Reklama

34. tydzień ciąży

34. tydzień ciąży to teoretycznie połowa trzeciego trymestru, ale ciąża nie musi się wcale zakończyć w książkowym 40. tygodniu, więc tak naprawdę nie wiadomo, ile ów trymestr potrwa.

Co jest teraz ważne?

Kobiety z grupą krwi z czynnikiem Rh- w tym czasie powinny przyjąć drugi z zastrzyków z immunoglobuliną anty-D. Jest to też czas na trzecie obowiązkowe badanie USG, o ile nie zostało wykonane wcześniej.

Do rozwiązania zostało:

Sześć tygodni. Należy jednak pamiętać, że termin porodu wyznaczony przez lekarza w oparciu o regułę Naegelego jest terminem przewidywanym. Tylko 3-5 proc. dzieci przychodzi na świat w wyznaczonym dniu.

Co się dzieje z kobiecym ciałem?

Nieco szybsze tempo przybierania na wadze (w porównaniu z poprzednimi miesiącami) to przede wszystkim efekt zatrzymania wody w organizmie, stąd obrzęki, trudności ze zdejmowaniem/zakładaniem biżuterii na palce i uczucie dyskomfortu. Jeśli obrzęk pojawił się nagle, a zwłaszcza jeśli dotyczy innych części ciała niż nogi czy dłonie oraz współwystępuje z wysokim ciśnieniem, może sygnalizować wystąpienie stanu przedrzucawkowego. Takie symptomy należy niezwłocznie skonsultować z lekarzem

Reklama

Łożysko stało się w pełni dojrzałe, osiągnęło też swoje docelowe rozmiary. Właśnie znalazło się w ostatecznej fazie rozwoju. Już niedługo zacznie się starzeć, ale przez najbliższe tygodnie powinno funkcjonować bez zarzutu. Dziecięce ciosy i kopnięcia powodują nawet odkształcenia na skórze matczynego brzucha.

Jak rozwija się dziecko?

Płód mierzy 43-48 cm i waży ok. 2200-2300 g. Podczas każdego dnia spędzonego w macicy zyskuje dodatkowe 15 g, każdy dzień jest też prezentem dla rozwijających płuc. Zdolne do samodzielnej pracy staną się dopiero za dwa tygodnie, w 36. tygodniu. Natomiast zmagazynowane zapasy tłuszczu już po narodzinach będą pomagać m.in. w prawidłowej regulacji temperatury ciała. Wcześniaki trafiają zwykle do inkubatorów, celem ogrzania się, u nich bowiem te zapasy tłuszczowe są jeszcze niewystarczające.

Gdyby dziecko przyszło na świat teraz, w 34. tygodniu najprawdopodobniej będzie potrzebować pomocy nie tylko przy oddychaniu, ale i przy ssaniu, by mogło z sukcesem pobierać pokarm. Jako wcześniak byłoby nieco drobne i wątłe, ale miałoby dużą, ponad 90-procentową szansę na przeżycie i nadrobienie wszelkich zaległości względem rówieśników. Miało by jednak jeszcze bardzo nieskoordynowane ruchy, a wrodzone odruchy (m.in. Moro, Babińskiego, chwytny, ssania) byłyby jeszcze słabe. Obecny jest już odruch zwężania się i rozszerzania źrenic w odpowiedzi na natężenie światła.

Serce dziecka bije z prędkością 110-140 uderzeń na minutę. Układ pokarmowy dojrzewa i w razie przedwczesnego porodu będzie już w stanie trawić mleko matki (lub mieszankę).

Większość dzieci w tym czasie jest już ułożona w pozycji główkowej. Pozycja pośladkowa zwykle stanowią wskazania do przeprowadzenia cesarskiego cięcia (zwłaszcza u pierworódek), pozycja poprzeczna to zazwyczaj nieuniknione zakończenie porodu w sposób operacyjny. Na szczęście obrót jest jeszcze możliwy, jeśli tak się nie stanie, lekarz może spróbować obrócić dziecko naciskając odpowiednie punkty na brzuchu pacjentki. Powodzenie takiego zabiegu ocenia się na 50-60 proc. 

Meszek płodowy prawie całkowicie zaniknął, a skórę pokrywa gruba warstwa ochronna - biaława maź płodowa. Osłania delikatną skórę przed ewentualnymi czynnikami drażniącymi, będzie służyć też krótko po narodzinach, niczym naturalny kosmetyk. Pod nią skóra nienarodzonego jeszcze dziecka jest ładnie zaróżowiona i coraz gładsza.

W tym czasie dziecko ma już długie i stosunkowo ostre paznokcie, sięgają one już koniuszków palców - nierzadko zdarza się, że malec sam się nimi podrapie. Zaczyna też prostować nogi, dlatego kopnięcia stają się mocne jak nigdy przedtem. 

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy