Zrób go już teraz, a zimą sobie podziękujesz. Doskonały, babciny przepis

Łukasz Piątek

Opracowanie Łukasz Piątek

W środku lata mało kto myśli o zimie, która przywita nas za kilka miesięcy. Choć obecnie cieszymy się wakacjami, to warto już teraz poczynić pewne kroki, by zimowe wieczory mięły nam przyjemniej niż zazwyczaj. Jednym ze sposobów jest przygotowanie kompotu z wiśni, który w grudniu będzie doskonale smakować.

Kompot z wiśni warto przygotować latem, by zimą cieszyć się jego przepysznym smakiem
Kompot z wiśni warto przygotować latem, by zimą cieszyć się jego przepysznym smakiem123RF/PICSEL

Lato to świetny moment na przygotowanie zapasów, którymi w mroźne dni będziemy mogli pieścić nasze podniebienia. Wiele osób zaczyna przyrządzać ogórki kiszone, by po długim leżakowaniu w spiżarni cieszyły smakiem.

Jednak nie można również zapomnieć o przepysznych kompotach, które za kilka miesięcy nabiorą głębi smaku i aromatu. Jak zatem przyrządzić kompot z wiśni, by cieszyć się jego smakiem zimą? Przedstawiamy prosty, sprawdzony i co najważniejsze babciny przepis.

Babciny kompot z wiśni na zimę

Składniki:

  • 4 kg wiśni z pestkami
  • 2 kg cukru
  • 2 l wody

Powyższe składniki pozwolą na przygotowanie sześciu, jednolitrowych słoików z kompotem.

Wiśnie to jedne z najsmaczniejszych owoców sezonowych
Wiśnie to jedne z najsmaczniejszych owoców sezonowych123RF/PICSEL

Wiśnie dokładnie myjemy pod bieżącą wodą i pozbywamy się ogonków. Następnie owoce przesypujemy do czystych słoików, zostawiając 2-3 cm miejsca od górnej warstwy wiśni do miejsca nałożenia nakrętki.

Do garnka wlewamy wodę i wsypujemy cukier - ilość dodanego cukru zależy od osobistych preferencji. Całość mieszamy i zagotowujemy. Słoiki wypełnione wiśniami zalewamy zagotowaną wodą z cukrem i dokładnie zakręcamy.

Wiśnie smakują wybornie pod postacią kompotu
Wiśnie smakują wybornie pod postacią kompotu123RF/PICSEL

Do naczynia wkładamy słoiki i do ¾ ich wysokości zalewamy je wodą o temperaturze zbliżonej do wody wlewanej do słoików. Zagotowujemy i pasteryzujemy przez kwadrans.

Po tym czasie słoiki wyjmujemy z naczynia i odkładamy do wystudzenia do góry dnem. Gdy słoiki będą już odpowiednio wystudzone, przenosimy je w chłodne, ciemne miejsce, gdzie powinny leżakować przez kilka miesięcy. Gotowe!

„Fajka pokoju”: Dieta bezglutenowa. Kiedy może zaszkodzić?Polsat Cafe
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas