Reklama

Pokonaj lęk przed porodem

To normalne, że się boisz. Ten odwieczny strach towarzyszy każdej przyszłej mamie. Sprawdź, co pomoże ci go oswoić i nastawić się pozytywnie na nadejście wielkiego finału.

Czy wszystko pójdzie dobrze? Czy dziecko będzie zdrowe? Czy nie zajdą jakieś komplikacje? Zamiast zadręczać się takimi pytaniami, postaraj się zmierzyć ze swoim lękiem. Nasz ekspert, Izabela Lenkiewicz, założycielka Internetowej Szkoły Rodzenia przedPORODEM.pl podpowiada, co może ci to ułatwić.

1. Szkoła rodzenia

Dlaczego ci pomoże: Zdobycie wiedzy na temat fizjologii porodu to jeden z ważnych kroków, by oswoić lęk przed nim. Rzetelnych informacji na temat porodu mogą ci dostarczyć zajęcia w szkole rodzenia. Dowiesz się na nich, co dokładnie czeka cię w szpitalu, poznasz również metody łagodzenia bólu porodowego. Będziesz miała też okazję uczestniczyć w zajęciach gimnastycznych, które przygotują cię do urodzenia dziecka. Ćwiczenia oddechowe i rozciągające mięśnie polepszą twoją kondycję. Dadzą ci też większe poczucie kontroli nad ciałem oraz wiarę, że podołasz trudom porodu.

Reklama

Nasza rada: Jeżeli wiesz już, w którym szpitalu chcesz rodzić, wybierz się do szkoły rodzenia organizowanej przy tej placówce. Poznasz pracujący tam personel, dzięki czemu, gdy nadejdzie dzień porodu, będziesz czuła się znacznie pewniej w danym miejscu.

2. Zaprzyjaźniona położna

Dlaczego ci pomoże: Jeśli nie masz możliwości uczestniczyć w zajęciach w szkole rodzenia albo np. musisz leżeć, bo ciąża jest zagrożona, trzeba szukać innej alternatywy. Dobrym wyjściem są wtedy indywidualne spotkania z położną. Zgodnie z nowymi przepisami każda ciężarna ma prawo do bezpłatnych wizyt położnej środowiskowej przed porodem. Takie spotkania mogą odbywać się już od 21. tygodnia ciąży. Podczas nich położna nie tylko omówi przebieg porodu i udzieli ci praktycznych wskazówek, ale rozwieje też różne wątpliwości. W odróżnieniu od zajęć w szkole rodzenia spotykając się osobiście z położną, możesz liczyć na bardziej indywidualne podejście. Będziesz również miała możliwość zadania pytań, których krępowałabyś się podczas zajęć grupowych.

Nasza rada: Nie musisz wybierać położnej, która przypisana jest do twojej poradni lekarza rodzinnego. Nawet jeśli już tam wcześniej złożyłaś deklarację, możesz dokonać zmiany. W razie, gdybyś miała dodatkowe pytania i wątpliwości, zadzwoń do naszej redakcji w trakcie dyżuru położnej.

3. Plan narodzin

Dlaczego ci pomoże: Sporządzenie tego dokumentu daje ci możliwość określenia swoich preferencji dotyczących przebiegu porodu. W jakiej pozycji chciałabyś rodzić, na jakie zabiegi medyczne wyrażasz zgodę (np. podanie oksytocyny, masaż szyjki macicy), a jakich wolałabyś uniknąć. Kobiecie trafiającej na porodówkę przeważnie towarzyszy lęk przed nieznanym, obawa o zdrowie dziecka i swoje. Nawet najbardziej odważne osoby w obliczu takiej sytuacji mogą mieć problem z wyrażaniem swoich potrzeb. Jeśli spiszesz je wcześniej, nie będziesz musiała się stresować albo podejmować decyzji między jednym a drugim skurczem. Położna czy lekarz prowadzący poród powinni zapoznać się z zapisami w twoim planie, a następnie pomagać ci w ich wypełnieniu, oczywiście, jeśli przebieg porodu będzie na to pozwalał.

Nasza rada: Porozmawiaj na temat sporządzenia planu porodu ze swoim ginekologiem lub położną. Jego przygotowaniem powinnaś się zająć najpóźniej w 7.-8. miesiącu ciąży.

4. Wizyta na porodówce

Dlaczego ci pomoże: Jeśli dobrze poznasz miejsce, w którym ma przyjść na świat twoje dziecko, będziesz spokojniejsza. Odwiedź wcześniej wybrany przez siebie oddział położniczy, by zorientować się, czy oferuje to, na czym ci najbardziej zależy, np. wannę do porodu, możliwość urodzenia dziecka w pozycjach wertykalnych (pionowych), które ułatwiają rozwieranie się szyjki macicy. Poproś personel medyczny o pokazanie ci sali porodowej oraz pokoi pacjentek.

Nasza rada: Przed wizytą na oddziale położniczym zadzwoń tam i umów się na konkretny termin, by mieć pewność, że ktoś z personelu medycznego będzie miał dla ciebie czas.

5. Rozmowa z inną mamą

Dlaczego ci pomoże: Kiedy kobieta oznajmi, że jest w ciąży, niemal każda koleżanka relacjonuje jej swój poród. Co jeden to gorszy i bardziej bolesny. Spróbuj jednak znaleźć w twoim otoczeniu osobę, która opowie ci o swoim porodzie szczerze, ale bez straszenia. Taka rozmowa na pewno poprawi ci nastrój. Zrozumiesz, że skoro innej kobiecie się udało, ty też dasz sobie radę!

Nasza rada: Poproś o dobre rady czy wskazówki, zapytaj, co pomagało jej najbardziej przetrwać trudy porodu i zmobilizować siły.

6. Wsparcie partnera

Dlaczego ci pomoże: Obecność bliskiej osoby pozwala poczuć się bezpieczniej w obcym miejscu, wśród obcych ludzi. Mąż może trzymać cię za rękę, ocierać pot z czoła, podawać ci wodę do picia lub zwilżać usta, wycierać twarz wilgotnym ręcznikiem. W razie potrzeby w każdej chwili zawoła położną lub poprosi lekarza o udzielenie informacji.

Nasza rada: Jeśli partner chce być przy porodzie, warto by chodził wraz z tobą do szkoły rodzenia. Na zajęciach szczegółowo dowie się, w jaki sposób będzie mógł ci pomóc.


Pytaj o wszystko, czego CHCESZ się dowiedzieć!

● Byłam jedną z najbardziej dociekliwych uczestniczek szkoły rodzenia, ciągle pytałam: "A co będzie, jeśli...". Okazało się, że podczas mojego porodu konieczne było przebicie pęcherza płodowego. Wiedziałam, na czym polega taki zabieg, i dzięki temu nie wpadłam w panikę. Alicja, mama rocznego Stasia

Nie wysłuchuj strasznych porodowych historii!

● Postanowiłam unikać koleżanek, które opowiadały o porodach rodem z horroru. Nastawiałam się pozytywnie i nie chciałam, żeby takie opowieści zburzyły mój optymizm. Katarzyna, mama 3-letniej Majki

Tekst: Izabela Lenkiewicz, lekarz, doradca laktacyjny, założycielka Internetowej Szkoły Rodzenia przedPORODEM.pl

Mam dziecko
Dowiedz się więcej na temat: poród | poród naturalny | cesarskie cięcie | przygotowanie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy