QUIZ: Stawiasz pracę na pierwszym miejscu? Sprawdź, jak bardzo potrzebujesz urlopu

Tomasz Hirkyj

Opracowanie Tomasz Hirkyj

Niektórzy na urlop czekają z wytęsknieniem i tylko odliczają dni w kalendarzu, aż mogą wziąć upragnionych kilka dni, by spędzić je w zaciszu. Z drugiej strony istnieją również osoby, które uważają urlop za zbędny. Niestety, przepracowanie odbija się poważnie na naszym zdrowiu, bo wtedy jesteśmy narażeni nie tylko na problemy neurologiczne, ale także na choroby związane z układem krążenia. Jeśli myślisz, że problem ciebie nie dotyczy, odpowiedz na kilka pytań: być może twój organizm daje ci dyskretne sygnały, że potrzebujesz wziąć urlop.

Pracoholizm to choroba cywilizacyjna, trzeba z nim walczyć
Pracoholizm to choroba cywilizacyjna, trzeba z nim walczyć123RF/PICSEL

Pracoholizm: Choroba cywilizacyjna

Choć wiele osób hołduje terminowi work-life balance, który oznacza równowagę pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym, jednak dopiero od niedawna zyskuje na popularności. Niestety, wiele osób nadal stawia pracę ponad wszystko, a to może skończyć się pracoholizmem, który zaliczany jest już do chorób cywilizacyjnych. Co więcej, uzależnienie od pracy może mieć fatalne skutki: nie tylko działa destrukcyjnie na relacje interpersonalne, ale wpływa niekorzystnie na organizm. Osoby przepracowane narażone są nie tylko na działanie nadmiernego stresu, ale także istnieje większe prawdopodobieństwo wystąpienia depresji, zaburzeń psychicznych czy również chorób neurologicznych lub serca.

QUIZ: Sprawdź, jak bardzo potrzebujesz urlopu

QUIZ: Sprawdź, jak bardzo potrzebujesz urlopu

Jak zapobiegać przemęczeniu? To niezwykle trudne, ponieważ trzeba znaleźć balans między pracą a życiem prywatnym, co wcale nie jest łatwe. Co prawda, czasem wystarczy wybrać się na urlop, ale niejednokrotnie pomoc trzeba uzyskać u specjalisty.

Polecamy także:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas