Dlaczego warto jeść brukiew?

Nieco zapomniana i niewystarczająco doceniana brukiew znów wraca do łask i tej tendencji trudno się dziwić. Doskonale wyostrzy smak potraw, dostarczy nam cennego białka, niezbędnych witamin i minerałów oraz poprawi naszą kondycję. Usprawni pracę jelit, wspomoże procesy metaboliczne i odchudzanie, ułatwi walkę z zaparciami oraz uporczywym kaszlem. Ponadto sprawi, że nasze włosy, paznokcie i skóra będą prezentować się pięknie. Dowiedzmy się o brukwi co nieco więcej i sprawdźmy, w czym nam jeszcze pomoże.

article cover
©123RF/PICSEL

Brukiew: Co zawiera?

©123RF/PICSEL

Brukiew, zwana też karpielem, kwaczkiem lub kwackiem, podobnie jak kapusta, kalafior, czy brokuł, należy do rodziny roślin krzyżowych. Stanowi krzyżówkę rzepy i kapusty, z kolei w smaku przypomina nieco kalarepę i rzodkiewkę. To nieco zapomniane warzywo dostarczy nam wszystkich niezbędnych witamin, minerałów oraz cennego błonnika. Jakich konkretnie? Brukiew to źródło witaminy C, tiaminy, ryboflawiny, niacyny, witaminy B6, kwasu foliowego, witaminy A, witaminy E, witaminy K, wapnia, żelaza, magnezu, fosforu, potasu sodu i cynku.

Brukiew ma właściwości przeciwnowotworowe

Brukiew zawiera też glukozynolany, czyli związki chemiczne mające właściwości antynowotworowe. Z badań przeprowadzonych przez naukowców wynika, że włączając do diety to cenne warzywo, możemy zmniejszać ryzyko wystąpienia raka płuc, raka piersi, raka prostaty, raka żołądka i raka jelita grubego.

Brukiew a odchudzanie

©123RF/PICSEL

Włączając do diety brukiew, zapewniamy sobie solidną porcję błonnika i tym samym usprawniamy procesy metaboliczne i wspieramy odchudzanie. Warzywo wypełnia żołądek i znacznie dłużej czujemy się syci. Jest przy tym niskokaloryczne. W 100 gramach brukwi znajdziemy zaledwie 37 kalorii.

Brukiew a układ pokarmowy

Brukiew bardzo dobroczynnie wpływa na nasz układ pokarmowy. Stymuluje pracę jelit oraz układu trawiennego, łagodzi też uporczywe dolegliwości, między innymi okazuje się bardzo pomocna przy zaparciach.

Brukiew a kaszel

Sok z brukwi - dzięki swoim właściwościom wykrztuśnym - pomoże też złagodzić skutki uporczywego kaszlu. Wystarczy pokroić warzywo na małe kawałki i zmiksować w blenderze. Następnie gotową papkę umieść na sitku i odciśnij z niej sok. Aby kuracja przyniosła pożądane rezultaty, sok należy pić małymi łykami co najmniej kilka razy dziennie.

Brukiew na piękne i mocne włosy

©123RF/PICSEL

Brukiew, dzięki zawartym w niej związkom siarkowym, bardzo dobroczynnie wpływa na kondycję naszej skóry, włosów i paznokci. Doskonale regeneruje cerę czy kosmyki i sprawia, że stają się mocniejsze i bardziej lśniące.

Brukiew: Zastosowanie w kuchni

Brukiew doceniają także kucharze i miłośnicy fantazyjnych dań - zwłaszcza, że doskonale wyostrza smak potraw. Doskonale komponuje się z zupami, marchewką, ziemniakami oraz oczywiście potrawami mięsnymi. Może zastąpić też popularną maggi i wzmocnić smak zup.

Brukiew: Przeciwwskazania

Brukiew nie jest zalecana osobom zmagającym się z chorobami tarczycy, żołądka, jelit oraz stanami zapalnymi układu pokarmowego.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas