"Nazywam się Cukinia"

„Od kiedy byłem mały, chciałem zabić niebo” - tak zaczyna swą opowieść jej główny bohater i zarazem narrator, dziewięcioletni Ikar, zwany Cukinią, który po dramatycznych przeżyciach trafia do domu dziecka.

Świat dorosłych - z ich dramatami, sprawami całkiem nie dla kilkulatków - zderza się w tej książce z dziecięcymi wyobrażeniami. W powieści Gilles'a Paris'a nie ma najmniejszej nuty ckliwości czy sentymentalizmu, a śmiech przeplata się ze łzami wzruszenia.

Reklama

Adresowana do dorosłych, nie unika trudnych tematów, pozwala jednak spojrzeć na świat z innej perspektywy - i sporo się nauczyć. Gdyby tylko dorośli, tak jak Cukinia, nie bali się zadawać pytań...

Szwajcarski film animowany, zrealizowany na podstawie książki przez Claude'a Barrasa od razu podbił serca publiczności - stał się przebojem festiwalu w Cannes (2016), zwyciężył też w plebiscycie publiczności 32. Warszawskiego Festiwalu Filmowego, był nominowany do Oskara i Złotego Globu.

Otrzymał ponadto  Cezary za najlepszą animację i za najlepszy scenariusz  adaptowany i wiele innych.


Gilles Paris, urodzony w 1959 roku na przedmieściach Paryża, 20 lat pracował jako specjalista PR. Jego pierwsza powieść PAPA ET MAMAN SONT MORTS  ukazała się w 1991 roku. Następnie opublikował AUTOBIOGRAPHIE D’UNE COURGETTE (2002), AU PAYS DES KANGOUROUS (2012), która zdobyła kilka nagród literackich, i L’ETE DES LUCIOLES (2014).

INTERIA.PL/materiały prasowe
Dowiedz się więcej na temat: książka

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje