Reklama

Wstydliwe problemy? Ginekolog pomaga je rozwiązać!

Silne pocenie, uciążliwe wzdęcia... O takich dolegliwościach trudno rozmawiać nawet z lekarzem. Dlatego zrobiliśmy to za ciebie.

Przygotowałaś się na klasyczne ciążowe "atrakcje" jak poranne nudności, zgaga czy opuchnięte kostki... Ale nagle okazało się, że masz także inne przypadłości, które wprawiają cię w zakłopotanie i sprawiają, że czujesz się mało atrakcyjna towarzysko. - Pocę się jak mysz i często zdarza mi się puszczać gazy w sposób niekontrolowany, a ponieważ mało kto kojarzy tego typu problemy z ciążą, jestem bardzo skrępowana. Wstydzę się o tym rozmawiać nawet z lekarzem - mówi Aneta, obecnie w 4. miesiącu ciąży. - Szkoda, bo gdyby ta mama odważyła się mnie o to spytać, powiedziałbym, że jej dolegliwości są najzupełniej normalne - komentuje dr Leszek Lewandowski, ginekolog. Zadaliśmy więc naszemu ekspertowi pytania, które rzadko padają w jego gabinecie. Co nam poradził?

Reklama

Czy to normalne...

...że gdy kicham lub się śmieję, popuszczam trochę moczu?

TAK - Hormony ciążowe rozluźniają bowiem mięśnie dna miednicy. - Dlatego nie są w stanie powstrzymać ucisku macicy na wypełniony pęcherz moczowy - mówi dr Lewandowski.

• Specjalista radzi: Korzystaj z toalety, kiedy tylko czujesz taką potrzebę, aby nie dopuszczać do przepełnienia pęcherza. Podczas oddawania moczu zatrzymuj strumień tak długo, jak wytrzymasz (w ten sposób ćwiczysz mięśnie dna miednicy). Dla własnego komfortu noś wkładki higieniczne.

Czy to normalne...

...że okolice krocza są obrzęknięte i mają dziwny fioletowy kolor?

TAK - Podczas ciąży zewnętrzne narządy rodne są bardziej ukrwione, a przepływająca krew zabarwia skórę na sino. - Dlatego fioletowy odcień warg sromowych nie jest niczym niepokojącym - wyjaśnia ginekolog. Podobnie jak towarzyszący im obrzęk (pod warunkiem, że przyszła mama nie czuje świądu i nie ma upławów). - Ale jeśli na wargach sromowych pojawiły się zgrubienia, może to świadczyć o żylakach. Czasem w takim wypadku konieczny jest poród przez cesarskie cięcie. Później żylaki zwykle się zmniejszają i znikają około pół roku od narodzin dziecka - uspokaja dr Lewandowski.

• Specjalista radzi: W takiej sytuacji pomocne może być noszenie bielizny lekko uciskającej krocze.

Czy to normalne...

...że wciąż czuję się wzdęta i zdarza mi się puszczać gazy?

TAK - Głównym winowajcą jest tu progesteron. Ten ciążowy hormon rozluźnia wszystkie mięśnie, co mocno spowalnia pracę jelit i procesy trawienia. - Przy okazji rozluźniają się też mięśnie odbytu, dlatego przyszłe mamy mają zwykle mniejszą kontrolę nad zwieraczami - wyjaśnia dr Lewandowski. • Specjalista radzi: W pozbyciu się problemów trawiennych pomocne jest picie herbatki koperkowej lub naparu z rumianku.

Czy to normalne...

...że z moich piersi zaczęło wyciekać mleko, choć jestem dopiero w piątym miesiącu ciąży?

TAK. Już w połowie ciąży hormony mogą dać sygnał organizmowi do rozpoczęcia produkcji siary. - Ta żółtawa wydzielina z czasem zmieni się we właściwy pokarm - wyjaśnia ginekolog.

• Specjalista radzi: Skutecznym sposobem na pokarmowy falstart jest noszenie wkładek laktacyjnych. Radzę też unikać gorących kąpieli, bo ciepła woda nasila wyciekanie pokarmu.

Czy to normalne...

...że bardzo się pocę, mam mokre plamy pod pachami?

TAK - Gruczoły potowe pracują intensywniej, kiedy trzeba obniżyć podwyższoną ciepłotę ciała, a właśnie taką ma przyszła mama. - Za to podwyższenie temperatury też odpowiada progesteron - wyjaśnia dr Lewandowski.

• Specjalista radzi: Antyperspiranty będą pomocne, ale radzę unikać tych, które działają bardzo długo, ponieważ mogą zatykać gruczoły potowe. Okolice pach można w ciągu dnia przecierać chusteczkami nawilżającymi.

Czy to normalne...

...że nad wargą i wokół brodawek pojawiły się włoski?

TAK - Podczas ciąży kobietę "zalewają" nie tylko żeńskie, ale także męskie hormony. Właśnie te drugie powodują wzrost włosków na twarzy czy też wokół brodawek. - Problemy z nadmiernym owłosieniem powinny zniknąć do kilku miesięcy po porodzie - uspokaja ginekolog.

• Specjalista radzi: Jedynym wyjściem jest po prostu częstsze usuwanie włosków. W zależności od ich umiejscowienia można użyć maszynki, pęsety lub wosku.

Mam dziecko
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy