Reklama

Co łączy Lopez, Skrzynecką i Bellucci?

Mniejsze ryzyko raka szyjki macicy! Panie późno zdecydowały się na macierzyństwo, a jak donoszą naukowcy - urodzenie dziecka po 30. roku życia zmniejsza ryzyko tej choroby.

Amerykańskie badania sugerują, że kobiety, które urodziły dziecko w wieku 40 lat miały o 44 proc. niższe ryzyko zachorowania na raka trzonu macicy niż rodzące w wieku 25 lat.Takich rewelacji dostarcza nam MyHealthyNewsDaily.

Im późniejsze macierzyństwo, tym mniejsze ryzyko raka

Według badań publikowanych w American Journal of Epidemiology kobiety, które urodziły dziecko po 40 roku życia były o 44 proc. mniej narażone na wystąpienia raka trzonu macicy niż kobiety, których ostatni poród nastąpił w wieku 25 lat lub wcześniej. Ryzyko dla kobiet rodzących w wieku 34-39 było niższe o 32 proc., natomiast kobiety rodzące w wieku 30-34 były narażone o 17 proc. mniej.

Reklama

Naukowcy prowadzili badania obserwując około 9 tys. kobiet chorych na raka trzonu macicy oraz ponad 17 tys. kobiet zdrowych. Sprawdzali jak ciąża i poród wpływają na ryzyko wystąpienia raka, biorąc również pod uwagę inne czynniki takie jak stosowanie antykoncepcji i liczbę dzieci.

Korzystny wpływ hormonów w później ciąży

Eksperci nie są pewni, dlaczego późniejsze rodzicielstwo ma wpływ na obniżenie ryzyka wystąpienia raka trzonu macicy. - Możliwe, że poziom hormonów w czasie ciąży jest bardziej korzystny dla kobiet dojrzałych albo pozbywają się przy porodzie komórek rakotwórczych - mówi autor badania profesor Wendy Setiawan z University of Southern California's Keck School of Medicine.

- Niewykluczone też, że kobiety, które są w stanie zajść w ciążę w późniejszym wieku są po prostu zdrowsze" - dodaje.

 

PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy