Reklama

Polskie wydanie publikacji nowojorskiego MoMA

Wydawnictwo Kocur Bury specjalizuje się w wydawaniu książek dla dzieci i młodzieży. Prezentuje twórczość polskich autorów i ilustratorów, jak również chętnie sięga po dzieła zagraniczne, przybliżając młodym czytelnikom wartościowe pozycje.

Należą do nich dwie niezwykłe książki wydane ostatnio na licencji nowojorskiego Muzeum Sztuki Nowoczesnej (The Museum of Modern Art - MoMA). Są to: "Młody Frank, Architekt" i "Młoda Charlotte, Filmowiec", autorstwa znanego rysownika Franka Vivy. 

Jest on nie tylko cenionym ilustratorem, twórcą m.in. 10 okładek czasopisma "The New Yorker", ale także autorem kilku książek dla dzieci. Jedna z nich ("Along the Long Road") została włączona przez dziennik "The New York Times" na listę najlepszych książek ilustrowanych.      

"Młody Frank, Architekt" w przystępny sposób opowiada o tym, czym jest architektura i zachęca do własnej kreatywności. Dzieci dowiadują się, że warto być twórczym i realizować swoje pomysły. Poważne zagadnienia pokazane są oczami dziecka - Franka, który chce zostać architektem.       

Reklama

"Młoda Charlotte, Filmowiec" opowiada o dziewczynce, która patrzy na świat przez pryzmat swoich ulubionych kolorów - czerni i bieli. Kręci filmy inne niż wszyscy, ale dopiero spotkanie z pewną panią w Muzeum MoMA sprawia, że Charlotte czuje się prawdziwą twórczynią.

Książka inspiruje dzieci do podążania za swoją wyobraźnią, tworzenia własnych dzieł, które mogą odbiegać od przyjętych schematów.       

O walorach wymienionych pozycji mówi współzałożycielka Kocura Burego, Monika Kulińska:

- Wydane przez nas ostatnio książki słynnego nowojorskiego MoMA - które od niedawna publikuje dla dzieci - przykuły naszą uwagę na największych targach książki dziecięcej w Bolonii. Pozyskując licencje, miałyśmy na uwadze pozytywne oddziaływanie tych pozycji na kształtowanie się dziecięcych gustów. Chcemy wskazywać książki wartościowe artystycznie, z przekazem i treścią, która zapadnie w pamięci i zainspiruje do myślenia.

- Takie są obie książki Franka Vivy pod patronatem MoMA. Jest to pozornie prosty tekst, miejscami wręcz komiksowy styl, ale z jakże głębokim przesłaniem. Viva to niedościgniony mistrz i wzór - udaje mu się w oszczędnych środkach wyrazu dokonać tak wielkiego przekazu. To książki o pobudzaniu dziecięcej twórczości i kreatywności, o tym, że warto być wiernym własnym marzeniom. Ukazane jest to w bardzo przystępny sposób, gdyż książki przeznaczone są dla dzieci młodszych.         

Inną, niezwykle cenną pozycją zagraniczną, wydaną przez Kocura Burego, jest "Baltazar Wielki" południowoafrykańskiej artystki Kirsten Sims. Jest to opowieść o wolności i szukaniu swojego miejsca na ziemi. Przepięknym, artystycznym ilustracjom, wykonanym akwarelą i gwaszem, towarzyszy wykaligrafowany tekst.       

Kolejną propozycją, która pojawi się już wkrótce, będzie książka "Mój Dziadek", autorstwa Catariny Sobral - portugalskiej artystki, która za ilustracje do niej otrzymała prestiżową nagrodę International Prize for Illustration Children’s Book Fair - Fundación SM 2014.       

Kocur Bury stara się promować także rodzimych twórców. W najbliższych planach wydawniczych znajdują się książki utalentowanego duetu autorów polskich.

Tymczasem wydawnictwo może się już pochwalić swoim małym sukcesem. 

- Zabawna seria »Humorki« (tekst: A. Zimnowodzka, ilustracje: M. Kwapińska) została wspaniale przyjęta nie tylko przez małych czytelników, ale także ich rodziców. Seria złożona jest z sześciu książek, ale wychodząc naprzeciw naszym czytelnikom, szykujemy się do poszerzenia jej o kolejne trzy pozycje - zapewnia Monika Kulińska.  

materiały prasowe
Dowiedz się więcej na temat: książki dla dzieci
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy