możesz zrobić, żeby twoja pociecha, poznając najbliższe otoczenie, nie zrobiła sobie krzywdy.

Czasy, gdy maleństwo leżało spokojnie w łóżeczku albo bawiło się na macie edukacyjnej, minęły. Powinnaś więc mieć teraz oczy dookoła głowy, bo nie wiadomo, jaki pomysł wpadnie do głowy dziecku, które zaczyna chodzić. Żeby ograniczyć ryzyko wypadku, warto odpowiednio zabezpieczyć te miejsca oraz sprzęty w waszym mieszkaniu, które mogą być niebezpieczne dla brzdąca.

Nasze rady

● Wprowadzając zmiany, spojrzyj na mieszkanie z poziomu szkraba. Pamiętaj, że będzie nie tylko chodził, ale dodatkowo może się wszędzie wczołgać.

● Zachowaj ostrożność na co dzień. Nie stawiaj szklanek z gorącymi płynami w zasięgu rąk maluszka ani nie kładź na stole obrusów, które smyk łatwo ściągnie sobie na głowę.

Reklama

● Nawet na chwilę nie zostawiaj uchylonego balkonu. Jeśli barierki tego wymagają, zabezpiecz je siatką lub grubymi szybami.

Salon

Sprzęt RTV

Telewizor, wieżę, głośniki czy komputer ustaw tak, żeby malec nie mógł do nich sięgnąć (ani wspiąć się do tych sprzętów). Zabezpiecz też wszelkie kable.

Podłoga

Małe dziecko nie chodzi zbyt pewnie, więc często traci równowagę. Dywan zamortyzuje upadek. Przymocuj go do podłogi dwustronną taśmą klejącą lub włóż pod spód gumową matę.

Meble

Tam, gdzie to możliwe, przymocuj na kantach gumowe lub plastikowe osłonki. Większe meble, takie jak regały, trzeba przykręcić do ścian śrubami - brzdąc może próbować po nich wchodzić.

Rośliny

Bywają trujące, dlatego nie stawiaj na podłodze szklanych wazonów z kwiatami ciętymi. Rośliny doniczkowe również nie powinny znajdować się zbyt nisko.

Szafki i szuflady

Na szafki i szuflady załóż blokady, dzięki którym maluch nie będzie w stanie ich otworzyć. W podobny sposób warto zabezpieczyć drzwi lodówki i zmywarki do naczyń. W dolnych szufladach nie trzymaj ostrych narzędzi (np. noży).

Kaloryfer

Jeśli szkrab się potknie i uderzy głową w twarde żeberko, może nabić sobie guza albo rozciąć skórę. Dlatego kaloryfer dobrze jest zabudować lub zasłonić (tak, żeby nie utrudniać wentylacji).

To także zabezpiecz!

Schody Na górze należy zamontować bramkę, która uniemożliwi dziecku wędrówki po nich. Do wyboru masz barierki rozporowe i przymocowywane do ściany śrubami. Jeśli schody są śliskie, naklej na nie paski antypoślizgowe lub pokryj je wykładziną.

Kontakty

Zatyczki do nich to element obowiązkowy w domu, gdzie są dzieci. Są tanie i można je bez problemu kupić.

Drzwi/Okna

Żeby drzwi nie mogły same się zamykać (brzdąc może włożyć między nie paluszki), wystarczy włożyć na dole blokadę hamującą. Jeżeli zaś w drzwiach jest szyba, naklej na nią folię. Wietrząc mieszkanie, okna uchylaj od góry. Przy maluszku nigdy nie otwieraj ich na oścież.

Kuchnia

Kuchenka

Specjalna osłona chroni smyka przed poparzeniem naczyniami, które stoją na kuchennej płycie. Kurki wymień na takie, które można przekręcić jedynie, gdy się je mocno wciśnie.

Piekarnik

Jeśli czeka cię zakup kuchenki, wybierz model z blokadą piekarnika i dodatkową szybą, która się nie nagrzewa. W innych przypadkach możesz kupić samoprzylepną osłonę na drzwiczki. Jest wykonana ze sztucznego tworzywa - kiedy malec jej dotknie, nie poparzy się.

Łazienka

Kabina

Szklaną kabinę prysznica oklej specjalną folią ochronną. Nawet jeśli szyba się zbije, odłamki szkła pozostaną na folii. Możesz również wybrać kabinę z bezpiecznego szkła laminowanego.

Szafka

Jeśli trzymasz w niej detergenty albo kosmetyki, powinna być zamykana na klucz lub zabezpieczona specjalną blokadą. Gdyby dziecko połknęło nawet niewielką ilość szkodliwego środka, mogłoby ulec poważnemu zatruciu.

Wanna

Gdy twój szkrab wyrósł już z niemowlęcej wanienki i kąpiesz go w wannie, na jej dno za każdym razem kładź matę antypoślizgową. Najlepiej wybierz taką, którą można prać w pralce, żeby nie spleśniała.

Pod okiem kamery

Gdy zadbasz o podstawowe zabezpieczenia w domu, warto pomyśleć o innej formie ochrony. Kontrolę nad maleństwem - zarówno nad niemowlęciem, jak i starszakiem - ułatwią ci np. elektroniczne nianie (z kamerą lub bez niej) albo systemy czujników połączone ze smartfonem, komputerem czy tabletem. Nianie umożliwiają monitorowanie tego, co dzieje się z dzieckiem, gdy nie ma go w polu twojego widzenia (bo np. znajduje się w innym pomieszczeniu albo śpi). Niektóre tego typu urządzenia wysyłają rodzicom zawiadomienia, gdy maluch wymaga uwagi albo jeżeli np. temperatura w pokoju, gdzie szkrab śpi, jest zbyt wysoka albo za niska. Są również nianie z funkcją przybliżenia podglądu na dziecko.

Takie urządzenie można wszędzie ze sobą zabrać i szybko zamontować, co jest bardzo wygodne. Znacznie droższym stacjonarnym rozwiązaniem są systemy czujników oraz kamer połączone ze smartfonem, tabletem albo komputerem. Mogą one informować o różnych niepokojących zdarzeniach w domu, gdy ciebie w nim nie ma (ale znajduje się tam twój smyk, np. pod opieką niani albo babci). Dowiesz się w ten sposób, że w mieszkaniu zostało otwarte okno, pojawił się dym albo leje się woda w łazience. Za pośrednictwem kamery możesz od razu sprawdzić, co się dzieje i szybko zareagować.

50 proc. wypadków polskich dzieci do 6. roku życia ma miejsce w domu.


Tekst: Maria Skrzypek

Mam dziecko
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy