Dlaczego ciągle ma zimne dłonie i stopy?

Mój dwumiesięczny synek przez cały cza ma chłodne rączki i nóżki. Czy to oznacza, że jest mu zimno? Może za lekko go ubieram...

Zdjęcie

Co oznaczają zimne rączki i nóżki u niemowlaka? /©123RF/PICSEL
Co oznaczają zimne rączki i nóżki u niemowlaka?
/©123RF/PICSEL

- Proszę się tym nie martwić. Zdrowe niemowlę ma prawo mieć zimne dłonie i nóżki. Wynika to z niedojrzałości jego układu krążenia. Jest więc całkowicie naturalnym i normalnym objawem u małego dziecka. Dlatego temperatura raczek oraz stópek niemowlaka nie jest wykładnikiem, czy jest mu zimno, czy nie.

Reklama

- Jeśli jednak ma pani wątpliwości, czy synek jest odpowiednio ubrany, proszę dotknąć dłonią jego karku. Przyjemnie ciepły (czyli nie gorący i nie chłodny) świadczy o tym, że maluszek nie marznie. Jeśli właśnie taki jest kark synka, to znaczy, że właściwie ubiera pani małego. Zachęcam, by w ten sposób sprawdzała pani, czy dziecku nie jest zimno - zarówno wtedy, gdy przebywacie w domu, jak i jesteście na dworze. Radzę również nie przegrzewać malucha, ponieważ to w żaden sposób nie służy jego zdrowiu.

Porady udzieliła: Barbara Jaworska, położna środowiskowa, która od 20 lat wspiera mamy w pierwszych miesiącach macierzyństwa.

Artykuł pochodzi z kategorii: Położna

Barbara
Jaworska Barbara
Położna środowiskowa, która od 20 lat wspiera mamy w pierwszych miesiącach macierzyństwa
POLECANE zwiń

Reklama

Skomentuj artykuł: Dlaczego ciągle ma zimne dłonie i stopy?

Przejdź do forum »

Wasze komentarze: 4,

przeczytane przez: 696 osób Dodaj komentarz

Reklama