Reklama

Cesarskie cięcie wpływa na nadwagę

Według opublikowanych badań brazylijskich naukowców w "American Journal of Clinical Nutrition", osoby urodzone przez cesarskie cięcie mogą być bardziej narażone na otyłość w wieku dorosłym.

Naukowcy z Universidade Federal do Rio Grande do Sul w Porto Alegre zaobserwowali, że ryzyko otyłości w przypadku osób urodzonych w wyniku cesarskiego cięcia może być o 58 proc. większe w porównaniu z osobami urodzonymi w sposób naturalny. Badania były prowadzone na grupie 2 tys. osób w wieku od 23 do 25 lat.

Podwyższone ryzyko utrzymywało się po wzięciu pod uwagę innych czynników, mogących wpływać na skłonność do otyłości, jak m.in. wysoka masa urodzeniowa, dochody i poziom edukacji rodziców (bardziej wykształcone matki częściej decydowały się na cesarskie cięcie).

Reklama

Prowadząca badania dr Helena Goldani zauważa, że choć nie można mówić o związku przyczynowo-skutkowym, istnieją przesłanki świadczące o tym, że cesarskie cięcie może mieć wpływ na późniejszy obwód w pasie.

A to dlatego, że noworodki te nie mają kontaktu z korzystnymi bifidobakteriami w kanale porodowym matki, które wpływają na późniejszy metabolizm. Naukowcy komentujący badania są jednak bardzo sceptyczni. Dr Xavier Pi-Sunyer z New York Obesity Research Center podkreśla, że główną wadą jest brak danych na temat wagi matek (otyłe kobiety częściej potrzebują cesarskiego cięcia), a także cukrzycy ciężarnych. Brazylia należy do krajów o najwyższym odsetku urodzeń poprzez cesarskie cięcie (około 44 proc.), przy czym wiele zabiegów wykonywanych jest bez medycznego uzasadnienia. W Stanach Zjednoczonych odsetek ten wynosi około 33 proc.

INTERIA.PL/PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy