Chcesz mieć syna? Staraj się zaraz po ślubie!

Kobiety rodzące pierwsze dziecko szybciej po ślubie mogą ujawniać większą płodność. Mają one większą szansę na posiadanie dużej liczby dzieci, w tym zwłaszcza synów.

Tak wykazały badania polskich badaczek opublikowane przez "American Journal of Human Biology". Badania dr Ilony Nenko i dr hab. Grażyny Jasieńskiej z Instytutu Zdrowia Publicznego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie mają unikatowe znaczenie, gdyż przeprowadzono je na podstawie starych ksiąg parafialnych.

Reklama

Kobiety zaraz po ślubie są bardziej płodne

- Odtworzyłyśmy historię 377 małżeństw zawartych w latach 1782-1882 w jednej z wiejskich parafii w Beskidzie Wyspowym - powiedziała dziennikarzowi PAP dr Nenko. Mają unikatową wartość, gdyż są dobrze zachowane i dobrze prowadzone, na dodatek wciąż kontynuowane.

Ze zgromadzonych tam danych wynika, że kobiety, które w tym okresie łatwiej zachodziły w pierwszą ciążę, szybciej też zachodziły w kolejne ciąże w ciągu życia. Miały więcej dzieci, a wśród ich kolejnego potomstwa na ogół przeważali synowie.

Kobiety, które łatwiej zachodzą w ciąże mają synów

- Dawniej, gdy nowoczesna antykoncepcja nie była jeszcze dostępna, czas, jaki upływał od ślubu do urodzenia pierwszego dziecka, świadczył w dużej mierze o biologicznej płodności kobiety. Dziś bardziej interesuje nas to, jak długo para starała się o pierwsze dziecko - podkreśla dr Nenko.

Jak to wyjaśnić? - Płodność kobiety w znacznym stopniu zależy od stanu jej odżywienia. A im jest on lepszy, tym wyższy jest poziom hormonów płciowych, co z kolei ułatwia zajście w ciążę - wyjaśnia dr Nenko.

Dodaje, że urodzenie chłopca jest bardziej kosztowne energetycznie dla organizmu kobiety. Stąd zależność, że kobiety, które łatwiej zachodziły w pierwszą ciążę, miały ostatecznie więcej synów. Dane o tym, kiedy kobieta zaszła w pierwszą ciążę, mają również odwrotną zależność - świadczą o ich kondycji. Nawet u kobiet żyjących ponad dwieście lat temu. 

Wielodzietność może skracać życie

Krakowskie badaczki zamierzają kontynuować badania w oparciu o te same księgi parafialne. - W kolejnym etapie analiz chcemy wykazać, czy posiadanie przez kobiety większej liczby dzieci wpływa na długość ich życia - powiedziała PAP dr Nenko.

Ciąża jest dużym obciążeniem dla organizmu. Stąd przypuszczenia, że urodzenie większej liczby dzieci może skracać życie kobiety.

Zbigniew Wojtasiński

INTERIA.PL/PAP

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje