Reklama

Poszukiwanie niani od A do Z

Szukasz niani, bo niedługo wracasz do pracy? Jak wybrać najlepszą opiekunkę? Przypominamy wam nasz poradnik poszukiwania niani. Piszemy o tym, od czego zacząć poszukiwanie niani, na co zwrócić uwagę i jak podjąć właściwą decyzję. Zapraszamy do lektury!

Szukasz niani, bo niedługo wracasz do pracy? Jak wybrać najlepszą opiekunkę? Przypominamy wam nasz poradnik poszukiwania niani. Piszemy o tym, od czego zacząć poszukiwanie niani, na co zwrócić uwagę i jak podjąć właściwą decyzję. Zapraszamy do lektury!

A jak agencja opiekunek

Szukasz niani i nie wiesz od czego zacząć? Warto wtedy skorzystać z pomocy specjalistów. Pracownicy agencji, po rozmowie z tobą, wyszukają kandydatki najlepiej spełniające twoje oczekiwania i przedstawią tylko te, z którymi warto się spotkać. Zanim podpiszesz umowę z agencją dowiedz się, jakie usługi obejmuje oferta.

Czy trzeba zapłacić wpisowe i w jakiej wysokości prowizję zainkasuje pośrednik? Ile kandydatek zostanie Ci przedstawionych i w jaki sposób agencja zweryfikowała polecane panie? Często agencja daje gwarancję, że bezpłatnie znajdzie kolejną nianię, jeśli pierwsza nie sprawdzi się przed upływem określonego czasu?

Reklama

B jak babcia - niania

Jaka niania lepsza? Młoda studentka, czy może taka w wieku "babciowym"? Oba rozwiązania mają wiele zalet. Starsza pani to większe doświadczenie życiowe i większa cierpliwość, ale mniej sił do hasania na placu zabaw czy ścigania się po dużym pokoju. Musicie też jasno określić zasady waszej współpracy, tak, aby niania nie zaczęła “opiekować" się całą twoją rodziną. Pamiętaj, że to wy jesteście rodzicami i wy macie decydujące zdanie na temat dziecka.

C jak casting na nianię

To większy stres niż twoja rekrutacja do dużej korporacji. Jak wybrać tę najlepszą opiekunkę? O co ją zapytać i jak sprawdzić już na pierwszej rozmowie? Zwróć uwagę jak zwraca się do dziecka, czy złapała z nim kontakt, czy raczej siedzi nieśmiało i nic się nie odzywa? A może za bardzo trajkocze i nie odpowiada ci jej temperament?

Zapytaj o poprzednie doświadczenie i referencje. Może nie ma doświadczenia jako niania, ale zajmowała się młodszymi kuzynami? Zwróć uwagę, jak mówi o byłych pracodawcach i swoich podopiecznych. Zapytaj dlaczego, chce pracować jako niania i jakie ma zainteresowania - czy rzeczywiście lubi dzieci czy raczej nie ma innego pomysłu na pracę?

D jak doświadczenie w pracy jako niania

Dobrze, jeśli opiekunka może się pochwalić doświadczeniem w opiece nad dziećmi, najlepiej poparte referencjami. Czy zatem kandydatka bez doświadczenia nie ma szans na pracę jako niania? Może ma inne zalety, które zdecydują o jej zatrudnieniu - cierpliwość, odpowiedzialność, dobry kontakt z dziećmi? A może wychowała trójkę młodszego rodzeństwa? Sprawdź zanim taką nianię odrzucisz. 

E jak etat czyli niania z umową

Ustawa żłobkowa, która obowiązuje od 2011 roku  wprowadza możliwość legalnego zatrudnienia niani. Treść ustawy dostępna jest tutaj. Przemyśl, czy takie rozwiązanie mogłoby być korzystne dla obu stron. Składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i wypadkowe za nianię finansuje budżet państwa za pośrednictwem ZUS-u, przy czym ZUS opłaca wyłącznie składki obliczone od podstawy, którą stanowi kwota nie wyższa niż kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę.

F jak filozofia wychowania

Każda mama, każdy rodzic ma pewną wizję wychowania swojego dziecka. Potrafi rozróżnić potrzeby  i chęci od wymuszania, wie kiedy mały człowiek potrzebuje przytulenia, a kiedy zachęty do dalszego eksplorowania... Jeśli chcesz, aby opiekunka postępowała zgodnie z twoimi przekonaniami konieczne porozmawiaj z nią, wyjaśnij dlaczego tak postępujesz.

Można także polecić niani książkę, którą szczególnie cenisz, a która pomoże jej lepiej zrozumieć twoją filozofię wychowania. Dla dziecka ważna jest spójność przekazu jaki otrzymuje od osoby dorosłej no i zwyczaje i rytuały, które wyznaczają dziecku rytm dnia.

G jak gotowanie, prasowanie, sprzątanie...

Pytanie, na które musisz sobie odpowiedzieć rozpoczynając poszukiwania niani brzmi: poszukuję niania do dziecka, czy niani-gosposi? Być może brzmi to oburzająco, ale wiele niań skarży się, że pomimo wcześniejszych deklaracji odnośnie zakresu obowiązków, oczekuje się od nich, że w czasie opieki nad dzieckiem jeszcze ugotują obiad, posprzątają, zrobią zakupy i zmierzą się ze stertą prasowania...

Trudno w takiej sytuacji twórczo, radośnie, i co najważniejsze, dobrze opiekować się małym dzieckiem. Takie rzeczy potrafi tylko mama, dlatego też, jeśli poszukujesz niani do dziecka, zakreśl realnie obszar jej obowiązków. W trakcie rozmów o pracę, na pewno padnie pytanie, jakie czynności będą przedmiotem umowy.

Część opiekunek od razu odpowie, że zgadza się wyłącznie na zajmowanie się dzieckiem. Inne mogą przystać na drobne czynności domowe, aby po prostu pomóc, ale zapewne tylko wtedy kiedy dziecko śpi. Słowem zakres obowiązków ustal zakres już na samym początku i zastanów się co dla ciebie jest najważniejsze.

H jak huśtawka, zjeżdżalnia czyli niania z kursem pierwszej pomocy

Fantazja dziecięca nie ma granic, wie to każdy rodzic a i tak daje się zaskakiwać setki razy każdego dnia. I tak ma być. Jednak znajomość swojego dziecka pozwala przewidywać zbliżające się kłopoty, czytaj niebezpieczeństwa. Jeśli pozostawiasz dziecko pod opieką obcej osoby musisz mieć pewność, że jest ono w najlepszych, z możliwych do znalezienia, rękach.

Dobra niania potrafi przewidywać zwariowane pomysły malucha ale też wie jak reagować kiedy trzeba. Słowem warto szukać niani, która ukończyła kurs pierwszej pomocy, i wie jak reagować na ukąszenia os, otarte rany czy nabite guzy. Oby nie potrzebna była bardziej specjalistyczna wiedza... 

J jak jasne zasady współpracy

Omówcie i spiszcie je na samym początku waszej współpracy. Chodzi przede wszystkim o zakres obowiązków, godziny pracy i wynagrodzenie. Porozmawiajcie o ewentualnej dyspozycyjności niani po godzinach, albo w weekendy. Czasem jej pomoc może być wam potrzebna w najbardziej nieoczywistym momencie.

Zapytaj, czy niania przyjdzie do chorego dziecka? Powiedz, czego niani nie wolno robić - np. wyjeżdżać poza wasze osiedle, odwiedzać swoich znajomych albo przyprowadzać ich do twojego domu. Rozpoczynając współpracę z nianią, poproś ją o przyniesienie kserokopii dowodu osobistego. Zachowaj go do końca waszej współpracy.

L jak lody, cukierki, czekoladki...

Dieta twojego dziecka to ważny temat do omówienia z przyszłą nianią. Ty wiesz najlepiej co dziecko powinno jeść, ile i o jakich porach. Jakie rodzaje posiłków, deserów czy smakołyków podajesz, w jakiej formie etc. To nie jest temat do dyskusji czy negocjacji. Warto omówić i spisać wszystko co twój maluch może jeść i w jakich ilościach.

Może się zdarzyć, że niania, oczywiście z sympatii do dziecka, będzie podawać mu lizaki, cukierki, czekoladki w nieograniczonej ilości... w końcu dzieci je lubią. Nie zapomnij także umówić z nowa opiekunką zwyczajów jakie panują w trakcie jedzenia w waszym domu; choćby to czy włączanie bajek w telewizji jest akceptowane, czy też nie.

M jak mama - niania

Może gdzieś obok ciebie mieszka sąsiadka, która też ma małe dziecko i chce całkowicie poświęcić się opiece nad nim przez najbliższe lata? Znasz ją i lubisz, a twoje dziecko jest w podobnym wieku co jej maluszek? Zapytaj, czy nie zechciałaby zająć się dwójką dzieci - to dobre rozwiązanie dla obu stron.

Twoje dziecko ma fachową opiekunkę do tego towarzystwo rówieśnika - im dzieci starsze tym bardziej tego potrzebują. A mama- niania może, zajmując się swoim dzieckiem, pracować i zarabiać!

O jak odpowiedzialna

Odpowiedzialność to jedna z najważniejszych cech dobrej niani - wiadomo - zostawiamy jej pod opiekę nasz największy skarb i musimy być pewni, że nas nie zawiedzie. Odpowiedzialność to jej podejście do dziecka, to, jak się nim zajmuje i jak postępuje, ale też postawa niania wobec nas, czyli jej pracodawców. Czy jest punktualna i słowna i czy możesz na nią liczyć w sytuacjach awaryjnych, kiedy na przykład musisz zostać dłużej w pracy.

P jak polecona niania

Niania z polecenia to jeden ze sprawdzonych sposobów na znalezienie dobrej opiekunki. Wśród zaprzyjaźnionych mam działa giełda niań - ktoś szuka opieki do dziecka, ktoś właśnie przestał potrzebować niani, bo maluch poszedł do przedszkola. Znane są przypadki, kiedy mamy mówią: oddam nianię w dobre ręce - chcąc, aby znalazły dobrą pracę, po odejściu z ich domu.

Niania z polecenia to zaufanie i rekomendacja osoby polecającej, warte niejednokrotnie więcej niż referencje od nieznanych Ci pracodawców.

S jak studentka - niania

Czy młoda dziewczyna dobrze zajmie się moim dzieckiem? A może lepiej zatrudnić starszą panią? Decyzja należy do ciebie, gdyż każda ma swoje wady i zalety. Młoda dziewczyna ma wiele energii i chętnie będzie tarzać się po podłodze z twoim dzieckiem czy biegać po placu zabaw. Wyprawa z rowerkiem czy wyjście na basen może być dla niej bułką z masłem.

Ma mniej doświadczenia w wychowaniu dzieci, co dla jednych może być zaletą dla innych wadą. Panuje także przekonanie, że młoda osoba, która sama nie jest jeszcze mamą, łatwiej przyswoi sobie twoje zasady postępowania z dzieckiem. Niewątpliwą wadą niani-studentki, o której warto pamiętać zatrudniając nianię, jest to, że kiedyś skończy studia i wtedy będzie szukać innej pracy.

W jak wynagrodzenie niani

Koszty zatrudnienia opiekunki są różne w zależności od miasta i wymiaru jej czasu pracy. Zanim spotkasz się z kandydatkami dowiedz się jakie stawki obowiązują w twojej okolicy. Ustalcie jasne zasady wynagradzania jej pracy - np. kwestie nadgodzin, opieki nad chorym dzieckiem czy dodatkowe prace w domu.

Dotrzymuj słowa! Jeśli możesz, zapłać niani trochę więcej niż wynosi średnia stawka rynkowa. Zmniejszysz ryzyko, że ktoś ci ją podkupi. Dobra niania to skarb!

Z jak zaufanie

To najważniejszy element twojej współpracy z nianią. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości zrezygnuj ze współpracy. Zaufaj i niani i swojej intuicji. I jeśli podejmiesz decyzję o zatrudnieniu opiekunki, nie zadręczaj siebie i bliskich wątpliwościami, czy niania sobie poradzi, czy dziecko będzie w dobrych rękach.

Artykuł pochodzi z portalu www.mamopracuj.pl

Mamopracuj.pl
Dowiedz się więcej na temat: opiekunka | opieka | niemowlę | dziecko | posiłek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy