Biegunka poantybiotykowa

Moja 7-miesięczna córeczka zachorowała na anginę i zaczęła brać antybiotyki. Po czterech dniach dostała biegunki. Co robić? Czy powinnam przestać podawać jej antybiotyk?

W żadnym razie - nie. Dziecko musi otrzymać pełną kurację antybiotykową, gdyż w przeciwnym razie bakterie, które spowodowały dolegliwości, nie zostaną całkowicie wyeliminowane z jego organizmu i po kilku dniach dolegliwości powrócą. Biegunka to stosunkowo częste powikłanie antybiotykoterapii. Oprócz tego, że antybiotyk zabija chorobotwórcze bakterie, wybija on także przyjazną fizjologiczną florę bakteryjną zasiedlającą m.in. przewód pokarmowy maluszka. Można temu przeciwdziałać, podając dziecku probiotyk, czyli np. Trilac, Lakcid, Dicofl or. Ale często bywa tak, że antybiotyk niszczy również bakterie zawarte w kapsułce probiotyku i nie ma on szansy zadziałać. Dzieje się tak zwykle wówczas, gdy szkrab dostaje probiotyk równocześnie z antybiotykiem lub wkrótce po nim. Aby zatrzymać biegunkę, można zmodyfikować podawanie leków, maksymalnie wydłużając odstęp czasu pomiędzy przyjęciem antybiotyku i probiotyku przez chorego malca. Ponadto należy też zwiększyć ilość aplikowanych brzdącowi przyjaznych drobnoustrojów poprzez podanie dodatkowego preparatu (szczególnie zapierająco działa np. Enterol). Aby pomóc dziecku, leczenie należy wspomóc odpowiednią dietą, tzn. serwować malcowi kleiki ryżowe, marchew oraz przetwory czarnych jagód, np. powidła lub herbatę z suszonych owoców. Jeśli niepożądane objawy utrzymują się, wskazana jest konsultacja z lekarzem oraz ustalenie ewentualnych zmian w antybiotykoterapii (podanie innego leku lub skrócenie czasu jego podawania). Po zaprzestaniu leczenia wskazane jest podawanie dziecku probiotyków - co najmniej przez kilka dni - w celu odtworzenia przyjaznej flory jelitowej.

Dowiedz się więcej na temat: bakterie | antybiotyk | Co robić? | biegunka

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje