Reklama

Ciąża w dobrej formie

W miarę upływu pierwszego trymestru wczesnym sygnałom ostrzegawczym, które dostrzegałaś na początku, zaczną towarzyszyć inne objawy, świadczące o tym, że twoje ciało ciężko pracuje nad zbudowaniem wszystkich podstawowych i nie tylko struktur organizmu dziecka. Stąd też biorą się powszechnie spotykane skutki uboczne.

Wyczerpanie:

W pierwszym trymestrze zmęczenie jest tak obezwładniające, że niemalże wycieka wszystkimi porami ciała. Opór nie ma sensu. Kiedy opada cię znużenie, nie uda ci się nadal normalnie działać, bo już dawno twardo śpisz. Ten rodzaj wyczerpania różni się od dokuczliwego, podstępnego zmęczenia, które opadnie cię w ostatnim trymestrze.

Zatem ucinaj sobie w ciągu dnia jak najwięcej drzemek. Wcześnie idź spać i ćwicz, by otrzymać zastrzyk energii. Anemiczne ciała to zmęczone ciała, więc nie zapominaj o braniu witamin prenatalnych, by zapobiegać niedoborom żelaza. Twoje ciało produkuje więcej krwi, zatem poziom żelaza może spaść, zwłaszcza jeśli wymiotujesz.

Reklama

Poranne mdłości:

Ten "cudny" skutek uboczny - wywołany hormonami, stresem, nadwrażliwością na zapachy i spowolnionym procesem trawiennym - zwykle wygasa pod koniec tego trymestru (...).

Skurcze:

Macica i podtrzymujące ją wiązadła rozrastają się i rozciągają, co niekiedy jest powodem nieprzyjemnych uczuć.

Bóle głowy:

Hormony czasem wywołują bóle głowy, które często są najgorsze podczas pierwszego trymestru. Aby przynieść sobie ulgę, można zażyć paracetamol lub ibuprofen. Bóle głowy może także wywołać odwodnienie, zatem upewnij się, że wypijasz odpowiednią ilość płynów. Wczesna ciąża może przez pierwsze 12 tygodni mieć takie same objawy jak kac, tyle że bez poprzedzającej go zabawy.

Oddawanie moczu:

Hormony wpływają także na zwiększenie aktywności pęcherza. Ponadto dziecko naciska na pęcherz od góry, przez co odnosisz wrażenie, że należy go częściej opróżniać. Nerki będą produkować więcej moczu, ponieważ filtrują znacznie zwiększoną ilość krwi produkowanej przez twoje ciało. Cała woda, którą pijesz, by pozbyć się bólu głowy i zaparć oraz ustrzec się przed odwodnieniem, jeśli cierpisz na mdłości, dodatkowo przyczyni się do zwiększenia poziomu płynów, których organizm musi się pozbyć.

Zmieniające się piersi:

Poza nadwrażliwością i ściemnieniem sutków możesz zauważyć na piersiach narastającą siateczkę niebieskich żyłek ze względu na zwiększający się dopływ krwi. Twoje piersi rozpoczynają przygotowania do produkcji mleka. Będą stale rosnąć podczas tego trymestru. Niektóre kobiety o większych piersiach mogą potrzebować wsparcia podtrzymującego stanika, aby wygodnie spać. Nadwrażliwość piersi i ich wzrost to normalny objaw. Gdy około 10.-12. tygodnia poziom hormonów się ustabilizuje, bolesność powinna minąć (albo zapomnisz o niej, gdy pojawią się inne objawy fizyczne, które zaczną sprawiać większe problemy).

Zaparcia:

Hormony sprawiają, że twoje jelita pracują wolniej, by mieć czas na wchłonięcie każdego składnika odżywczego ze zjadanej żywności. Poza tym, twoja macica rośnie, napierając na jelito cienkie i grube, co prowadzi do wzdęć, zaparć, wiatrów i zgagi. W przyspieszeniu pracy jelit może pomóc picie wody i bogata w błonnik dieta. Ulgę mogą przynieść naturalne środki przeczyszczające, takie jak suszone warzywa i wywar z suszonych śliwek. W najcięższych przypadkach poproś lekarza o środek na rozluźnienie stolca i przyspieszenie ruchów jelit. Obydwa są bezpieczne.

Żylaki i hemoroidy:

Jeszcze jedna z wielu atrakcji ciążowych. Niektóre kobiety dostają wielkich hemoroidów, które utrzymują się tygodniami lub nawet miesiącami. Kiedy żyły nie nadążają z efektywnym transportowaniem krwi z powrotem do serca, gromadzi się ona w niektórych miejscach, tworząc żylaki (na nogach i w pochwie) oraz hemoroidy (w odbycie). Rosnąca waga kobiety w ciąży pogarsza ten stan, tak samo jak nacisk na żyły wywierany przez coraz większy płód. Można próbować zaradzić temu następująco:

  • zmniejszaj efekty przez jak najczęstsze unoszenie nóg, by zdjąć ciężar z macicy i żył w okolicach miednicy i poprawić krążenie;  
  • ćwicz, by krew krążyła po twoim organizmie. Może ci w tym pomóc pływanie;
  • aby przynieść ulgę dolegliwościom spowodowanym przez hemoroidy, zafunduj im dwudziestominutową nasiadówkę (nasiadówki pomagają także w gojeniu nacięcia krocza, więc istnieją szanse, że będziesz je stosować nie tylko z tego powodu);
  • poproś lekarza, by przepisał ci łagodny steryd, który pomoże zmniejszyć hemoroidy;
  • stosuj wkładki z wyciągiem z oczaru, by złagodzić ból;
  • zwiększ ilość jedzonego błonnika i wypijanej wody, by zmniejszyć wysiłek okrężnicy przy przesuwaniu zawartości jelit. Wysiłku należy unikać, ponieważ pogarsza stan hemoroidów!


Zawroty głowy i kołatanie serca:

Gdy w organizmie pojawiają się poważne zmiany w systemie krążenia i o połowę zwiększa się objętość krwi, oznacza to, że twoje serce pracuje o tyle ciężej. Znaczna ilość krwi zostaje skierowana do macicy, co może wywołać zawroty głowy. Ponadto dziecko uciska na główne żyły wrotne, co może spowodować spadek ciśnienia krwi. Utrzymuj poziom cukru we krwi i stopień nawodnienia na stałym poziomie, by unikać dolegliwości. Kołatania serca są silniejsze podczas gorących miesięcy lata.

Szacuje się, że normalne bicie serca zwiększa się podczas ciąży o 20 uderzeń na minutę. Jeśli w spoczynku twoje serce bije 80 razy na minutę, teraz będzie wynosić 90 do 100. Przy najmniejszym wysiłku tempo może podskoczyć do 110 lub 120 uderzeń. Takie przyspieszenie tempa może martwić niektóre pacjentki.

Jeśli czujesz się tak, jakbyś miała zaraz zemdleć, zmień pozycję lub usiądź.

Połóż się na lewym boku, jeśli twoje serce bije za szybko lub jeśli brakuje ci tchu. Objawy powinny szybko minąć. Wstawaj powoli, by uniknąć "gwiazd" przed oczami.

Nadmierne wydzielanie śliny (ślinotok):

Tym szczęściarom, którym przypadną w udziale poranne mdłości, prawdopodobnie także przydarzy się nadmierne wydzielanie śliny. Ssanie owocu cytrusowego to popularny domowy sposób na powstrzymanie nadprodukcji śliny.

Zmiany nastrojów:

Czy ciąża przypomina zespół napięcia przedmiesiączkowego podczas zażywania sterydów? Trochę tak. Hormony i stres, wynikający z zastanawiania się nad tym, jak zmieni się wkrótce twoje życie, mogą zamienić się w dokuczliwe rozdrażnienie i płaczliwy nastrój. Odpoczywaj i nie martw się, ponieważ to stan powszechny wśród ciężarnych kobiet.

Nawet najbardziej zahartowane matki mają swoje ulubione wspomnienia o tym, jak rozkleiły się, oglądając podłe romansidło, zwykłą reklamę lub czytając kartkę, która przed zajściem w ciążę wywołałaby u nich jedynie wzruszenie ramion. Zmiany nastroju powinny złagodnieć pod koniec tego trymestru, by ponownie się pojawić tuż przed porodem. Skonsultuj się z lekarzem, jeśli emocje są zbyt intensywne, by nad nimi zapanować, lub gdy odczuwasz oznaki depresji.

Zmiany wyglądu skóry:

Gdy pojawiają się hormony ciążowe, możesz czuć się znów jak podczas pokwitania. Większość kobiet ma wypryski. Oczyszczaj twarz łagodnym mydłem i wodą. Wytrzymaj. Nie stosuj środków na trądzik lub kremów przeciwzmarszczkowych, które mogą zawierać składniki mogące uszkodzić płód.

Rada eksperta:

Weź głęboki oddech i... zrelaksuj się. Może w ciąży przeżyjesz parę momentów poważniejszej irytacji. To normalne. Jesteś zmęczona, jest ci niewygodnie pod względem fizycznym i może niepokoisz się swoim stanem. Rozdrażnienie jest normą - tylko próbuj nie przesadzać ze zniszczeniami w otoczeniu. Wypróbuj też parę strategii, które pozwolą ci poradzić sobie z napięciem: zredukuj kofeinę, cukier i sól.

Zdrzemnij się. Poćwicz lub rozprosz uwagę, czytając książkę albo oglądając film. Wypróbuj też inne metody dekoncentrującej uwagę rozrywki. Niektórym kobietom pomaga, jeśli zostaną w samotności, aż się pozbierają. Inne z kolei będą potrzebować wsparcia współczujących przyjaciółek i członków rodziny, którzy potrafią je rozśmieszyć.

Zdrowe nawyki

Ta informacja na temat przybierania na wadze może cię nieco przygnębić: jedzenie za dwóch to mit. Musisz dodać jedynie 300 kalorii dziennie, by zapewnić płodowi zdrowy rozwój (więcej, jeśli jesteś w ciąży mnogiej). Wraz z postępowaniem ciąży i ograniczaniem aktywności fizycznej być może nie będzie konieczności dodawania kalorii do diety, ponieważ nie będziesz spalać tyle, ile wcześniej.

Mimo to przybieranie na wadze to doskonała oznaka zdrowego rozwoju. Ograniczanie poboru kalorii może prowadzić do niedożywienia dziecka, a nawet przedwczesnego porodu. Przebywanie na diecie jest niebezpieczne dla płodu i pozbawia dziecko potrzebnych witamin i minerałów.

Stare powiedzenie: "Dziewięć miesięcy na utycie, dziewięć miesięcy na zrzucenie" - powinno złagodzić twój strach przed przybraniem na wadze. Skup się na dobrze zbilansowanej diecie z mnóstwem owoców i warzyw, dużą zawartością białka i ograniczoną zawartością węglowodanów.

Ciąża w liczbach


  • Kobiety z niedowagą powinny przytyć 13-18 kg.
  • Kobiety o normalnej wadze powinny przybrać 11-16 kg.
  • Kobiety z nadwagą powinny przytyć 7-11 kg.
  • Kobiety w ciąży mnogiej powinny przytyć 16-20 kg.Trzeba jednak pamiętać, że każda kobieta jest inna. Większość przybierze na wadze między 2 a 7 kg w pierwszym trymestrze, a później 0,5 kg tygodniowo począwszy od 20. tygodnia do porodu.


W pierwszym trymestrze występuje wiele odstępstw od średniej ze względu na znaczny wpływ hormonów i apetytu. Wiele kobiet zachowa taką samą wagę, a nawet schudnie ze względu na mdłości, utratę apetytu i wymioty. Jeśli tylko nie odwadniasz się, a dziecko odpowiednio rośnie, nie martw się, czy dziecko otrzyma wszystkie składniki, których potrzebuje. Z czasem nabierzesz wagi. Jeśli nadmiernie przybierasz na wadze, lekarz może zasugerować badania pod kątem potencjalnych nieprawidłowości hormonalnych, cukrzycy

materiały prasowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy