Reklama

Dlaczego ciągle ma zimne dłonie i stopy?

Mój dwumiesięczny synek przez cały cza ma chłodne rączki i nóżki. Czy to oznacza, że jest mu zimno? Może za lekko go ubieram...

Zdjęcie

Co oznaczają zimne rączki i nóżki u niemowlaka? /©123RF/PICSEL
Co oznaczają zimne rączki i nóżki u niemowlaka?
/©123RF/PICSEL

Reklama

- Proszę się tym nie martwić. Zdrowe niemowlę ma prawo mieć zimne dłonie i nóżki. Wynika to z niedojrzałości jego układu krążenia. Jest więc całkowicie naturalnym i normalnym objawem u małego dziecka. Dlatego temperatura raczek oraz stópek niemowlaka nie jest wykładnikiem, czy jest mu zimno, czy nie.

- Jeśli jednak ma pani wątpliwości, czy synek jest odpowiednio ubrany, proszę dotknąć dłonią jego karku. Przyjemnie ciepły (czyli nie gorący i nie chłodny) świadczy o tym, że maluszek nie marznie. Jeśli właśnie taki jest kark synka, to znaczy, że właściwie ubiera pani małego. Zachęcam, by w ten sposób sprawdzała pani, czy dziecku nie jest zimno - zarówno wtedy, gdy przebywacie w domu, jak i jesteście na dworze. Radzę również nie przegrzewać malucha, ponieważ to w żaden sposób nie służy jego zdrowiu.

Porady udzieliła: Barbara Jaworska, położna środowiskowa, która od 20 lat wspiera mamy w pierwszych miesiącach macierzyństwa.

Artykuł pochodzi z kategorii: Położna

Barbara
Jaworska Barbara
Położna środowiskowa, która od 20 lat wspiera mamy w pierwszych miesiącach macierzyństwa

Zobacz również

Reklama

Skomentuj artykuł: Dlaczego ciągle ma zimne dłonie i stopy?

Przejdź do forum »

Wasze komentarze (4)

Dodaj komentarz
ani

~ani -

oj ja swojemu syneczkowi daje do łóżeczka ciepłego misia MR B do zabawy i przytulasowania i się ślicznie od niego grzeje. Dla siebie mam kremiki nagrzewające :)

Anonim

~Anonim -

Ja do dnia dzisiejszego mam problem z zimnymi dłońmi i stopami.Jak w reklamie mówią,że to niby przez nierównomierny metabolizm.Jest na to wogóle jakaś rada na to?

ewka

~ewka -

no własnie zastanawiałam się nad tym, bo słyszę rożne rady i uwagi na ten temat. jedni lamentują, bo mój synuś na zimne łapki, więc na pewno zamarza, inni, że to bzdura, gdyż ten chłodek kończynek to fizjologia. ciesze się, ze znam zdanie fachowca :)

Reklama