Reklama

Dlaczego pierwszy trymestr ciąży jest taki ważny?

​Ciąża jest dla kobiety niezwykłym przeżyciem, szczególnie podczas pierwszych tygodni. Choć z jednej strony od nadmiaru szczęścia może kręcić się w głowie, z drugiej – pojawiają się obawy, czy wszystko przebiegnie bez zawirowań.

Ciężarna na każdym kroku słyszy rady, że w pierwszym trymestrze musi szczególnie na siebie uważać, aby nic nie zagroziło ciąży. Dlaczego początkowe trzy miesiące są tak ważne?

Co się dzieje podczas pierwszego trymestru ciąży?

Dzieje się wiele. Płód, z niewielkiej, okrągłej blastocysty, w kolejnych tygodniach dynamicznie się rozwija. Wykształcają się u jego rączki, nóżki, tułów, główka i organy wewnętrzne: wątroba, nerki, płuca, narządy płciowe. Ponadto, rozwija się jego układ nerwowy. Z tak zwanej cewy nerwowej tworzą się mózg i rdzeń kręgowy. Co czuje wtedy przyszła mama? W pierwszym miesiącu mogą nie występować żadne objawy ciąży, choć czasami doskwiera zmęczenie czy bolesność piersi. Z biegiem czasu dojrzewający w łonie maluch daje o sobie znać – typowe symptomy to mdłości, huśtawki nastroju, senność, skurcze łydek. U różnych kobiet pierwszy etap ciąży może mieć rozmaity przebieg. Niektórym dolegliwości mocno doskwierają i utrudniają codzienne funkcjonowanie, zaś inne czują się wówczas doskonale.

Reklama

Dlaczego w pierwszym trymestrze trzeba szczególnie troskliwie o siebie zadbać?

Ważny jest każdy etap ciąży. Przez tych dziewięć miesięcy musisz troszczyć się o siebie podwójnie. Pierwszy trymestr bywa jednak kluczowy. Jest tak dlatego, że płód jest jeszcze bardzo delikatny, narażony na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych i rozwijają się w nim ważne struktury. Nie wszystkich komplikacji ciążowych można uniknąć, ale współczesna wiedza medycyna jest potężnym orężem w walce o donoszenie zdrowej ciąży. Co możesz zrobić, aby płód mógł rozwijać się bez żadnych przeszkód? Pamiętaj o następujących wskazówkach:

1. Dbaj o siebie już na etapie starań o dziecko. Rzuć palenie, alkohol, zdrowo się odżywiaj, sięgaj po kwas foliowy.

2. Kiedy stwierdzisz, że jesteś w ciąży, od razu idź do lekarza i wykonaj wszystkie wskazane badania. Wizyty odbywaj regularnie.

3. Jedz zdrowo. Ewentualne preparaty witaminowe mogą wspomagać dostarczanie niektórych składników odżywczych, ale nie powinny zastępować zdrowo skomponowanych posiłków. Pamiętaj o warzywach i owocach, węglowodanach złożonych, pełnowartościowym białku i zdrowych tłuszczach roślinnych. Twoje menu powinno być zróżnicowane, aby nie brakowało Ci żadnych witamin i pierwiastków.

4. Ćwicz, ale umiarkowanie. Nie możesz zbytnio nadwyrężać organizmu ćwiczeniami siłowymi czy bardzo intensywnym treningiem kardio. Joga, pilates, ćwiczenia na basenie, spacery wśród zieleni – to idealna aktywność fizyczna dla Ciebie.

5. Uważaj na kofeinę – kawę, herbatę, energy-drinki. Te ostatnie najlepiej wyeliminuj, kawę i herbatę pij w minimalnych ilościach lub wcale, żeby nie doprowadzić do powikłań.

6. Nie przyjmuj na własną rękę żadnych leków przeciwbólowych, przeciwgorączkowych, przeciwzapalnych. Jeśli leczysz się na przewlekłą chorobę, natychmiast zgłoś lekarzowi ciążę, aby ustalić rodzaj terapii bezpieczny dla dziecka.

7. Sięgaj po wszystkie wskazane przez lekarza suplementy – kwas foliowy to konieczność, gdyż zapobiega groźnym wadom układu nerwowego płodu. Oprócz tego specjalista może zalecić Ci suplementację jodem i witaminą D3. Nie łykaj żadnych preparatów na własną rękę. Nadmiar niektórych witamin i pierwiastków bywa niebezpieczny!

8. Unikaj silnych stresów, gdyż mogą zagrażać płodowi. Jeśli masz stresującą pracę, weź zwolnienie, na co dzień stosuj techniki relaksacyjne.


Pamiętaj, że ciąża nie jest powodem do paniki. Możesz zrobić wiele, żeby przebiegła spokojnie i bezproblemowo. Twoją zasadą powinna być ostrożność. A jeśli masz wątpliwości, co możesz robić, a czego nie, zawsze zapytaj o radę lekarza, który jest najlepszym doradcą.

Więcej informacji o macierzyństwie znajdziesz na http://www.swiadomemacierzynstwo.com/.


materiały prasowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy