Reklama

Łagodzimy skurcze łydek

Nagle w nocy budzi cię silny skurcz nóg i nie daje dalej spać? Sprawdź, dlaczego tak się dzieje i w jaki sposób możesz pokonać tę uciążliwą przypadłość.

Przed ciążą biegałam, więc mam silne oraz sprawne nogi. Tym bardziej więc nie mogę się nadziwić, że od pewnego czasu dręczą mnie skurcze nóg. Najgorzej jest w nocy. Czasem ból jest tak uciążliwy, że wybudza mnie ze snu i uniemożliwia ponowne zaśnięcie. Czy mogę jakoś sobie sama pomóc? Weronika (w 7. miesiącu ciąży)

Ekspert wyjaśnia

- Skurcze mięśni łydek mogą być spowodowane zaburzeniami gospodarki elektrolitowej (np. jonów wapnia, potasu, magnezu) lub też wskazywać na problemy z krążeniem krwi - wyjaśnia Barbara Jaworska, położna. Przyczyną skurczów nóg jest też rosnący brzuszek.

Reklama

- Większy brzuch "ciągnie" przyszłą mamę do przodu i sprawia, że jej kręgosłup w nienaturalny sposób się wygina. Może wtedy dojść do ucisku na nerwy biegnące wzdłuż miednicy do nóg. Poza tym, gdy maluszek rośnie, miednica też się powiększa i naciska na naczynia tętnicze, przez co mięśnie nóg są gorzej ukrwione, więc pojawiają się skurcze - dodaje położna. Podpowiadamy, w jaki sposób im zapobiec.

Jak sobie radzić

● Pomasuj łydki lub poproś o to partnera. W momencie pojawienia się skurczu postaraj się wyprostować nogę oraz zadrzeć palce stopy do góry (jeśli ci się uda, możesz też postawić nogę na podłodze). Potem energicznie rozmasuj łydkę, obejmując ją dwiema dłońmi i wykonując nimi półkoliste ruchy. Jeśli masz już spory brzuszek i sprawia ci to trudność, poproś o pomoc partnera.

● Uzupełnij braki minerałów. Skurcze, uczucie mrowienia i drętwienie nóg mogą być spowodowane niedoborem magnezu, potasu oraz wapnia. Dlatego powinnaś sięgnąć po preparaty, dzięki którym możesz uzupełnić deficyt wspomnianych minerałów. Chociaż wiele tego typu preparatów dostępnych jest obecnie bez recepty, nie wybieraj ich na własną rękę, tylko skonsultuj się z lekarzem.

● W ciągu dnia unikaj bezruchu. Występowaniu skurczów sprzyja długotrwałe przebywanie w jednej pozycji. Dlatego w ciągu dnia staraj się dużo ruszać. Jeśli musisz dłużej stać - zrób sobie przerwę i przejdź się albo ułóż nogi wyżej.

● Zapisz się na gimnastykę dla ciężarnych. Na zajęciach dla przyszłych mam poznasz ćwiczenia, które pomogą ci w walce ze skurczami. Pamiętaj jednak, że gimnastyka przyniesie efekty, jeśli będziesz ćwiczyć regularnie, czyli najlepiej kwadrans każdego dnia.

● Codziennie popijaj sok pomidorowy. Zawiera dużo potasu, magnezu, wapnia, a także witaminę B - wszystkie te składniki pomagają zapobiec skurczom.

● Wieczorem wymocz sobie nogi w ciepłej wodzie. Taka relaksująca kąpiel rozluźni napięte mięśnie. Tuż po niej możesz jeszcze wymasować nogi, wykonując posuwiste ruchy od kostek w kierunku bioder (użyj przy tym rękawicy frotté, dzięki temu lepiej pobudzisz krążenie krwi).

● Śpij z lekko uniesionymi nogami. W tej pozycji krew może swobodnie krążyć, zatem zmniejsza się ryzyko wystąpienia skurczów. Możesz podkładać pod nogi zwykłą poduszkę lub też sypiać na specjalnej ortopedycznej poduszce dla ciężarnych (ok. 135 zł).

Z doświadczenia mam

Jeszcze zanim zaszłam w ciążę, piłam dużo kawy i miałam spore niedobory magnezu i potasu, więc wiedziałam, jak uciążliwe potrafią być skurcze. Na szczęście dopadły mnie dopiero w ostatnim trymestrze. Pomogły mi trzy rzeczy: przyjmowanie wapnia, magnezu i potasu w dawkach zaleconych przez mojego ginekologa, moczenie nóg przed snem oraz noszenie specjalnych rajstop wspomagających krążenie krwi (zapobiegają one nie tylko skurczom, ale także żylakom!). Pilnowałam też diety. Jadłam dużo jogurtów i mleka (wapń), piłam sok pomidorowy (potas), pogryzałam orzechy (magnez). Pomogło! Aldona, mama Leosia (3 lata)


Konsultacja: Barbara Jaworska, położna. Tekst: Blanka Wolniewicz

Mam dziecko
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy