Reklama

Zdolne, ale rozkojarzone

Richard Guate, Peg Dawson, Colin Guare napisali książkę, która pomóc może nie tylko rodzicom dorastających dzieci, ale też nauczycielom i specjalistom pracującym z nastolatkami. "Nastolatki zdolne, ale rozkojarzone. Skuteczny trening umiejętności" sprawi, że dojrzewanie nie będzie czasem aż tak trudnym, jak się obawiamy.

Masz świadomość, że twój nastolatek jest zdolny, czasem zdumiewa cię nawet swoją bystrością i kreatywnością. Spójrz tylko na to wszystko, co potrafi osiągnąć! Dlaczego zatem w porannych czynnościach nadal panuje więcej chaosu niż porządku? Dlaczego twój nastolatek nie potrafi porządkować własnych rzeczy i pamiętać o tym, co powinien zabrać do szkoły, na trening albo na mecz, na rozmowę kwalifikacyjną do pracy albo na studia? Dlaczego spóźnia się zazwyczaj z oddawaniem zadań domowych, zapomina o umówionych spotkaniach (albo w ogóle o umawianiu się na nie) i ma bałagan w pokoju? Dlaczego musisz wstrzymywać oddech za każdym razem, kiedy twoje dziecko pożycza samochód albo ma nie do końca określone plany na wyjście z przyjaciółmi?

Reklama

Twoja nastolatka prawdopodobnie stara się - i to bardzo - robić wszystko, czego oczekuje się od młodych ludzi w czasie dorastania i mierzenia się z coraz poważniejszymi sprawami. Ale może się to okazać trudnym zadaniem, jeśli wykazuje braki w tzw. umiejętnościach wykonawczych, czyli funkcjach naszego mózgu i procesach myślowych, które pomagają nam w regulowaniu zachowań, wyznaczaniu i osiąganiu celów oraz zachowywaniu równowagi pomiędzy wymaganiami, pragnieniami, zachciankami, potrzebami i obowiązkami.  

Książka ta powstała po to, aby wyjaśnić ci, dlaczego twoje nastoletnie dziecko w jednej chwili może się wydawać tak uzdolnione, a w następnej potykać się o własne nogi - chcemy ci powiedzieć, że nie jest to kwestia braku inteligencji, celowego buntu czy po prostu bycia nastolatkiem. A co może ważniejsze, chcemy dać ci do ręki strategie, które mogą pomóc - sprawdzone metody kształtowania umiejętności, których brakuje twojemu nastolatkowi, jak również sposoby, które pomogą mu w pracy nad słabo rozwiniętymi umiejętnościami, wykorzystując przy tym jego mocne strony."    

Czym są umiejętności wykonawcze?  

Kiedy ludzie słyszą pojęcie umiejętności wykonawcze, zakładają czasem, że odnosi się ono do zestawu umiejętności wymaganych od dobrych kierowników firm - na przykład planowania strategicznego, podejmowania decyzji, zarządzania informacjami. Niektóre z tych umiejętności się pokrywają - umiejętności wykonawcze rzeczywiście obejmują podejmowanie decyzji, planowanie i zarządzanie informacjami i, podobnie jak umiejętności kierowników firm, pomagają młodym ludziom wykonać to, co powinno zostać wykonane. W rzeczywistości jednak pojęcie to pochodzi z literatury neurobiologicznej i odnosi się do osadzonych w mózgu umiejętności potrzebnych ludziom do skutecznego wykonywania zadań i rozwiązywania problemów.

Kiedy twoje dziecko wkracza w okres dorastania, potrzebuje (podobnie jak ty) umiejętności wykonawczych do radzenia sobie z szeregiem zadań i problemów, które będzie napotykało w życiu codziennym, a także do kierowania swoim zachowaniem w obliczu pokus i rozproszeń, jakie będzie wywoływała obecność rówieśników. Umiejętności wykonawcze są niezwykle ważne we wszystkich obszarach życia, poczynając od tych najprostszych, takich jak wstawanie rano czy pamiętanie o zabraniu pracy domowej do szkoły, po tak złożone, jak radzenie sobie na lekcjach i na zajęciach dodatkowych czy jazda samochodem z grupą rówieśników.  


Fragment książki
Dowiedz się więcej na temat: nastolatek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama