Reklama

Aktywność podczas ciąży skraca czas porodu

Aktywność fizyczna kobiety w ciąży w ostatnich latach zrobiła się modna. Wszystkie fit-celebrytki niezależnie od tego, czy doświadczyły stanu błogosławionego, czy nie, prześcigały się w wydawaniu książek i płyt z ćwiczeniami dedykowanymi ciężarnym. Lekarze potwierdzają zasadność takich treningów, ale apelują o rozwagę. Potwierdzono jednak, że umiejętnie dobrane ćwiczenia podczas ciąży mogą skrócić czas porodu.

O korzyściach, jakie niesie za sobą aktywna ciąża wiele już powiedziano. Na pewno można w ten sposób złagodzić wiele ciążowych dolegliwości, jak bóle kręgosłupa, nadmierna senność, chroniczne zmęczenie, obrzęki czy zaparcia. Umiarkowana aktywność fizyczna może też m.in. zminimalizować ryzyko powstawania rozstępów, sprzyja utrzymywaniu prawidłowej postawy ciała, zapobiegnie nadmiernemu przybieraniu na wadze i przygotuje organizm do wysiłku, jakim jest poród.

Naukowcy z Technical University w Madrycie potwierdzili, że ćwiczenia wykonywane podczas ciąży istotnie skracają czas porodu. Aby udowodnić swoje hipotezy, przebadali 508 ciężarnych kobiet. 255 przyszłe mamy zakwalifikowano do grupy aktywnych fizycznie, otrzymały one programy treningowe o umiarkowanej intensywności, a pozostałe 253 panie stanowiły grupę kontrolną.

Reklama

Badacze przeanalizowali wiele czynników dotyczących podopiecznych, jak czas trwania porodu, wykorzystanie znieczulenia, przyrost masy ciała podczas ciąży, czas trwania porodu oraz jego rodzaj, waga urodzeniowa dziecka.

Okazało się, że porody u matek z grupy "aktywnej" trwały zdecydowanie krócej niż u kobiet należących do grupy kontrolnej, dotyczyło to zarówno pierwszej, jak i drugiej fazy porodu. Co więcej, mamy ćwiczące rzadziej decydowały się na znieczulenie zewnątrzoponowe. Z kolei kobiety należące do grupy kontrolnej częściej rodziły noworodki z makrosomią (zbyt duże jak na swój wiek ciążowy).

Umiarkowana aktywność fizyczna podejmowana przez ciężarne, u których brak przeciwwskazań, przynosi wymierne korzyści także po porodzie, w okresie połogu. Kobiety, które umiejętnie trenowały szybciej wracają do formy po narodzinach dziecka, czują się lepiej, nawet ich laktacja jest zwiększona.

Aktorka Blake Lively skomentowała sprawę bardzo obrazowo:

- Może się okazać, że nie gubisz ciążowych kilogramów, jeśli twoja aktywność sprowadza się do przeglądania Instagrama i zastanawiania się, dlaczego nie wyglądasz jak modelki w bikini.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy