Reklama

  • Horoskop: Baran

   Dużo możesz zrobić, ale warto zrewidować swoje podstawowe cele. Pamiętaj o osobach, które kiedyś...

   więcej »
  • Horoskop: Byk

   Płyniesz na fali pozytywnych przemian. Ważna teraz będzie umiejętność dostosowywania się do nowości...

   więcej »
  • Horoskop: Bliźnięta

   Możesz mieć rację, ale trzeba jeszcze znaleźć formę przekazania swojej prawdy. Uważniej słuchaj tego, co...

   więcej »
  • Horoskop: Rak

   Czas akcji. Twoje pomysły mają szansę zostać zrealizowane. Z większą jasnością będziesz odbierać...

   więcej »
  • Horoskop: Lew

   LEW: To nie moment na rozpamiętywanie przeszłości. Pokażesz innym, co potrafisz. Wizualizacje, afirmacje...

   więcej »
  • Horoskop: Panna

   Z jednej strony pociągać cię będzie stabilizacja, a z drugiej możesz chcieć zrywać z czymś, co...

   więcej »
  • Horoskop: Waga

   Czas rozwoju ducha. Zabłyśniesz swoimi trafnymi spostrzeżeniami. Zrozumiesz, że to, co tu i teraz...

   więcej »
  • Horoskop: Skorpion

   Warto dostosować się do rytmów innych ludzi i zharmonizować się z tym, co chcą ci przekazać....

   więcej »
  • Horoskop: Strzelec

   Masz szansę osiągnąć stabilizację. To, co los ci przyniesie, należy przyjąć jako pozytywne przesłanie....

   więcej »
  • Horoskop: Koziorożec

   Zaczniesz dostrzegać nowe szanse dla wzmocnienia siebie. To, co zrobisz robić będzie wyrazem wyższej...

   więcej »
  • Horoskop: Wodnik

   Obiektywna psychiczna samoocena może być niezwykle pomocna w twoim rozwoju. Unikaj stresu! Ktoś...

   więcej »
  • Horoskop: Ryby

   Pozytywny przełom. Przywrócisz ład wokół siebie. Przenikną cię nowe wizje, pójdziesz za nimi pewnym...

   więcej »
  Zmień
  • Baran
  • Byk
  • Bliźnięta
  • Rak
  • Lew
  • Panna
  • Waga
  • Skorpion
  • Strzelec
  • Koziorożec
  • Wodnik
  • Ryby
  • kg lub g
   m lub cm
  więcej na medycyna.interia.pl
 • Leksykon zdrowia

 • Wpisz datę pierwszego dnia cyklu - czyli dnia, kiedy pojawiła się miesiączka. Tabelka, którą wówczas zobaczysz, pokaże Twoje dni płodne i niepłodne w obrębie cyklu.

 • Reklama

  • kg
  • cm

Rzucanie palenia w ciąży

Najlepiej rzucić palenie jeszcze przed zajściem w ciążę - objawy głodu nikotynowego nie będą wówczas oddziaływać na rozwijający się płód. Niemniej jednak czasem takie rozwiązanie nie jest możliwe.

Zdjęcie

Paląc w ciąży narażasz na szkodliwe działanie dymu tytoniowego nie tylko siebie ale i dziecko
Paląc w ciąży narażasz na szkodliwe działanie dymu tytoniowego nie tylko siebie ale i dziecko
Dlatego gdy tylko dowiesz się, że jesteś w ciąży - rzuć palenie. Paląc w ciąży narażasz na szkodliwe działanie dymu tytoniowego nie tylko siebie ale rozwijające się dziecko. Przede wszystkim płód jest niedotleniony - dym tytoniowy ogranicza wymianę tlenu przez płuca matki, co skutkuje niedostatecznym wypełnieniem hemoglobiny tlenem. Szkodliwe substancje z dymu tytoniowego przechodzą przez łożysko i zaburzają rozwój płodu - dzieci palaczek rodzą się lżejsze i mniejsze od dzieci kobiet niepalących.

Palenie tytoniu zwiększa ryzyko powstania wad rozwojowych, co może skutkować nawet poronieniem lub urodzeniem się martwego dziecka. Komplikacje w rozwoju płodu są również groźne dla matki (krwawienia, ciąża pozamaciczna, przedwczesne pękniecie błon płodowych). Należy pamiętać, że dziecko najintensywniej rośnie w 3 trymestrze ciąży i palenie w tym okresie może wywołać nieodwracalne zmiany w jego rozwoju.

Reklama

Będąc w ciąży szczególny nacisk kładzie się również na unikanie tzw. biernego palenia czyli przebywania ciężarnej w miejscach zadymionych. Bierne palenie w swoich skutkach jest podobne do czynnego i ma podobne konsekwencje.

Jak rzucić palenie w ciąży?
Ciąża jest doskonałym momentem na całkowite rzucenie palenia. Przede wszystkim łatwiej jest wzbudzić w sobie dodatkową motywację. Kobiety ciężarne stawiają rozwój dziecka na 1 miejscu, dlatego zdecydowanie łatwiej rzucają palenie.

Należy wykorzystać również społeczny aspekt ciąży - w tym stanie otoczenie (znajomi z pracy, przyjaciele, rodzina) zdecydowanie wspierają rzucanie palenia. Namawianie kobiety w ciąży "na dymka" jest w naszej kulturze niespotykane. Znajomych palaczy należy odpowiednio poinformować : jestem w ciąży - proszę pomóżcie mi nie palić, nie namawiajcie mnie, nie palcie przy mnie. Praktyka pokazuje, że osoby palące, zdające sobie sprawę z trudności rzucenia nałogu bardziej motywują innych do rzucenia palenia.

Kolejną wskazówką jest natychmiastowe odrzucanie jakiejkolwiek okazji do palenia - jeśli wiesz, że na twojej ulubionej imprezie będą osoby, które palą - lepiej zrezygnować z wyjścia lub zmienić miejsce na takie, które nie dostarcza pokus. Można skorzystać również z grup wsparcia, czy to tradycyjnych, czy też na forach internetowych.

Czy w ciąży można stosować Nikotynową Terapię Zastępczą?

Metodą wspomagania rzucania palenia w ciąży może być również stosowanie Nikotynowej Terapii Zastępczej (NTZ). Stosuje się ją tylko wówczas, jeśli zawiodły wszelkie inne sposoby i brakuje ci motywacji.

Stosowanie w ciąży NTZ można prowadzić wyłącznie pod kontrolą lekarza, kiedy korzyści przewyższają ryzyko palenia tytoniu. NTZ w ciąży naraża płód na działanie nikotyny (podwyższone ciśnienie i tętno płodu), ale nie wystawia go na działanie znacznie bardziej szkodliwych substancji obecnych w dymie tytoniowym oraz nie powoduje ryzyka niedotlenienia czy powstania wad wrodzonych.

Rzucanie palenia w ciąży - jakie preparaty stosować?

Wyłącznie te, które dostarczają nikotynę w sposób okresowy - czyli gumy, pastylki lub inhalator. Długotrwałe i ciągłe działanie nikotyny uwalnianej z plastrów jest szkodliwe dla płodu. Dlatego należy stosować jak najniższe dawki, tylko w przypadku nagłego głodu nikotynowego.

Zaleca się również aby minimalizować dawkę nikotyny oraz częstotliwość przyjmowania preparatów. Jednakże o sposobie stosowania i dawce zawsze decyduje lekarz prowadzący.

Autor: Grzegorz Głowiak

Artykuł pochodzi z kategorii: W dobrej formie w ciąży

Zobacz również

 • Mój synek ma nadwagę

  „Adaś zawsze był pulchny, ale teraz zauważyłam, że ma z tego powodu kompleksy. Coraz częściej siedzi sam w domu. Jak go odchudzić? Chodzi do trzeciej klasy...”. Aleksandra, 37 lat, Puławy więcej

Reklama

Skomentuj artykuł: Rzucanie palenia w ciąży

Przejdź do forum »

Wasze komentarze (8)

Dodaj komentarz
mała

~mała -

Przez ostatnie 2 tyg.leżałam na odd. patologii ciąży ze skurczami..... nawet nie sądziłam ile można się naoglądać "idiotek" z brzuchami a w ustach papieros :/ Faktem jest że .."one" jako matki same wyglądały jak patologia społeczna...wychudzone z wieloma ubytkami w uśmiechu.... żałosne że takie osoby lądują na podtrzymaniu ciąży a same te dzieci pomalutku mordują. Co gorsza inne dziewczyny dbające o siebie nie potrafią utrzymać ciąży a tamtym wszystko uchodzi płazem.....

Monix

~Monix -

Podobno palenie tytoniu powoduje ,że dziecko rodzi się z małą masą urodzeniową...Ja paliłam w ciąży i urodziłam synka 5250 g...Był tak duży , że nie byłam w stanie urodzić go naturalnie i miałam CC :-) Jest zdrowy, silny i świetnie się rozwija. Moja mama też paliła i wszystkie dzieci zdrowe. Moja koleżanka też paliła i urodziła w 36 tygodniu i pluła sobie w brodę a okazało się, że nie przez palenie a zarażenie toksoplazmozą. Oczywiście nie polecam palenia bo to sam w sobie zgubny nałóg ale uważam , że to decyzja osobista. Mój mąż suszył mi głowę przez kilka miesięcy bo ,, większość kobiet rzuca w ciąży a ty nie możesz? " ale gdy ktokolwiek z zewnątrz zwracał mi uwagę on od razu reagował opowiadając się po mojej stronie i zwracając takiej osobie uwagę ,że to tylko i wyłącznie nasza sprawa. Zdarzyło mi się nawet , że obca osoba wyrwała mi papierosa z ręki..a mój mąż podszedł do niej i powiedział że jeśli coś jej nie pasuje to niech wyjdzie a niema prawa tak bezczelnie i niekulturalnie się do mnie odnosić bo on sobie tego nie życzy! :-) Ja nie wyrywam ludziom puszek czy kieliszków z rąk bo picie jest niezdrowe mimo że jestem abstynentką i nie uznaje picia alkoholu w żadnej postaci.Nie szykanuje ludzi za to ,że nie chodzą do kościoła tak często jak ja . Nie wyobrażam sobie też ,że miałabym zwrócić uwagę obcej osobie bo według mnie to wpieprzanie się z buciorami w cudze życie. Tak naprawdę do niektórych decyzji trzeba dojrzeć SAMODZIELNIE.. Ja na przykład nie paliłam do 4 miesiąca a potem zaczełam z powrotem a w 3 tygodnie po urodzeniu rzuciłam palenie.. i nie palę jak do tej pory:-) Przede wszystkim na temat palenia nie powinny się wypowiadać osoby , które nie paliły bo to dla mnie głupota wypowiadać się na temat o którym się niema pojęcia.. Pozdrawiam wszystkie mamy borykające się z problemem palenia. Pamiętaj ,że odpowiadasz tylko przed swoim sumieniem i przed swoim dzieckiem a nie przed hołotą , która próbuje dowartościować się twoim kosztem.

Mery

~Mery -

Ja nie wiem co za wariatki w ogóle mogą palić wiedząc, na co narażają dziecko

agafrezja

Obojętny agafrezja -

Ja uważam każdą która pali w ciąży za kompletnie nieodpowiedzialną i głupią gęś,to jest szczyt idiotyzmu,jak można świadomie-bo wiedząc że jest się w ciąży i palić-szkodzić własnemu dziecku,takie coś powinno być surowo karalne.

<Kasia

~<Kasia -

Rzadko kto w ciąży wytrzymuje plenie, natura tak to wymyśliła, że wymiotujesz dalej niż widzisz

gosc

~gosc -

nie palcie w ciazy!!

Reklama