Reklama

Bezpieczne leki dla przyszłej mamy

Ginekolog-położnik podpowiada, jakie preparaty pomogą ci pokonać jesienne przeziębienie, a jednocześnie nie zaszkodzą maluszkowi.

Sezon na infekcje właśnie się rozpoczął, więc istnieje ryzyko, że i ty możesz zacząć kichać i prychać. No a wtedy zadasz sobie pytanie: jak mam się teraz leczyć? Czy ten preparat będzie bezpieczny dla dziecka? Nasz ekspert - dr Leszek Lewandowski, ginekolog, radzi, jakie lekarstwa poprawią twoje samopoczucie i jednocześnie nie wpłyną negatywnie na rozwój maleństwa.

Gdy źle się czujesz

Jeśli zauważysz pierwsze objawy infekcji (katar, drapanie w gardle), od razu zacznij działać. Połóż się na kilka dni do łóżka i dobrze się wygrzej. Pamiętaj: tym razem nie możesz po prostu "przechodzić przeziębienia".

Reklama

Możesz stosować

• Preparaty wzmacniające odporność z witaminą C (np. Rutinoscorbin, Cerutin, Rutovit C, Novorutin C) lub czosnkiem (np. Aliofil, Biogarlic, Alitol) albo zawierające obie te substancje, jak np. syrop Prenalen.

• Maści rozgrzewające (np. Wick VapoRub), którymi możesz nasmarować klatkę piersiową, szyję oraz kark (nie smaruj nimi brzucha!).

Tych leków unikaj

Nie powinnaś brać dostępnych bez recepty preparatów antygrypowych (np. Gripex, Tabcin). Leki te co prawda szybko stawiają na nogi, ale to dlatego, że zawierają pseudoefedrynę (obecną m.in. w napojach energetyzujących), która mocno podnosi ciśnienie krwi. W twoim stanie taki nagły skok ciśnienia byłby niebezpieczny dla maluszka.

Dokucza ci katar

Na początku przeziębienia jest wodnisty. Po kilku dniach wydzielina z nosa staje się gęściejsza i zaczyna blokować dostęp powietrza do dróg oddechowych.

Możesz stosować

• Domowe inhalacje. Do miski z gorącą wodą wsyp garść suszonych kwiatów rumianku (zamiast niego możesz użyć soli kuchennej lub sody oczyszczonej) i pochyl nad nią głowę, wdychając przez nos unoszącą się parę.

• Krople do nosa z wodą morską w sprayu (np. Stérimar, Disnemar, Marimer). Nawilżą obrzękniętą śluzówkę nosa i ułatwią jego oczyszczenie. Podobnie działa przepłukiwanie nosa solą fizjologiczną (np. Physiodose).

Tych leków unikaj

• Kropli do nosa obkurczających śluzówkę (np. Nasivin, Acatar, Tyzine). Podczas ciąży śluzówki (również te w nosie) są bardziej ukrwione i wrażliwe. Nadużywanie tego typu kropli może przynieść odwrotny skutek i nasilić katar.

• Tabletek hamujących katar (np. Cirrus, Sudafed) preparaty te - podobnie jak dostępne bez recepty leki antygrypowe - zawierają niewskazaną w twoim stanie pseudoefedrynę.

Męczy cię kaszel

Na początku przeziębienia może dokuczać ci kaszel suchy, któremu nie towarzyszy odkrztuszanie wydzieliny. Potem, po 3-4 dniach zmieni się on w kaszel mokry z zalegającym w drogach oddechowych śluzem.

Możesz stosować

• Łagodne syropy ziołowe (np. Drosetux, Hedelix, syrop Prawoślazowy, z Babki Lancetowatej).

• Syropów i tabletek z kodeiną (np. Sinecod, Thiocodin). Substancja ta hamuje odruch kaszlu, ale działa również na układ nerwowy, a w twoim stanie nie jest to wskazane.

• Syropów, które mają silne działanie wykrztuśne (np. Flegamina, Mucosolvan). Preparaty te co prawda rozrzedzają zalegającą wydzielinę i ułatwiają pozbycie się jej, ale zarazem sprawiają, że kaszel okresowo staje się silniejszy i bardziej uporczywy. Dlatego leki te możesz brać wyłącznie za zgodą lekarza.

Boli cię gardło

Początkowo czujesz drapanie w jamie ustnej, potem gardło staje się zaczerwienione i zaczyna boleć.

Możesz stosować

• Płukanki z soli kuchennej lub szałwii. Do kubka z ciepłą, przegotowaną wodą, wsyp łyżeczkę soli lub łyżkę szałwii. Płucz gardło kilka razy dziennie.

• Pastylki lub aerozole na ból gardła na bazie naturalnych składników (np. Tantum Verde, Propolki, Isla-Moos).

Tych leków unikaj

• Pastylek do ssania z podbiałem (np. Tymianek i podbiał), gdyż mogą wpływać na krążenie krwi.

• Tabletek, które szybko łagodzą ból gardła (np. Cholinex, Strepsils), ponieważ zawierają substancje (np. salicylany), które mogą być niebezpieczne dla płodu.

Masz gorączkę

Może pojawić się od razu lub dopiero po kilku dniach, gdy infekcja się rozwinie.

Możesz stosować

• Domowe napary, takie jak herbatka z malin, lipy i czarnego bzu.

• Preparaty z paracetamolem (np. Apap. Panadol, Codipar).

Tych leków unikaj

• Leków zawierających ibuprofen (np. Ibum, Nurofen) - mogą powodować wady w układzie krążenia u maluszka.

• Aspiryny oraz jej pochodnych (np. Polopiryny, Etopiryny), ponieważ zawierają kwas acetylosalicylowy, który może być groźny dla płodu.

Mam dziecko
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy