Reklama

Bezpłatne wizyty położnej w domu

Po porodzie, w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, przysługuje ci do 6 wizyt położnej rodzinnej. Ekspertka przyjdzie do ciebie, by doradzić, jak właściwie pielęgnować maleństwo oraz dbać o siebie podczas połogu.

Kiedy wracasz ze szpitala z nowo narodzonym maleństwem, tak jak inne mamy czujesz się niepewnie w nowej roli. Brakuje ci doświadczenia i często masz wątpliwości, czy nie popełniasz jakichś błędów w opiece nad dzieckiem. Kiedyś kobiety mogły liczyć na pomoc swoich matek i babek, bo żyły w wielopokoleniowych rodzinach.

Teraz czasy się zmieniły i młode mamy często mieszkają w innych miastach, daleko od bliskich. Mimo to jest szansa, żeby uzyskać fachową pomoc - bezpłatnie i bez wychodzenia z domu. Możesz bowiem zaprosić do siebie położną rodzinną. Tak zwane wizyty patronażowe położnej przysługują każdej świeżo upieczonej mamie. To twój przywilej, a nie obowiązek, więc możesz z nich skorzystać lub nie.

Reklama

Zgodnie z prawem położna powinna cię odwiedzić w pierwszych 6 tygodniach po porodzie przynajmniej 4 razy. Maksymalnie możecie odbyć aż 6 takich wizyt. W ich trakcie ekspertka sprawdzi m.in., w jakiej kondycji jesteś po porodzie i czy ty lub dziecko nie potrzebujecie dodatkowej opieki lekarskiej. Podpowie, jak pielęgnować malucha i co robić, jeżeli pojawią się jakieś problemy.

Położne rodzinne, nazywane też środowiskowymi, mają wykształcenie medyczne (na ogół wyższe i ukończone liczne kursy). Odbierają porody, edukują ciężarne w szkołach rodzenia i opiekują się kobietami w okresie połogu oraz noworodkami. Choć w Polsce położne nie posiadają takich uprawnień jak lekarze, np. nie mogą wypisywać recept, mają dużą wiedzę praktyczną i teoretyczną. Można więc im zaufać. Zachęcamy cię zatem, żebyś skorzystała z tej możliwości i zaprosiła jedną z nich do domu.

W jaki sposób zamówić wizytę?

Aby położna cię odwiedziła, najpierw musisz zapisać dziecko do przychodni zdrowia. Może to być publiczny lub niepubliczny zakład opieki zdrowotnej - taki który ma umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia (NFZ). Kiedyś istniała rejonizacja, więc szpital sam zgłaszał noworodka do najbliższej przychodni, zatem wszystko działo się "z automatu". Teraz sama musisz wykonać pierwszy krok. Na początek wybierz dowolną przychodnię i zapisz swoje maleństwo do poradni dla dzieci. Prawdopodobnie będziesz musiała wypełnić odpowiedni formularz oraz dostarczyć kartę szczepień malca ze szpitala.

Obecnie każda przychodnia ma swoje procedury, więc musisz się zorientować, jak to wygląda w twojej placówce. Przy okazji zapisu zgłoś, że potrzebujesz wizyty położnej. Możesz wskazać konkretne nazwisko, jeżeli wcześniej np. przyjaciółka poleciła ci zaufaną specjalistkę. Powinnaś zostawić do siebie numer telefonu. W niedługim czasie od zapisu, położna sama do ciebie zadzwoni i umówicie się na spotkanie.

Nasze wskazówki: Zazwyczaj młode mamy mogą wybierać porę wizyty. Jeżeli wolisz, możesz zaprosić położną przed południem. Ale jeśli masz jakiś problem z pielęgnacją maluszka, warto ją poprosić o przyjście wieczorem. Wówczas specjalistka może pokazać ci, w jaki sposób np. kąpać maluszka.Jak przygotować się do odwiedzin? Przede wszystkim nie stresuj się wizyta patronażowa nie jest inspekcją! Położna przychodzi, by ci pomóc, a nie żeby cię oceniać. Abyś jak najlepiej skorzystała z jej porad, wcześniej przygotuj sobie kilka rzeczy. Na pewno przyda ci się zeszyt, w którym będziesz mogła zanotować ważne wskazówki oraz numery telefonów.

Oprócz tego, miej też pod ręką dokumenty:

● książeczkę zdrowia dziecka, ewentualnie także wypis ze szpitala (znajdują się tam informacje medyczne dotyczące maleństwa, które mogą wam się przydać podczas rozmowy);

● swój dowód osobisty (położna będzie wypełniała formularze dotyczące wizyty, więc, potrzebny będzie np. twój numer PESEL);

● kartę ciąży - są tam istotne informacje dotyczące twojego stanu zdrowia, których możesz nie pamiętać. Położna zechce je prześledzić, żeby udzielić ci jak najbardziej precyzyjnych porad.

Nasze wskazówki: Ekspertka pomoże ci rozwiązać różne bieżące problemy. Nawet te, które mogą ci się wydawać trochę niezręczne lub kłopotliwe. Dla położnej nie ma tematów tabu - do każdego problemu związanego z fizjologią mamy i niemowlęcia podchodzi profesjonalnie. Jeśli więc będziesz miała wątpliwości np. związane z wyglądem kupki swojego maleństwa, zostaw jedną zużytą pieluszkę i pokaż ją specjalistce.

Pierwsze spotkanie: - jak wygląda?

Odwiedziny położnej nie mają konkretnego scenariusza. Każda wizyta ma indywidualny przebieg w zależności od tego, ile zgłosisz pytań lub problemów. Na ogół pierwsza wizyta trwa dłużej niż pozostałe, np. ok. godziny, choć bywa, że się przeciąga. W jej trakcie możesz spodziewać się, że specjalistka obejrzy dziecko. Oceni m.in. czy maluch nie ma problemów ze skórą, odparzeń, itp. Na bieżąco będzie dawała ci zalecenia pielęgnacyjne (dlatego warto je zapisywać).

Położna skontroluje też, czy w jamie ustnej dziecka nie ma infekcji. Oceni wielkość ciemiączek oraz sprawdzi odruchy noworodkowe. Przyjrzy się, jak goi się pępek maluszka. Za każdym razem doradzi, co powinnaś robić lub upewni się, że postępujesz we właściwy sposób. W razie potrzeby położna może również pobrać do analizy krew dziecka. Ekspertka zapyta, w jaki sposób karmisz maleństwo i czy nie masz związanych z tym problemów. Zatroszczy się też o twoje samopoczucie. Możesz z nią porozmawiać, jak sobie radzisz w roli mamy, czy nie obniżył ci się nastrój z powodu tzw. baby bluesa. Jeżeli wyrazisz na to zgodę, położna obejrzy też gojącą się ranę krocza lub bliznę po cesarskim cięciu. Jeśli będzie taka potrzeba, może usunąć szwy - o ile nie zrobiono tego w szpitalu.

Sprawdzi także, lekko uciskając brzuch, czy twoja macica prawidłowo obkurcza się po porodzie. Na koniec położna wypełni formularz wizyty patronażowej, pod którym powinnaś się podpisać.

Nasze wskazówki: Swoje pytania do położnej możesz spisać wcześniej na kartce. Jeśli jednak jakiś temat ci umknie, nie martw się. Przysługuje ci jeszcze kilka podobnych wizyt. Zazwyczaj też jest możliwość bezpośredniego kontaktu z położną. Zapytaj ekspertkę, w jaki sposób możesz to zrobić. Czasem położne mają służbowe telefony komórkowe. Z innymi jest możliwość kontaktu poprzez przychodnię.

Na pewno będziesz mogła zadzwonić po poradę lub szybko umówić kolejną wizytę.

Do kiedy należy ci się pomoc?

Wizyty patronażowe przysługują przez pierwsze 2 miesiące życia dziecka. Dlatego im wcześniej zgłosisz maluszka do przychodni, tym większą masz szansę na to, że specjalistka cię odwiedzi i wykorzystasz wszystkie 6 wizyt. Jak wspominaliśmy, są one dobrowolne, a nie obowiązkowe.

Dlatego jeśli w trakcie jednej z nich uznasz, że już dalej poradzisz sobie sama, śmiało powiedz o tym położnej. Specjalistka przychodzi po to, żeby cię wesprzeć. Możesz zrezygnować z jej pomocy w dowolnym momencie. Pamiętaj też, że położna powinna być dla ciebie życzliwa i poświęcić ci odpowiednio dużo czasu. Według przepisów prawa, kiedy okres patronażu położniczego dobiega końca, od 3. do 12. miesiąca życia opiekę nad dzieckiem sprawuje pielęgniarka środowiskowa.

Nasze wskazówki: Jeżeli z jakichś powodów położna nie zdobędzie twojego zaufania, możesz ją zmienić. W tym celu powinnaś ponownie wypełnić w przychodni deklarację dotyczącą wyboru położnej rodzinnej. Z naszej wiedzy wynika, że takie sytuacje zdarzają się jednak rzadko. Położne zwykle są bardzo zaangażowane w swoją pracę i życzliwie nastawione do podopiecznych.

Wizyty u przyszłej mamy

W niektórych miastach położne rodzinne odwiedzają kobiety jeszcze przed porodem. Podczas takiej wizyty można np. dowiedzieć się szczegółów na temat rozwiązania i lepiej przygotować się do narodzin maleństwa. O możliwość takiego spotkania warto zapytać w przychodni zdrowia, w szkole rodzenia lub u lekarza, który prowadzi ciążę. Informacje na temat wizyt patronażowych położnych można też zdobyć w siedzibie wybranego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. Szczegółów szukaj na stronie internetowej: www.nfz.gov.pl.

O czym możecie porozmawiać?

Położna pomoże ci uporządkować wiedzę na temat opieki nad dzieckiem w pierwszych tygodniach życia. Odpowie na twoje pytania, podpowie ci też lub pokaże:

✔ jak kąpać i przewijać maleństwo, w jaki sposób troszczyć się o jego skórę, żeby była zdrowa i zadbana, itp.;

✔ jaką techniką przystawiać malucha do piersi i uniknąć kłopotów z karmieniem;

✔ ile podawać niemowlęciu witaminy D i K, kiedy iść z nim na szczepienie oraz wizytę kontrolną do pediatry lub ortopedy;

✔ w jaki sposób postępować, kiedy u smyka pojawi się np. kolka jelitowa, jak masować brzuszek oraz właściwie karmić niemowlę butelką;

✔ kiedy wyjść na pierwszy spacer, jak ubrać maleństwo, co ze sobą zabrać, itp.;

✔ kiedy trzeba iść na wizytę kontrolną do ginekologa, jak w okresie połogu dbać o higienę intymną, itp. ✔ jakiej diety przestrzegać, jeżeli np. karmisz maluszka piersią lub chcesz szybko zrzucić zbędne pociążowe kilogramy.


Konsultacja: Barbara Jaworska, położna rodzinna, NZOZ w Markach. Tekst: Patrycja Nowakowska

Mam dziecko
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy