Tradycyjny bigos

Jeśli chcemy przygotować tradycyjny polski bigos, musimy uzbroić się w cierpliwość, ale niewątpliwie się to nam opłaci. Należy ugotować go minimum dwa dni przed podaniem, bo najlepiej smakuje, gdy zostanie kilkukrotnie podgrzany i "swoje odstoi".

Mnogość dodatków i przypraw decyduje o niezwykłym smaku tej potrawyb
Mnogość dodatków i przypraw decyduje o niezwykłym smaku tej potrawyb123RF/PICSEL

1. Dzień wcześniej, w dwóch osobnych naczyniach wypełnionych przegotowaną, lekko ciepłą wodą, namaczamy grzyby i śliwki.

2. Nazajutrz kroimy drobno grzyby i śliwki (zachowujemy wodę, w której się moczyły przez noc). Kapusty kiszoną i białą (uprzednio sparzamy ją wrzątkiem na sitku) kroimy, zalewamy w rondelku ok. 250 ml wody i gotujemy, aż zmiękną.

3. Boczek kroimy drobno, podsmażamy. Wrzucamy do dużego garnka. Kroimy i podsmażamy pozostałe mięsa, dodajemy do garnka z boczkiem.

4. Jabłka obieramy i ścieramy na tarce, łączmy z kapustami, przekładamy do garnka, w którym są mięsa. Dodajemy rozdrobnione grzyby i śliwki, zalewamy całość wodą, w których się moczyły. Cebulę pokrojoną drobno i startą marchewkę podsmażamy na maśle i dodajemy do pozostałych składników w garnku. Dokładamy wszystkie przyprawy, koncentrat i wino. Gotujemy na małym ogniu przez godzinę, bardzo często mieszając i pilnując, by bigos się nie przypalił.

5. Gotowy studzimy i odkładamy w chłodne miejsce (najprościej do lodówki) na dwa dni, w trakcie których trzy razy podgrzewamy bigos przed podaniem. Smakosze polecają nawet jednokrotne zamrożenie go i rozmrożenie. Serwujemy z pieczywem.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas