Aktywna majówka: gdzie spędzić długi weekend w górach?

Artykuł sponsorowany

Piękne górskie widoki i zapadające w pamięć krajobrazy, szlaki wręcz prowokujące do długich spacerów, urokliwe lasy i jeziora, ale też szansa na odpoczynek od miasta i ucieczkę od codziennych problemów... Powodów, dla których warto odwiedzić Tatry, Beskidy, Pieniny lub Bieszczady jest mnóstwo. Powodów, by zrobić to w majówkę – jeszcze więcej.

Majówka to świetny czas na odpoczynek połączony z aktywnością fizyczną
Majówka to świetny czas na odpoczynek połączony z aktywnością fizycznąmateriały promocyjne

"Wsiąść do pociągu byle jakiego, nie dbać o bagaż, nie dbać o bilet" - śpiewała Maryla Rodowicz, podkreślając przyjemność płynącą ze spontanicznych wycieczek. Na bilet i bagaż wypadałoby jednak zadbać, ale również świadomie wybrać cel podróży. Tym bardziej że aby znaleźć ciekawe miejsca, wcale nie trzeba udawać się daleko! Nieodkryte rejony często znajdują się bliżej niż sądzimy. A czy jest lepszy czas na zwiedzanie kraju niż majówka? Pogoda dopisuje, a w największych turystycznych atrakcjach nie ma jeszcze aż tylu zwiedzających, co w sezonie wakacyjnym. Kolejki są krótsze, ceny przystępniejsze, nocleg łatwiejszy do znalezienia. No to... w drogę!

Bieszczady

A gdyby tak rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady? Zapewne każdy zna to popularne powiedzonko i wiele osób wciela je w życie. Ale... gdzie dokładnie się udać? Bieszczady to na tyle duży rejon, że na coś ostatecznie trzeba się zdecydować. Wyborem, którego z pewnością nie pożałujemy, będzie soliński ośrodek turystyczny PKL - z wielu powodów, a najważniejszy jest taki, że właśnie w maju przewidziano mnóstwo atrakcji dla turystów.

Bieszczady wciąż kryją w sobie sporo tajemnic
Bieszczady wciąż kryją w sobie sporo tajemnicmateriały promocyjne

Dni od 1 do 3 maja to czas Czadowej Majówki. Wiele mówiąca nazwa, prawda? I bynajmniej nie wprowadza w błąd! W tym czasie na najmłodszych czekać będą Rusałki z niespodziankami oraz świtezianka Barabella, a na wszystkich chętnych - mini-tron Tajemnicza Solina. Z kolei w Wiosce Czadów dzieci i młodzież przywita Czadowy Feliks, a 4 i 5 maja - Melepeta Darko. Nie zabraknie też licznych konkursów z nagrodami i kolorowych balonów.

Starsi majówkowicze w ośrodku turystycznym PKL Solina mogą natomiast udać się w podróż gondolami - trudno o lepsze miejsce do podziwiania bieszczadzkich krajobrazów: wzgórz, jezior, zapory. Chociaż... być może jest inne miejsce, gdzie widoki robią równie ogromne wrażenie, czyli taras Wieży Widokowej. A jeśli zmęczy nas zwiedzanie, energii nabierzemy w Kawiarni lub Karczmie Jawor.

Jaworzyna Krynicka i Krynica-Zdrój

Kolejne atrakcyjne turystycznie miejsce czeka na majówkowiczów w Jaworzynie Krynickiej, a dokładnie: w ośrodku Grupy PKL. To z jednej strony szansa na aktywne spędzenie czasu na świeżym powietrzu (szlaków pośród pięknych okoliczności przyrody nie brakuje!), z drugiej - możliwość wzięcia udziału w cyklicznie organizowanych w maju atrakcjach.

To choćby zajęcia z jogi, animacje, degustacje lokalnych produktów - wszystko na szczycie Jaworzyny. Warto dodać, że każda z wymienionych atrakcji jest darmowa w ramach zakupienia biletu na kolejkę. To jednak nie koniec! 1 maja rozpoczynają się warsztaty fotograficzne wraz z praktycznymi zajęciami w terenie, a na krynickim deptaku pojawi się... częstujący krówkami miś polarny.

Po aktywnym czasie warto odpocząć w ośrodku
Po aktywnym czasie warto odpocząć w ośrodkumateriały promocyjne

A może... Krynica-Zdrój? To z kolei świetne miejsce dla fanów zwiedzania - miasteczko słynie bowiem nie tylko z leczniczych wód, ale i wielu urokliwych miejsc. Jednym z nich pozostaje ośrodek turystyczny PKL na Górze Parkowej, przenoszący majówkowiczów do lat 30. ubiegłego wieku. Zwłaszcza że poznawanie historii tego miejsca ułatwiają liczne multimedia, a na wzniesienie dotrzemy oryginalnymi wagonikami kolei linowo-terenowej PKL z 1937 roku.

Coś jeszcze? Oczywiście! Nieopodal usytuowane są zjeżdżalnia pontonowa, kompleks "Rajskich Ślizgawek", przejazd trasą kamikadze oraz Parkowa Restauracja nawiązująca do eleganckiego stylu art deco i serwująca dania królujące w dawnych latach. Natomiast na dzień 3 maja przewidziano Holi Festiwal - Święto Kolorów, czyli wydarzenie, pozwalające na zapomnienie o codziennej rutynie.

Szczawnica i Zawoja

Nie mniej zaskoczeń czeka na majówkowiczów w Szczawnicy. To właśnie w maju widok pienińskich szczytów oraz Przełomu Dunajca robi największe wrażenie! Spływ Dunajcem, podróż koleją linową na szczyt Palenicy, spacery z przewodnikiem... A wszystko to w ramach atrakcyjnych łączonych pakietów PKL Palenica.

Co więcej, wiosną startuje sezon rowerowy, a okolice Szczawnicy świetnie nadają się do zwiedzania właśnie na jednośladzie. Miłośnicy dwóch kółek do dyspozycji otrzymują wypożyczalnię, usytuowaną przy stacji dolnej kolei PKL na Palenicę oraz liczne atrakcje w PKL Bike Parks. A co z dziećmi? Najmłodsi majówkowicze z pewnością docenią walory ścieżki edukacyjnej "Mali Zdobywcy Gór" oraz zjeżdżalnię grawitacyjną.

Spływ Dunajcem, podróż koleją linową na szczyt Palenicy, spacery z przewodnikiem
Spływ Dunajcem, podróż koleją linową na szczyt Palenicy, spacery z przewodnikiemmateriały promocyjne

Kolejnym punktem na naszej mapie miejsc, które warto odwiedzić zwłaszcza w maju jest Zawoja. "Mosorny ma PSSSTRĄGA" - to hasło, którym na wspólne grillowanie zaprasza ośrodek turystyczny PKL (nie dajmy się jednak zmylić - przysmaków będzie o wiele więcej niż tylko ryby!). A trudno znaleźć coś, co pasuje do siebie równie trafnie, jak majówka i grillowanie. Gdzie? Na tarasie przy Karczmie Mosorny Groń. Dodatkowa zachęta? 10 proc. rabatu na dania po okazaniu biletu na przejazd koleją.

Po grillowaniu warto udać się na spacer, aby z majówki nie wrócić ze zbędnymi kilogramami. Na 4 maja zaplanowano wędrówki w towarzystwie przewodnika: o godz. 10:00 na Halę Śmietanową oraz o godz. 14:00 na Wodospad Mosorczyk. Start przy górnej stacji kolei.

Międzybrodzie Żywieckie, Zakopane i Kasprowy Wierch

Podobnie jak w Zawoi, relaks z aktywnością równie skutecznie połączymy w Beskidzie Małym. Wiele dzieje się zwłaszcza w ośrodku turystycznym PKL na Górze Żar w Międzybrodziu Żywieckim. Na majowy weekend przygotowano choćby festiwal latawców, liczne konkursy z nagrodami oraz strefę chillout.

Festiwal latawców z pewnością przypadnie do gustu dzieciom
Festiwal latawców z pewnością przypadnie do gustu dzieciommateriały promocyjne

Fani klasyki długi majowy weekend spędzić mogą w Zakopanem - wiosną widok z Gubałówki jest szczególnie imponujący. Na górę dostaniemy się wagonikiem kolei linowo-terenowej PKL. Przed wyjazdem zabawić warto się na torze tubbingowym, znajdującym się przy budynku dolnej stacji bądź na zjeżdżalni grawitacyjnej. Jeśli zgłodniejemy, pyszne przekąski czekają na nas w kilku miejscach: restauracji Tarasy Gubałówka, Widokówka oraz Restauracji Gwarno (bonus: widok na Giewont).

Miłośnicy górskich widoków przegapić nie mogą także wizyty na szczycie Kasprowego Wierchu, gdzie również dostaniemy się koleją PKL. Majowy weekend to doskonała pora, ponieważ chwilę później, a dokładnie od 6 do 24 maja, odbędą się przeglądy techniczne.

Podczas majówki nie może zabraknąć atrakcyjnych widoków
Podczas majówki nie może zabraknąć atrakcyjnych widokówmateriały promocyjne

- Zachęcamy wszystkich, aby w miarę możliwości majówkę zaplanować poza domem, nacieszyć się przyrodą i spędzić ten czas inaczej niż zwykle. Turystów, którzy w długi weekend planują wyjazd w góry, zapraszamy do ośrodków Grupy PKL. Przygotowaliśmy sporo atrakcji, które zdecydowanie pozwolą aktywnie spędzić te chwile - przekonuje Patryk Białokozowicz z zarządu PKL.

Zachęceni?

Artykuł sponsorowany

.
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas