Reklama

Zastrzyk z witaminy K dla noworodka

Dlaczego nasz synek tuż po urodzeniu dostał zastrzyk z witaminy K i teraz musi ją przyjmować w kroplach? Czy to znaczy, że z dzieckiem dzieje się coś niedobrego?

Zdjęcie

Witamina K jest wytwarzana przez bakterie żyjące w jelicie grubym /© Panthermedia
Witamina K jest wytwarzana przez bakterie żyjące w jelicie grubym
/© Panthermedia
Nie. Witaminę K (w postaci doustnej lub właśnie w zastrzyku) dostają w szpitalu w 1. dobie życia wszystkie nowo narodzone dzieci. Potem, przez jakiś czas dodatkowo trzeba jeszcze podawać maluchom karmionym wyłącznie piersią tę witaminę w domu, gdyż jest niezbędna do prawidłowego krzepnięcia krwi - zapobiega krwotokom.

Witamina K jest wytwarzana przez bakterie żyjące w jelicie grubym. Dlatego osoby dorosłe rzadko mają jej niedobór. W innej sytuacji jest noworodek. Rodzi się on z niewielkim zapasem witaminy K, a jego jelita nie są jeszcze wystarczająco zasiedlone przez bakterie. Aby uchronić smyka przed zaburzeniami krzepnięcia krwi, trzeba podać mu więc preparat witaminowy. Jeżeli dziecko jest karmione wyłącznie piersią, witaminę K należy dawać mu od 9. dnia aż do końca 3. miesiąca życia w dawce 25 mcg (5 kropli lub zawartość jednej kapsułki - to zależy od preparatu).

Reklama

Smyk karmiony sztucznie nie potrzebuje tej witaminy w ogóle, gdyż jej wystarczająca ilość znajduje się w mleku modyfikowanym. Natomiast malec, które dostaje i pierś, i mieszankę, powinien otrzymywać dawkę witaminy K ustaloną przez lekarza.

Artykuł pochodzi z kategorii: Pediatra

Gierowska - Bogusz
Dr Barbara Gierowska - Bogusz
Pediatra, neonatolog z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie
Mam dziecko
Więcej na temat:k

Zobacz również

  • Latem też trzeba podawać dzieciom witaminę D3?

    O tej porze roku, kiedy jest ciepło i słonecznie, a dzieci spędzają na powietrzu długie godziny, wielu rodziców przestaje podawać maluchom witaminę D3. Wychodzą bowiem z założenia, że większa ilość... więcej

Reklama

Skomentuj artykuł: Zastrzyk z witaminy K dla noworodka

Przejdź do forum »

Wasze komentarze (2)

Dodaj komentarz
lilka

~lilka -

artykuł dramat, propagowanie koncernów farmaceutycznych, szkoda że nie napiszecie, że wystarczy odpowiednia dieta matki bogata w witaminę K! Wtedy nie trzeba jej podawać, zresztą drodzy Rodzice, sprawdźcie sobie co zawiera syntetyczna wit. K, która jest podawana zaraz po porodzie maluszkowi... a już skandalem jest propagowanie sztucznego mleka! najlepsze jest mleko mamy!

Czujny Tatuś

~Czujny Tatuś -

WITAMINA K jest potrzebna. Ale WITAMINA K w nadmiarze UŚMIERCA KOMÓRKI MÓZGOWE NOWORODKA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! A noworodek dostaje BOMBĘ ATOMOWĄ Z WITAMINY K - W DAWCE 20 000 RAZY PRZEKRACZAJĄCEJ NORMĘ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Reklama