Reklama

Bezpieczna pielęgnacja mamy i dziecka

Kosmetyki mają różne składy i nie wszystkie nadają się dla kobiet w ciąży oraz niemowląt. Radzimy, na co zwracać uwagę i jakie produkty wybierać.

Kremy, mleczka czy żele myjące, których używamy codziennie, działają nie tylko na powierzchni skóry. Ich składniki przenikają też w jej głębsze warstwy, skąd dostają się do krwioobiegu. Niektóre z tych substancji mogą okazać się szkodliwe dla rozwijającego się maleństwa. Dlatego kobiety w ciąży powinny uważnie dobierać kosmetyki.

Podobnie powinny też postępować mamy karmiące piersią. Również niemowlęta potrzebują specjalnej ochrony. Poniżej zdradzamy, na czym polega pielęgnacja w tych szczególnych okresach życia.

Podczas ciąży

Ciało przyszłej mamy potrzebuje intensywnej pielęgnacji. Miejscami, np. na brzuchu czy biodrach skóra bardzo silnie się rozciąga, co prowadzi do powstania rozstępów. Zdarza się też, że za sprawą hormonów ciążowych naskórek łatwiej się przesusza, co powoduje swędzenie. Dlatego już od pierwszych tygodni ciąży warto odpowiednio dbać o skórę. W taki sposób, aby nie zaszkodziło to rozwijającemu się maleństwu.

Reklama

Łagodne formuły

Przyszłym mamom poleca się stosowanie hipoalergicznych kosmetyków aptecznych. Najlepiej takich, które są przeznaczone dla kobiet w ciąży, np. Oillan Mama. Emolienty z tej linii intensywnie nawilżają i natłuszczają naskórek, zwiększając jego elastyczność. Ciężarne mogą też bez obaw używać kosmetyków dla niemowląt, takich jak oliwka czy mleczka do ciała, np. Oillan Baby. Kobiety w ciąży powinny zrezygnować z inwazyjnych zabiegów u kosmetyczki oraz ze stosowania w domu preparatów z aktywnymi składnikami, o silnym działaniu.

Kuracja na miarę

Aby skóra była bardziej elastyczna, warto jak najszybciej sięgnąć po balsamy zapobiegające rozstępom. Ich regularne stosowanie poprawia strukturę skóry.

Ważne! Lekkie swędzenie skóry jest naturalne w ciąży i po natłuszczeniu ciała powinno ustąpić. Silny świąd, np. dłoni i stóp wymaga wizyty u lekarza, bo może być oznaką tzw. cholestazy ciężarnych.

W okresie karmienia

Mama karmiąca powinna uważać nie tyko na swój jadłospis, ale też na leki, które zażywa, i na preparaty, jakie stosuje na skórze. Zawarte w nich składniki przenikają bowiem do pokarmu (a niektóre substancje mogą okazać się szkodliwe dla maluszka). Dlatego w okresie karmienia piersią dobrze jest się stosować do podobnych zasad, jakimi kierowałyśmy się w trakcie ciąży.

Najlepsze dla mam

Kosmetyki przeznaczone dla kobiet w ciąży są też dobre dla matek karmiących. Po porodzie skóra nadal potrzebuje troskliwej pielęgnacji, bo musi minąć trochę czasu, zanim odzyska swój wygląd sprzed ciąży. Warto więc nadal stosować preparaty przeciwko rozstępom. Tym bardziej, że w okresie laktacji biust dodatkowo powiększa się o 1-2 rozmiary, co sprzyja powstawaniu drobnych zmian w tym miejscu. Dlatego piersiom należy poświęcić więcej uwagi. Także skóra na brzuchu zazwyczaj potrzebuje ujędrnienia. Pomogą w tym multiaktywne balsamy do ciała, np. z linii Oillan Mama.

Przydatny masaż

Aby kosmetyki ujędrniające dobrze się wchłonęły, trzeba je dość energicznie wcierać w ciało. W tym celu należy wykonywać okrężne ruchy dłońmi, kierując się od dołu ku górze.

Ważne! W okresie karmienia, ale też po jego zakończeniu, niemowlę często jest przytulane przez mamę. Dobrze, by jej skóra była przyjazna dla maleństwa (warstwa agresywnych kosmetyków może podrażnić wrażliwe ciało malca).

W pierwszych miesiącach życia

Skóra niemowlęcia jest bardzo cienka i wrażliwa. Szybko ulega podrażnieniom. Szkodzi jej przegrzanie i kontakt z zabrudzoną pieluszką. Krostki czy zaczerwienienia mogą też pojawić się na ciele dziecka na skutek kontaktu ze źle dobranymi kosmetykami. Dlatego o skórę maluszka trzeba się bardzo troszczyć.

Delikatna ochrona

Do pielęgnacji niemowlęcia warto wybrać kosmetyki hipoalergiczne przeznaczone dla dzieci od 1. dnia życia. Takie, które mają prosty skład - oparty na naturalnych składnikach, nie naruszających fizjologicznej bariery ochronnej naskórka. Wszelkie dodatki, jak np. substancje pieniące (SLES, SLS), zapachowe oraz barwniki, mogą podrażniać wrażliwą skórę. Jeżeli maleństwo ma bardzo suchy i łuszczący się naskórek, należy sięgnąć po emolienty. To specjalne dermokosmetyki, które intensywnie nawilżają i natłuszczają skórę, odbudowując jej naturalną warstwę ochronną.

Konsultacja: lek. med. Lidia Ruszkowska, dermatolog. Tekst: Ewa Kania

Mam dziecko
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy