Reklama

Po ilu godzinach robi się cesarkę?

Od kilku młodych mam słyszałam, że najpierw w szpitalu namawiano je, by rodziły naturalnie,a po kilkunastu godzinach męczarni lekarz zrobił im cesarkę. Jestem w 28. tygodniu ciąży i boję się, że mnie może czekać to samo. Czy nie ma jakichś norm, które mówią o tym, po ilu godzinach porodu robi się cesarskie cięcie?

Przyjmuje się, że poród u kobiety rodzącej po raz pierwszy nie powinien trwać dłużej niż 12-16 godzin, a u kobiety, która rodzi po raz kolejny tylko kilka godzin. Niestety, w momencie, gdy poród się rozpoczyna, trudno przewidzieć do końca jego scenariusz. Dlatego lekarze zwykle dają kobiecie szansę na urodzenie dziecka naturalnie.

Dopiero, gdy istnieje jakieś zagrożenie dla matki lub maluszka, podejmują decyzję o przeprowadzeniu cesarskiego cięcia. Obecnie dość często dochodzi do tzw. porodów indukowanych, czyli wywoływanych sztucznie z powodów medycznych, np. nadciśnienia czy cukrzycy przyszłej mamy.

Reklama

Te porody z reguły trwają dłużej od tych, które zaczęły się spontanicznie. Poza tym wiele ciężarnych myli skurcze przepowiadające (które mogą być dokuczliwe) z rozpoczęciem porodu - przez to czas trwania całej akcji porodowej dla nich się wydłuża. Prawdopodobnie właśnie takie doświadczenia mogły mieć młode mamy, z którymi pani rozmawiała. Proszę być dobrej myśli i nie martwić się na zapas oraz pamiętać, że istnieją metody łagodzenia bólu porodowego.

Mam dziecko
Dowiedz się więcej na temat: cesarskie cięcie | poród
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy