Zachowaj smaki lata

Teraz stragany są pełne zdrowych sezonowych owoców. Warto zrobić z nich przetwory! Zimą będą dla malca prawdziwą witaminową pychotką.

Domowe dżemy, powidła i soki są dla małych dzieci prawdziwym skarbem
Domowe dżemy, powidła i soki są dla małych dzieci prawdziwym skarbem© Panthermedia

Aromatyczne powidła

Najczęściej robi się je ze śliwek węgierek. Do dojrzałych owoców nie trzeba dodawać dużo cukru. Kilkakrotnie przesmaż je na patelni (najlepiej w ciągu 2-3 dni, aby wyparowała woda i masa zgęstniała).

Nasza propozycja: Śliwkowa fantazja

2 kg śliwek

1 jabłko

7 dag miodu

7 dag posiekanych orzechów włoskich

5 dag rodzynek

szczypta cynamonu

Umyj śliwki i usuń pestki. Obrane i umyte jabłko podziel na cząstki i usuń gniazdo nasienne. Owoce gotuj na małym ogniu, do uzyskania jednolitej masy. Następnego dnia ponownie zagotuj powidła, cały czas mieszając. Gdy nabiorą gęstej konsystencji, dodaj rodzynki sparzone wrzątkiem, miód, orzechy, cynamon. Gotuj jeszcze około 15 minut. Gorące powidła zamknij w słoikach i ustaw do góry dnem.

Słodkie dżemy

Najlepsze wychodzą z jabłek, pigwy, porzeczek, agrestu lub wiśni. Aby zachowały jak najwięcej wartości odżywczych, gotuj je tylko do momentu rozpuszczenia cukru, kiedy stają się gęste.

Nasza propozycja: Smakołyk z rodzynkami

1 kg śliwek

1 kg jabłek

1 kg gruszek

1/2 szklanki rodzynek

2 szklanki cukru

Owoce umyj, obierz i usuń pestki lub gniazda nasiennie. Jabłka i śliwki duś na wolnym ogniu. Gdy będą miękkie, dodaj cukier, gruszki, a pod koniec duszenia - rodzynki. Garnek zdejmij z ognia, nim gruszki się rozpadną. Dżem przełóż do słoików i zapasteryzuj.

Domowe soki

Rozcieńczony sok domowej roboty (np. z wiśni, czarnej porzeczki) jest zdrowszy niż inne kupowane napoje. Warto go podawać dziecku, podobnie jak kompoty, które świetnie gaszą pragnienie.

Nasza propozycja: Słoneczny kompot

1 kg gruszek

1 kg moreli

300 g cukru

3 goździki

5 szklanek wody

Owoce umyj i usuń pestki. Zagotuj wodę, dodaj cukier i goździki. Owoce poukładaj w wyparzonych słoikach i zalej wrzątkiem (u góry ma zostać wolna przestrzeń ok. 2 cm). Zamknięte słoiki pasteryzuj ok. 20 minut. Postaw do góry dnem.

Mam dziecko
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas