Produkty, które zwiększają głód. Lepiej ich unikać

Wydaje się, że na twoim talerzu niczego nie brakuje, ale często tuż po posiłku ponownie czujesz głód? Nie sprzyja to ani dobremu samopoczuciu, ani utrzymaniu prawidłowej masy ciała. Wzmożone łaknienie sprawia, że łatwiej jest nam pozwolić sobie na niezdrowe przekąski. Skąd bierze się ten duży apetyt? Pułapką mogą być popularne produkty spożywcze, które często uważane są za wartościowe uzupełnienie jadłospisu. Przyjrzyj się naszej liście i zrewiduj swoje menu oraz przyzwyczajenia.

Jak komponować codzienne posiłki, by były sycące i zdrowe?
Jak komponować codzienne posiłki, by były sycące i zdrowe?123RF/PICSEL

Rzut oka na talerz: Nawyki, które wpływają na wzmożony apetyt

Istnieje sporo błędów żywieniowych, które mogą wydawać się błahe, lecz mają ogromny wpływ na nasz jadłospis i zdrowie. Przede wszystkim omijanie głównych posiłków, w tym kluczowego śniadania, jest jedną z najczęstszych przyczyn tego, że przychodzi moment, w którym wygłodniali rzucamy się na posiłki. Często robimy także zapasy niezdrowych, przypadkowych przekąsek, które podjadamy, nie czując specjalnej potrzeby i głodu. Przyzwyczajanie się do tego, że zawsze chrupiemy coś np. podczas filmowego seansu, również prowadzi do zaburzenia rytmu posiłków i niepożądanych wahań wagi oraz tycia.

Podejrzane produkty

Tym razem skupimy się konkretnie na tym, co pojawia się w naszym menu. Istnieje duża grupa produktów, o których zbawiennym działaniu na organizm słyszy się wiele, lecz informacje te nie do końca są zgodne z rzeczywistością. Zobacz, na co trzeba uważać, by nie wpaść w zasadzkę produktów, które zwiększają apetyt, a uczucie sytości po ich spożyciu jest tylko chwilowe.

Płatki śniadaniowe

Słodkie płatki kuszą kolorowymi opakowaniami i obietnicą dostarczenia organizmowi wszystkich składników odżywczych, które niezbędne są o poranku. Gdy jednak przyjrzymy się im dokładniej, z niepokojem odkryjemy, że w ich składzie dominuje cukier. Udział białka i błonnika, które są kluczowe dla uzupełnienia energii po nocnym odpoczynku, jest znikomy. Bez nich nie będziemy w stanie ustabilizować poziomu cukru i bardzo szybko poczujemy głód.

Płatki śniadaniowe nie zawsze są dobrym wyborem
Płatki śniadaniowe nie zawsze są dobrym wyborem 123RF/PICSEL

Niskotłuszczowe jogurty

Czy może być lepsze uzupełnienie menu, gdy staramy się schudnąć lub utrzymać zgrabną sylwetkę? Dla wielu osób tego rodzaju produkty są kluczem do sukcesu, lecz mają one swoją ciemną stronę. Trzeba pamiętać, że jogurt jogurtowi nierówny. Owocowe jogurty, często reklamujące się jako artykuły o obniżonej zawartości tłuszczu, wypełnione są cukrem, a porcja białka również nie jest zbyt imponująca. Po ich zjedzeniu bardzo szybko ponownie poczujemy głód. Lepiej jest wybierać produkty naturalne o jak najprostszym składzie i dużej zawartości białka. Jeśli chcesz je urozmaicić, samodzielnie dodaj świeże owoce, orzechy albo nasiona.

Nie daj się zwodzić reklamom. Przed kupieniem jogurtu czytaj etykietę
Nie daj się zwodzić reklamom. Przed kupieniem jogurtu czytaj etykietę123RF/PICSEL

Napoje light i zero kalorii

Skoro nie zawierają cukru i kalorii, to możemy pić je bez namysłu w dowolnych ilościach. To popularny błąd, który jest popełniany przez mnóstwo osób! By uzyskać odpowiedni smak, producenci dodają do nich mnóstwo sztucznych substancji słodzących. Poniekąd wyprowadzają one w błąd mózg, który odbiera to jako otrzymanie jedzenia. Zachodzi dysproporcja pomiędzy niskim poziomem cukru a poziomem insuliny, więc uruchomione zostają procesy odpowiedzialne za wzmożony apetyt.

Białe pieczywo

Choć miękkie i puszyste bułki posmarowane grubą warstwą świeżego masła mogą jawić się jako największy rarytas, jedzone powinny być sporadycznie. Pieczywo produkowane jest z mąki, która jest w maksymalnym stopniu oczyszczona, a przez to pozbawiona składników odżywczych, a także błonnika. To właśnie on odpowiada za dłużej utrzymujące się uczucie sytości. Jest również kluczowy dla usprawnienia pracy jelit. Możemy mieć pewność, że na jednej kromce się nie skończy, ponieważ pod względem odżywczym, białe pieczywo nie jest produktem wartościowym. Trzeba też wziąć pod uwagę, że produkty z białej pszennej mąki cechują się wysokim indeksem glikemicznym. Szczególnie uważać na nie muszą diabetycy. 

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas