Reklama

Depresja ciążowa: jak można ją rozpoznać?

Ostatnio na forach dla przyszłych mam często pojawia się temat depresji w trakcie ciąży. O to, jakie objawy mogą o niej świadczyć, spytaliśmy naszego redakcyjnego eksperta.

Leszek Lewandowski: Niestety, depresję ciążową trudno jest rozpoznać. Zwykle stanom depresyjnym towarzyszą np. zaburzenia snu i łaknienia (senność i nadmierne objadanie się lub przeciwnie bezsenność i niechęć do jedzenia).

Przyszła mama też może doświadczać takich objawów, ale wcale nie będą one wynikiem depresji, tylko mogą być spowodowane ciążową rewolucją hormonalną. Podobnie jest ze zmianami nastrojów. Wiele kobiet na początku ciąży często płacze, a otoczenie uważa, że: "u ciężarnej to normalne".

Rzeczywiście, lekki stan depresyjny przez pierwsze 8-10 tygodni ciąży mieści się w normie. Nawet, gdy kobieta bardzo chciała dziecka i cieszy się z ciąży, musi oswoić się z nową sytuacją. Co więc powinno być powodem do niepokoju?

Reklama

Fakt, że - przyszła mama nie tyle doświadcza zmienności nastrojów - co przez cały czas jest przygnębiona, zamyka się w sobie, unika wychodzenia z domu, nie ma ochoty na towarzystwo innych.

Niepokojące jest też to, że nadmiernie zamartwia się o ciążę - w sposób wychodzący poza normalne obawy ciężarnej. Takie objawy powinny skłonić kobietę do rozmowy z psychologiem.

Mam dziecko
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy