Kofeina nie dla dzieci

Pijąc colę dzieci nabierają złych nawyków związanych z prawidłową dietą, alarmują naukowcy. I choć większość rodziców nie pozwala pociechom pić kawy, nastolatki i dzieci dostarczają swoim organizmom regularną dawkę kofeiny pijąc inne napoje.

Dziecko i kofeina to bardzo złe połączenie. Dlaczego?
Dziecko i kofeina to bardzo złe połączenie. Dlaczego?123RF/PICSEL

Badania dowiodły, że w przypadku dzieci granica pomiędzy piciem napojów zawierających kofeinę, a uzależnieniem od nich jest cienka.

Gdzie znajdziesz kofeinę

Bezsenność, otyłość, czy osłabienie kondycji kości, to tylko niektóre możliwe skutki spożywania picia zawierającego wspomniany składnik przez najmłodszych. Wielu lekarzy podkreśla, że nie widzi powodu, dla którego kofeina miałaby znaleźć się w napojach spożywanych przez dzieci.


Źródłem kofeiny mogą być kawa, cola, napoje energetyczne, a nawet herbata. Badania przeprowadzone 10 lat temu w Australii wykazały, że 27 proc. chłopców w wieku od 8 do 12 lat wypiło przynajmniej jeden napój energetyczny w ciągu dwóch tygodni poprzedzających przeprowadzenie ankiety. W tamtych czasach tego typu napoje można było kupić w niewielu miejscach. Dziś, dostaniemy je w prawie każdym sklepie spożywczym.

Nowsze badania wykazały, że większość dzieci zamieszkujących Stany Zjednoczone w wieku od 5 do 12 lat każdego dnia spożywa napoje zawierające kofeinę. Przeciętne dziecko średnio trzy puszki napoju gazowanego dziennie. Poprzez picie gazowanych napojów od dzieciństwa człowiek nabiera złych nawyków żywieniowych, które towarzyszyć mu będą przez całe życie.

Kofeina powoduje rozwój złych nawyków żywieniowych

Badania nad wpływem kofeiny na organizm dziecka trwają na Uniwersytecie w Buffalo. Udowodniono, że u dzieci, które piją więcej napojów zawierających kofeinę, niż jest to zalecane, zwiększone jest prawdopodobieństwo niewłaściwego odżywiania, a więc chęć spożywania m.in. fast-foodów, chipsów, batoników i innych niezdrowych przekąsek.

Dietetyk Clare Evangelista uważa, że żadne dziecko nie powinno dostarczać organizmowi kofeiny do około 17 roku życia. Jeżeli nastolatek pije colę albo kawę regularnie, istnieje ryzyko, że silnie się uzależni. Młodzi ludzie z czasem potrzebują coraz większej dawki, żeby poczuć tak samo silny zastrzyk energii. Oznacza to, że w pewnym momencie okazjonalne picie kawy staje się niewystarczające.

Niektórzy naukowcy nie zgadzają się ze zdaniem Evangelisty. Ostrzega ona również przed niebezpieczeństwem osteoporozy wynikającej z wypłukiwania wapnia z organizmu przez kofeinę, na co szczególnie podatne są młode organizmy. - Pierwsze 20 lat życia powinny posłużyć człowiekowi do prawidłowego rozbudowania kości, z których korzystać będzie do końca życia - podkreśla.

PAP life
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas