Reklama

5 pozycji porodowych

Wcale nie musisz rodzić na leżąco, jest wiele innych możliwości. Sprawdź jakich i wybierz najlepszą dla siebie.

Jeszcze do niedawna normą było to, że kobieta rodzi dziecko na leżąco, mimo że tak naprawdę jest to pozycja najmniej ułatwiająca poród. Na szczęście to się zmieniło. Zgodnie ze standardami okołoporodowymi, które weszły w życie w kwietniu 2011 roku, masz prawo sama wybrać pozycję, w jakiej chcesz urodzić dziecko.

Mało tego - personel medyczny powinien cię wręcz do tego zachęcać! Dlatego posłuchaj intuicji i tego, co podpowiada ci własne ciało. Ono samo chce się ułożyć w taki sposób, by zwiększyć siłę i dynamikę skurczów i ułatwić ci urodzenie maluszka. Możesz to zrobić na stojąco czy np. klęcząc. W takich pozycjach (nazywa się je wertykalnymi) czas porodu skraca się nawet o 35 proc.!

Reklama

Przedstawiamy najpopularniejsze pozycje wertykalne (nie zapominamy też o tradycyjnej, czyli na leżąco). Każda z nich ma zalety, ale ma też wady - sama zdecydujesz, która najbardziej ci odpowiada.

Pozycja klęcząca

Kobieta klęczy i zapiera się rękoma o szczeble łóżka. Pośladki wypina do tyłu, a górną część tułowia układa równolegle do łóżka. Może również klęczeć z szeroko rozstawionymi nogami, opierając ręce na szyi i ramionach stojącego przy łóżku partnera, obniżyć pośladki i lekko wypiąć je do tyłu.

Zalety:


Pozycja ta jest korzystna przy porodach nagłych lub przebiegających bardzo szybko. Tempo porodu spowalnia się, umożliwiając większą kontrolę podczas wyłaniania się dziecka z kanału rodnego. Pozycję tę poleca się również w sytuacji, gdy wiadomo, że dziecko jest duże.

Wady:


Podczas porodu w tej pozycji kontakt wzrokowy między rodzącą a położną jest utrudniony.

Pozycja kuczna


Rodząca kuca na płasko opartych stopach z szeroko rozstawionymi stopami na podłodze, a partner siada za jej plecami na krześle lub brzegu łóżka.

Kobieta kuca między jego nogami, opierając się rękoma na jego udach.

Zalety:

W tej pozycji kanał rodny prostuje się i jest bardziej drożny. Schodzenie główki dziecka jest ułatwione, bo mięśnie krocza się rozluźniają. Gdy rodząca poczuje zmęczenie, łatwo może przejść np. do klęku podpartego i odpocząć.

Wady:

Kucanie jest dużym wysiłkiem dla mięśni nóg, dlatego jeśli chciałabyś rodzić w takiej pozycji, jeszcze w czasie ciąży warto je wzmocnić.

Pozycja siedząca

Poród w tej pozycji może odbywać się na niskim stołku z wyciętym siedzeniem lub na łóżku porodowym, jeśli ma ono regulowane oparcie.

Należy je tak ustawić, aby plecy rodzącej kobiety były uniesione pionowo.

Zalety:

W pozycji siedzącej kość ogonowa może swobodnie odchylić się w czasie rodzenia się główki.

Pozycja ta umożliwia położnej łatwy dostęp do rodzącego się dziecka.

Wady:


Siedzenie na stołku porodowym zwiększa napięcie tkanek krocza, co może spowodować jego pęknięcie.

Pozycja stojąca:


W czasie skurczu rodząca ma ugięte kolana i wspiera się na osobie towarzyszącej lub jest przez nią podtrzymywana od tyłu.

Ciężar ciała kobiety powinien swobodnie opadać, a jej stopy muszą płasko opierać się na podłożu.

Zalety:

W pozycji tej w największym stopniu wykorzystuje się siłę ciążenia, co przyspiesza przechodzenie dziecka przez kanał rodny. Tkanki krocza rozciągają się równomiernie wokół główki dziecka, co zdecydowanie zmniejsza ryzyko pęknięcia krocza.

Wady:


Pozycja ta może być wyczerpująca zarówno dla rodzącej, jak i dla osoby towarzyszącej.

Dlatego partner powinien mieć dużo siły.

Pozycja leżąca:


Pomimo prawa do wolnego wyboru pozycji do rodzenia, nadal wiele kobiet rodzi swoje dzieci na leżąco. Są przekonane, że w pozycji leżącej wygodniej jest odebrać poród położnej lub lekarzowi, i sądzą, że tego się od nich oczekuje.

Zalety:

 Rodząca może wybrać tę pozycję, gdy czuje się zmęczona i ma wrażenie, że opada już z sił, dlatego musi się położyć.

Wady:


W tej pozycji kobiecie trudniej przeć, więc częściej trzeba nacinać krocze. U rodzącej mogą wystąpić również zaburzenia krążenia, co zmniejsza dopływ tlenu do dziecka.

A może w wodzie?

Przebywanie w wodzie podczas porodu zmniejsza odczuwanie bólu. Ciepła woda pobudza też skurcze macicy (co przyspiesza poród) i zwiększa elastyczność krocza (nie trzeba go nacinać). Wiele rodzących chętnie korzysta z wanny, jednak rzadko która rodzi swoje dziecko do wody. Powodem jest mała liczba szpitali oferujących taką możliwość.

Izabela Lenkiewicz, lekarz, założycielka Internetowej Szkoły Rodzenia. 

Chcesz porozmawiać na tematy związane z ciążą z innymi rodzicami? Zapraszamy na nasze FORUM!


Mam dziecko
Dowiedz się więcej na temat: poród | ciąża | poród naturalny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama