Wiele osób nie wie, jak ją ugotować. Unikniesz kulinarnej wpadki

Tomasz Hirkyj

Opracowanie Tomasz Hirkyj

Kasza gryczana, zarówno palona, jak i niepalona, zaliczana jest do naturalnych zamienników ziemniaków. Właśnie wtedy wybierana jest, kiedy domownicy kręcą nosem na widok ugotowanych bulw. Kasza gryczana jednak idealnie komponuje się z sosami, zwłaszcza grzybowymi, które już teraz, kiedy tzw. leśne mięso króluje na polskich stołach. Okazuje się jednak, że gotowanie może sprawiać niemałe problemy. Dziś podpowiemy, jak długo gotować kaszę gryczaną, aby była idealna.

Kasza gryczana będzie idealna, jeśli ugotujemy ją w odpowiedni sposób
Kasza gryczana będzie idealna, jeśli ugotujemy ją w odpowiedni sposóbINTERIA.PL

Jak jeść kaszę gryczaną?

Niektórym wydaje się, że kasza gryczana jest wyłącznie dodatkiem do dania głównego, czyli zastępuje ziemniaki, kiedy już nam się znudziły. Okazuje się, że produkt ten ma o wiele więcej kulinarnych zastosowań. Dość wspomnieć, że może być farszem do starych, poczciwych gołąbków, a jej właściwości zostały na nowo odkryte przez wegan i wegetarian, bo można z kaszy przygotować wiele oryginalnych posiłków, takich jak kotlety albo pulpety. Kluczem do sukcesu jest odpowiedź na pytanie, jak długo gotować kaszę gryczaną, bo wtedy nie tylko zachowuje najwięcej cennych właściwości, ale także smakuje o wiele lepiej.

Jak długo gotować kaszę gryczaną?

Problemy z gotowaniem kaszy gryczanej mają zazwyczaj ci, którzy sięgają po wersję sypką, a nie - jak większość Polaków - w woreczkach. Zatem, jak długo gotować kaszę gryczaną? 

Po pierwsze, trzeba znać dobrze proporcje, ale na szczęście, są one łatwe do zapamiętania. O co chodzi? Otóż na jedną szklankę kaszy przypadają dwie szklanki wody.

Przygotowanie zaczynamy od zagotowania wody z dodatkiem odrobiny soli, kiedy zacznie wrzeć, wystarczy wsypać kaszę i przez kilka sekund mieszać dokładnie tak, aby ziarna nie zaczęły przywierać do dna. Od momentu ponownego wrzenia, trzeba zmniejszyć gaz na minimum i gotować przez 15 minut. Po tym czasie wyłączyć palnik, ale zostawić kaszę w garnku przez 10 minut po to, aby ziarna wchłonęły wodę. Na koniec, pokrywkę trzeba ściągnąć i dać zawartości garnka odparować i gotowe.

Kasza w woreczkach czy sypka: Która lepsza?

Wiele osób zastanawia się, która kasza gryczana jest lepsza. Okazuje się, że sypka jest lepsza, ponieważ przede wszystkim nie trzeba podgrzewać plastiku, a woreczki mogą służyć do odmierzania porcji. Dodatkowo wylewanie wody po gotowaniu kaszy w woreczkach powoduje, że wraz z nią tracimy wiele cennych składników odżywczych, między innymi witaminy z grupy B, a także żelazo, cynk, mangan i potas.

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas