Reklama

Bezbolesne ząbkowanie

Wyrzynanie się mleczaków to trudny okres w życiu malca, jednak można mu pomóc przetrwać go bez łez.

Niemowlęta rodzą się bez ząbków, jednak ich zawiązki tkwią w małych dziąsełkach już od pierwszych tygodni życia płodowego.

Gdy maluch ma 5-6 miesięcy, mleczaki zaczynają przebijać się na zewnątrz. Czasem dzieje się to już w 3., ale niekiedy dopiero w 11. miesiącu.

Pierwszy ząbek to duma każdej mamy, ale często i przyczyna płaczu dziecka. Ząbkowanie to bowiem bolesny proces. Na szczęście możesz łatwo go złagodzić.

Czy to już ząbki?

Oznaki wyrzynania się mleczaków są charakterystyczne, więc trudno ich nie zauważyć. Łatwo je za to pomylić np. z infekcją lub problemami trawiennymi. To dlatego, że ząbkowaniu może towarzyszyć czasem gorączka i biegunka, a przede wszystkim złe samopoczucie dziecka.

Reklama

Ślinienie. Głównym objawem ząbkowania jest wzmożona produkcja śliny. Maluch nie nadąża z jej połykaniem, dlatego ma mokrą buzię i ubranko, a na podrażnionej brodzie - wysypkę.

Wrażliwe dziąsła. Są bardzo rozpulchnione i zaczerwienione z powodu stanu zapalnego, który towarzyszy wyrzynaniu się zębów. Swędzą (więc malec wpycha rączki do ust i wszystko gryzie) i bolą przy najlżejszym podrażnieniu (np. gryzakiem). Taka wrażliwość może trwać nawet kilka miesięcy.

Złe samopoczucie. Dziecko z powodu bólu jest marudne i rozdrażnione. Nie może zasnąć, budzi się co chwila, a zmęczenie jeszcze bardziej psuje mu nastrój. Nie chce też jeść, bo ból podczas ssania piersi czy gryzienia pokarmów odbiera mu apetyt.

Gorączka. Często pojawia się, jako objaw stanu zapalnego dziąseł. Ale może być też skutkiem infekcji - ząbkujące dzieci mają słabszą odporność.

Biegunka. Jest wywołana nadmiarem połykanej śliny. Zdarza się jednak, że powoduje ją jakaś bakteria, która dostanie się do buzi malca, gdy ten wkłada do ust wszystkie napotkane przedmioty.

Jak przynieść ulgę?

Aby złagodzić niemiłe objawy ząbkowania, smaruj dziąsła malca specjalnym żelem łagodzącym ból i swędzenie (np. Calgel, Dentinox). Podawaj też malcowi gryzaczki wypełnione wodą i schłodzone w lodówce.

Przemywaj dziąsła sterylną gazą zamoczoną w wystudzonym naparze z rumianku (jeśli malec nie jest na niego uczulony) lub masuj je silikonową nakładką na palec albo zmoczoną w wodzie i schłodzoną pieluszką tetrową.

Taki delikatny masaż przyniesie dziecku ulgę. Możesz też stosować specjalne smoczki uspokajające, z miękkimi wypustkami masującymi.

Podrażnioną bródkę malca przemywaj przegotowaną wodą i często ją osuszaj. Możesz też posmarować ją tłustym kremem, by złagodzić pieczenie.

W ukojeniu nerwów ząbkującego szkraba pomoże herbatka ziołowa dla niemowląt z rumianku lub melisy, które działają uspokajająco i przeciwzapalnie. Przy stanach niepokoju oraz bolesnym ząbkowaniu sprawdzają się też czopki homeopatyczne (Viburcol).

Dużo przytulaj dziecko, by czuło się bezpiecznie, i baw się z nim, by odwrócić jego uwagę od bólu.

Podawaj mu często pierś, a jeśli nie ma apetytu - chociaż chłodne płyny - wodę lub herbatkę.

Jeśli malec ma wysoką temperaturę, czasem trzeba mu podać lek zbijający gorączkę (np. syrop Ibufen, Nurofen), który działa też przeciwbólowo oraz przeciwzapalnie.

Mam dziecko
Dowiedz się więcej na temat: okres | ząbkowanie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy