Chałwa: Przysmak na bazie nasion w walce z cholesterolem

Czy wiesz, że współcześnie mamy dostęp do jednego z najstarszych słodyczy, wyrabianych na świecie od tysięcy lat? Chałwa to produkt o dwóch obliczach. Z jednej strony niezwykle słodka i wysokokaloryczna, z drugiej pełna witamin, minerałów oraz innych cennych składników odżywczych. Sprawdź, dlaczego nie warto całkowicie wykluczać chałwy z diety i jak szybko przygotować ją w domu.

Chałwę w szybki sposób przygotujemy w domu
Chałwę w szybki sposób przygotujemy w domu123RF/PICSEL

  • Kupując chałwę, warto zwrócić uwagę na jej skład. Najlepiej unikać produktu, w którym na liście znajdziemy olej palmowy, syrop glukozowo-fruktozowy, aromaty oraz emulgatory. Najzdrowsza będzie chałwa o najwyższej zawartości sezamu lub innych nasion.
  • Przekąska jedzona sporadycznie oraz w ilościach minimalnych może dostarczyć organizmowi nie tylko niezbędnych składników, ale także energii.
  • Chałwę bez problemu przygotujemy w warunkach domowych, przy użyciu mocnego blendera oraz produktów, które bez problemu znajdziemy w sklepach spożywczych.

Czym jest i skąd pochodzi chałwa?

Chałwa to nic innego jak słodka przekąska, której bazą są karmel oraz miazga nasion oleistych. W Polsce największą popularnością cieszy się ta na bazie sezamu. Słodycze te najczęściej mają zwartą i twardawą konsystencję, która stopniowo mięknie pod wpływem ciepła. Zazwyczaj podaje się ją pokrojoną na kawałki lub mniejsze plastry.

Chałwa jest bardzo słodka i szybko syci, przez co ciężko zjeść jej bardzo dużo. Tradycyjnie produkuje się ją i podaje w krajach śródziemnomorskich, a także na Bałkanach, w Europie Wschodniej oraz Azji Zachodniej. Lokalne warianty chałwy zależą od dostępności produktów. Gdzie szukać pierwszych wzmianek o chałwie? Najstarsze pochodzą z VII wieku. Historycy nie są zgodni w tej sprawie. Jedni uważają, że wymyślono ją w Indiach, a inni przypisują pierwowzór receptury Turcji, której współcześni mieszkańcy doprowadzili przepis do perfekcji.

Chałwa - z czego powstaje?

Sezam, główny składnik chałwy, reguluje ciśnienie i zmniejsza ryzyko zakrzepów
Sezam, główny składnik chałwy, reguluje ciśnienie i zmniejsza ryzyko zakrzepów123RF/PICSEL

Podstawą chałwy są dobrze zmielone nasiona. Na sklepowych półkach najczęściej odnajdziemy batoniki zrobione z sezamu, jednak w innych krajach znajdziemy także odmienne warianty. Chałwę robi się również z:

  • nasion słonecznika,
  • pistacji,
  • migdałów,
  • orzechów arachidowych
  • skrobi kukurydzianej,
  • semoliny,
  • kaszy manny,
  • białek jaj,
  • tartej marchewki.

Do zmiksowanej miazgi wrzuca się także liczne dodatki, m.in. kakao, wanilię, cukier, miód, kawałki orzechów lub bakalii.

Kalorie i wartości odżywcze chałwy

Chałwę sezamową uważa się za produkt wysokokaloryczny, gdyż w 100 gramach znajdziemy aż 500 kcal. Najpopularniejsze w Polsce są chałwy tureckie, które w 46% składają się z cukru, 40% stanowi tłuszcz, białko to ok. 12%, a reszta przypada błonnikowi pokarmowemu. Nie oznacza to jednak, że chałwa jest przekąską bezwartościową.

Obecność nasion oraz orzechów sprawia, że w 100 g batonika znajdzie się 400 mg fosforu, 200 mg potasu, 200 mg magnezu oraz 60 mg wapnia.  Oprócz tego na liście znalazły się m.in.:

  • żelazo,
  • sód,
  • cynk,
  • niacyna,
  • witamina A,
  • witamina E,
  • witaminy z grupy B.

Wpływ na cholesterol i odchudzanie

Chałwa w formie przekąski może wpłynąć na utrzymanie wymarzonej sylwetki
Chałwa w formie przekąski może wpłynąć na utrzymanie wymarzonej sylwetki123RF/PICSEL

Cechą charakterystyczną sezamu jest spora zawartość jedno- oraz wielonienasyconych kwasów tłuszczowych Omega-3 i Omega-9. To właśnie one odpowiadają za wspomaganie prawidłowej pracy układu sercowo-naczyniowego. Obecne w przekąsce kwasy oleinowy i linolowy mogą skutecznie zminimalizować ryzyko wystąpienia groźnych schorzeń układu krwionośnego. Obniżają także stężenie trójglicerydów we krwi, odpowiedzialnych za zbyt wysoki poziom cholesterolu.

Co zrobić, kiedy nachodzi nas ochota na coś słodkiego, ale nie chcemy rezygnować z diety i walki o szczupłą sylwetkę? Rozwiązaniem może okazać się sięgnięcie po chałwę. Choć jest to przekąska wysokokaloryczna i nie należy jeść jej zbyt często, zawiera w sobie witaminy, minerały oraz błonnik - składnik zapewniający uczucie sytości na dłużej. Warto zatem postrzegać chałwę jako sprzymierzeńca, a nie wroga wymarzonej wagi.

Przepis na domową chałwę

Sezam towarzyszy człowiekowi od tysiącleci. Uważa się go za jedną z najstarszych uprawianych roślin na świecie. Legendy nazywają go "przyprawą bogów", a jego zalety doceniali już Babilończycy oraz Rzymianie. Współcześnie sezam znany jest głównie z zastosowania w kuchni azjatyckiej, jednak to właśnie on jest podstawowym składnikiem chałwy - słodkiej przekąski. Choć lista składników jest dość krótka, warto wybrać produkty najwyższej jakości, które przełożą się na finalny smak deseru.

Składniki:

  • 200 g białego sezamu
  • 1 łyżeczka pasty waniliowej
  • 130 g cukru kryształu
  • 1 łyżeczka sody czyszczonej
  • 30 ml miodu lub syropy z agawy
  • 2 łyżki wody

Przygotowanie:

  1. Na suchą i rozgrzaną patelnię wysyp sezam i pozostaw do podprażenia na kilka minut. Co jakiś czas całość przemieszaj.
  2. Uprażony sezam wsyp do kielicha blendera lub specjalnego młynka przeznaczonego do mielenia ziaren kawy i zblenduj na gładką pastę.
  3. Zmieloną masę sezamową przełóż do miski lub misy robota kuchennego. Dodaj pastę z wanilii i całość ucieraj za pomocą miksera lub specjalnej końcówki.
  4. Na patelnię wsyp cukier i dodaj 2 łyżki wody. Podgrzewaj do momentu, aż kryształki zaczną się rozpuszczać i brązowieć. W kolejnym kroku odstaw patelnię na bok, dodaj łyżeczkę sody oczyszczonej i delikatnie wymieszaj.
  5. Uzyskaną masę karmelową przelej do pasty sezamowej i ucieraj na wysokich obrotach, aż do równomiernego połączenia. Na koniec dodaj syrop z agawy lub miód i krótko wymieszaj. Domową chałwę możesz także wzbogacić o odrobinę kakao, bakalie oraz kandyzowane owoce.
  6. Otrzymaną masę chałwową przełóż na papier do pieczenia i za pomocą dłoni zacznij formować wałek. Zawiń go w papier, lekko dociskając, i wstaw do lodówki na kilka godzin. Dzięki temu masa uzyska bardziej zwartą konsystencję, która umożliwi jej późniejsze krojenie.

Sprawdź również:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas