Pizza: W jaki sposób ją przyrządzać i jak długo piec?

Wypiekana na drożdżowym cieście i serwowana z rozmaitymi dodatkami pizza to włoski przysmak, który zdobył popularność na całym świecie. W zależności od osobistych upodobań można przyrządzać ją z pomidorami, mięsem, grzybami, wędlinami, sałatami, kukurydzą, cebulą, tuńczykiem, owocami morza, oliwkami, serami oraz ziołami. Specjaliści zaznaczają, że sekret jej smaku tkwi nie tylko w odpowiednio przygotowanym drożdżowym cieście i adekwatnie skomponowanych dodatkach, ale i w temperaturze pieczenia. Co jeszcze warto wiedzieć na temat pizzy? Jak ją wypiekać? Odpowiedź na te i inne pytania znajdziecie poniżej.

Pizza to włoski przysmak
Pizza to włoski przysmak ©123RF/PICSEL
Pizzę serwuje się z dodatkami
©123RF/PICSEL

Pizza to zwyczajny placek z ciasta drożdżowego, do wykonania którego potrzebne są: mąka, woda, drożdże, oliwa oraz sól. Najczęściej serwowana jest z pomidorami, mięsem, grzybami, wędlinami, sałatami, jajkiem, kukurydzą, cebulą, tuńczykiem, z owocami morza, oliwkami, serem oraz ziołami.

Rodzaje pizzy

Istnieją różne rodzaje pizzy. Niezależnie od dodanych składników, sam pizzowy placek może być gruby lub cienki, wypiekany w piekarniku lub piecu opalanym drewnem. We Włoszech, skąd pizza się wywodzi i gdzie jest bardzo popularną potrawą, można wybierać spośród różnych rodzajów pizz, w zależności od regionu, w którym aktualnie się znajdujemy.

Pizza neapolitańska

Wywodząca się z Neapolu i jednocześnie najbardziej popularna pizza neapolitańska wyrabiana jest według ściśle określonych kryteriów i z użyciem specjalnego rodzaju mąki, soli morskiej, sera mozzarelli, a także pieczona na kamiennej płycie, w piecu opalanym drewnem.

Kaloryczność pizzy

Pizza uchodzi za danie kaloryczne i niekoniecznie zdrowe. Z tego też powodu wiele osób ogranicza jej spożycie. Trzeba jednak pamiętać, że o kaloryczności pizzy decydują w dużej mierze składniki, które do niej dodamy oraz sposób, w jaki ją przyrządzamy. Warto postawić na tę z lekkimi dodatkami, np. z kurczakiem, owocami morza, warzywami czy tradycyjną pizzę typu margarita.

Rodzaje pizzy

Istnieją różne rodzaje pizzy - najpopularniejsze to pizza margarita, pepperonii, hawajska, wegetariańska, cztery sery czy salami.

Dlaczego warto jeść pizzę?

Pizza jest bardzo sycąca
©123RF/PICSEL

Pizza pomaga w przyswajaniu likopenu, czyli antyoksydantu, który znajduje się w pomidorach i ma niezwykłe właściwości odmładzające, a także przeciwnowotworowe. Likopen wchłaniany jest lepiej, gdy spożyjemy go wraz z niewielką ilością tłuszczu. To oznacza, że pizza jest idealnym rozwiązaniem!

Temperatura wypiekania pizzy

Pizzę wypieka się w wysokiej temperaturze. Jeśli chcesz przyrządzić ją w domu, musisz solidnie nagrzać piekarnik i piec około 15-20 minut - w przypadku ciasta cienkiego lub ok. 30 minut w przypadku ciasta grubego. Specjaliści wskazują, że ciasto wypiekane w wysokiej temperaturze ma znacznie więcej antyoksydantów.

Pizza - właściwości

Pizza jest źródłem pełnowartościowego białka oraz niezbędnych aminokwasów. W tym włoskim przysmaku znajdziemy również wapń, który bierze udział w budowaniu i mineralizacji kości oraz spowalnia ubytek masy kostnej. Pizza dostarczy nam także fosforu, który buduje nasze kości, zęby i kwasów DNA/RNA. Ponadto reguluje metabolizm energetyczny w komórkach.

Pizza przygotowana komercyjnie zawiera duże ilości sodu; w zależności od rodzaju jest też źródłem nasyconych kwasów tłuszczowych. Ponadto jest wysokokaloryczna.

Czy pizza jest zdrowa?

Pizza serwowana jest z dodatkami
©123RF/PICSEL

Pizza spożywana kilka razy w miesiącu, w ilości kilku kawałków, koniecznie z dużą ilością warzyw, na cienkim cieście i z chudym mięsem może nieść korzyści dla zdrowia.

Pizza z serem zawiera mniej korzystnych kwasów tłuszczowych niż pepperoni czy ta z kiełbasą. Natomiast pizza z warzywami zawiera więcej witamin, składników mineralnych i błonnika pokarmowego. W pizzy znajduje się również selen, który ma właściwości antyoksydacyjne, a jego odpowiednie spożycie może zmniejszać ryzyko zachorowania na raka i choroby układu krążenia. W pizzowych plackach znajdziemy też witaminy z grupy B: B12, B1, B2.

Jak często jeść pizzę?

Ci, którzy pizzę uwielbiają i jedzą ją często, praktycznie codziennie lub kilka razy w tygodniu, a dodatkowo dobierają do niej wysokokaloryczne dodatki, takie jak; tłuste sery, mięso, salami itp., musza liczyć się z ryzykiem wystąpienia nadwagi i chorób serca. Często spożywana pizza przyczynia się ponadto do zwiększenia poziomu cholesterolu we krwi oraz negatywnie wpływa na ciśnienie krwi.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas