Reklama
Butelkowy sukces

Jak przejść na karmienie butelką

Przygotowanie butelki z mleczną mieszanką rządzi się swoimi zasadami. Poznaj je i stosuj!


Nikt nie dyskutuje z tezą, że karmienie piersią jest idealną metodą żywienia niemowlęcia. Podając więc malcowi butelkę, staraj się, żeby robić to w sposób jak najbardziej zbliżony do tego naturalnego wzorca. Razem z pediatrą dobierzcie najodpowiedniejszą mieszankę, a jeśli podawać ją będziesz z sercem, to jakbyś przystawiała smyka do piersi. Klucz do sukcesu - zdrowia oraz dobrego samopoczucia malca - jest w twych rękach!

Krok pierwszy: Wybierz najlepsze mleko

Czytaj uważnie etykiety. Cyfry oznaczają etapy karmienia. "1" to mleko początkowe dla malca do 6. miesiąca. "2" - mleko następne dla smyka, który ma już pół roku, "3" lub "Junior" - te mieszanki, zależnie od marki, można podać maluszkowi, który ma 9 czy 10 miesięcy lub powyżej roku aż do 3 lat. "4" jest dla maluchów od 3. roku życia.

Reklama

Nasza rada: Jeśli malec ma alergię, ulewa lub nie najada się, powiedz o tym pediatrze. W tej sytuacji lekarz zaleci dziecku specjalną mieszankę.

Krok drugi: Kup odpowiednie butelki

Szklane łatwo jest utrzymać w czystości i nie rysują się, ale łatwo się tłuką i są zbyt ciężkie dla malca, który chce już jeść sam. Większość mam wybiera więc butelki plastikowe. Są lekkie, nietłukące, ale szybko się niszczą, bo na ich ściankach pozostaje brzydki nalot. Trzeba je co 2-3 miesiące zmieniać.

Nasza rada: Powinnaś mieć w domu 2-3 butelki do mieszanki. Najpierw te mniejsze, o pojemności od 120-150 ml, potem 180-220 ml.

Krok trzeci: Zwróć uwagę na smoczek

Ma być podobny do brodawki piersi mamy. Tylko taki ukształtuje u smyka prawidłowy zgryz oraz zmusi do pracy żuchwę i wszystkie mięśnie buzi. Szukaj więc tzw. smoków anatomicznych.

Nasza rada: Zbyt miękki i pogryziony smoczek musi wylądować w śmietniku!

Krok czwarty: Zaopatrz się w akcesoria

Przydadzą się: szczotka do mycia butelek i smoków, podgrzewacz na butelki i słoiczki oraz sterylizator - parowy, mikrofalowy lub typu "kombajn", który ma kilka funkcji np. sterylizacji i podgrzewania. W podróży wygodne będą: termoopakowanie na butelkę albo termos na gorącą wodę oraz pojemniki do mleka w proszku i na smoczek.

Nasza rada: Kupuj zestawy butelka plus szczotka. Będziesz pewna, że pasują do siebie.

Krok piąty: Karm na żądanie

Podobnie jak pierś, butelkę podaje się malcom zawsze wtedy, gdy są głodne, czyli na żądanie. Po narodzinach dziecko będzie domagać się jedzenia nieregularnie, ale potem ustali własny rytm. Ważne, by na początku było to 6-7 karmień dziennie, po średnio 90-110 ml pokarmu. Czyli raz maluch może zjeść raz 50, a innym razem 150 ml.

Nasza rada: Nie przekarmiaj smyka! Miarą zdrowia nie jest ilość wypitego mleka, a równy przyrost wagi.

Krok szósty: Stosuj się do przepisu

Do przygotowania mleka potrzebna jest woda niskozmineralizowana, z rekomendacją CZD lub IMiD. Odmierz odpowiednią porcję ciepłej wody do butelki. Potem dosyp proszek (informację o ilości znajdziesz na etykiecie). Zamknij butelkę korkiem, potrząśnij, a gdy płyn wymiesza się, zamień korek na smoczek. W ten sposób nie zapcha się grudkami. Zanim podasz malcowi butelkę, sprawdź czy mleko nie jest gorące!

Nasza rada: Nie zagęszczaj mleka. Jeśli myślisz, że smyk jest za szczupły, skontaktuj się z pediatrą.

Krok siódmy: Bierz malca w ramiona

Maluszek będzie czuł ciepło i bliskość mamy, a ty szybciej zareagujesz, gdy zacznie się krztusić. Pilnuj, by nie odchylał główki do tyłu, bo mleko może zatkać drogi oddechowe. Karmiąc, rób przerwy.

Nasza rada: Nie pozwól smykowi spać z butelką w buzi, bo może się zakrztusić.

Krok ósmy: Pamiętaj o higienie

Nie podgrzewaj resztek mieszanki. Po krótkim czasie namnażają się w niej bakterie wywołujące biegunkę. Wszystko, czego nie zjadł maluch, wylej.

Nasza rada: Przez pierwsze pół roku nie zapominaj o sterylizacji sprzętu. Potem wystarczy wyparzanie.

Mam dziecko
Dowiedz się więcej na temat: smoczek | mleko | butelki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy