Turystyczne oblężenie Muszyny. Uzdrowisko hitem wśród Słowaków

Natalia Grygny

Opracowanie Natalia Grygny

Muszyna to uzdrowiskowa perła na mapie Małopolski. W trakcie weekendu majowego miasto przeżyło prawdziwe turystyczne oblężenie. Słynne uzdrowisko upodobali sobie zwłaszcza nasi południowi sąsiedzi. - Z pobieżnej oceny wynika, że stanowią oni ok. 20- 25 proc. wszystkich "majówkowych" turystów w Muszynie – poinformował burmistrz Jan Golba.

Muszyna to jedno z najpopularniejszych uzdrowisk w Polsce
Muszyna to jedno z najpopularniejszych uzdrowisk w PolsceMarek BAZAK/East NewsEast News

Spis treści:

    Muszyna - polskie uzdrowisko idealne na weekend. Przyroda na wyciągnięcie ręki, ruiny zamku, wody mineralne czy zajmujące 1,2 ha ogrody biblijne - to tylko kilka powodów, dla których warto odwiedzić Muszynę. To niewielka miejscowość w Dolinie Popradu, otoczona górami Beskidu Sądeckiego i zarazem jedno z najpopularniejszych miejsc w Małopolsce.

    Turystyczne oblężenie Muszyny. Uzdrowisko hitem wśród Słowaków

    W długi majowy weekend uzdrowisko przeżyło prawdziwe turystyczne oblężenie. Miejscowość cieszyła się też ogromną popularnością wśród naszych południowych sąsiadów.

    - Ogromna liczba turystów w Muszynie. Są praktycznie w każdym miejscu. Muszynę upodobali sobie też Słowacy, których widać wszędzie. Z pobieżnej oceny wynika, że stanowią oni ok. 20- 25 proc. wszystkich "majówkowych" turystów w Muszynie - napisał w mediach społecznościowych burmistrz Jan Golba.

    Podkreślił, że  "każda atrakcja w Muszynie jest oblegana przez turystów".

    - Największą popularnością cieszą się: ogrody sensoryczne, miłości, tematyczne, ogrody biblijne, ogrody żywe, zamek, ścieżki rowerowe, wieża widokowa na Malniku, Rynek, spływ raftingowy, Czarna Młaka i mofeta. Rekordy popularności bije Rodzinny Park Rekreacji na Zazamczu. Oblegane są punkty gastronomiczne. Turystów spotkać można także na szlakach turystycznych. Cieszyć się należy, że aktywnością gospodarczą zaczynają się też wykazywać mieszkańcy, którzy poprzez swoje działania zwiększają liczbę atrakcji oferowanych turystom. Muszyna to jest to - podkreślił Golba.

    Największy taki obiekt w Polsce

    Warto dodać, że 1 maja nowy sezon rozpoczęły Ogrody Biblijne, o których wspomniał w swoim wpisie burmistrz. Atrakcja każdego roku przyciąga tłumy. Muszyńskie Ogrody Biblijne są czwartym i zarazem największym tego typu obiektem w Polsce. Obejmują 1,2 ha i są adaptacją Objawienia zawartego w Piśmie Świętym. Zostały podzielone na pięć stref tematycznych.

    "Poprzez kompozycje roślin, krajobrazu i instalacji architektonicznych w wyrazisty sposób przekazują artystyczną wizję Słowa Bożego. Ukazują sceny zawarte w Starym i Nowym Testamencie. W ogrodach można spotkać kompozycje roślin znanych z kart Biblii oraz występujących w Jerozolimie lub Palestynie, od średniowiecza zwaną Ziemią Świętą. Dla osób innego wyznania stanowią ogród spacerowo-botaniczny z kompozycją roślin i krajobrazu Ziemi Świętej. Przebywający w nim turyści mogą zapoznać się z roślinnością Palestyny, Izraela, a także suchym i surowym krajobrazem pustyni, jaki towarzyszył ludziom za czasów Chrystusa" - czytamy na stronie Muszyńskich Ogrodów Biblijnych.

    Ogrody są czynne od maja do października, od wtorku do niedzieli w godz. 10-18.

    Muszyńskie Ogrody Biblijne mają łącznie 1,2 ha
    Muszyńskie Ogrody Biblijne mają łącznie 1,2 haMarek BAZAK/East NewsEast News

    Muszyna. Uzdrowiskowa perła działa jak magnes

    Muszyna każdego roku przyciąga tłumy kuracjuszy i turystów. Miejscowość słynie przede wszystkim ze źródeł o leczniczych właściwościach, a jej uzdrowiskowa kariera rozpoczęła się w 1922 roku, kiedy to zaczęły się odwierty źródeł Wanda i Antoni. Naturalne wody mineralne są bogate w szczawy wodorowęglanowo - wapniowo - magnezowo - sodowo - żelaziste, z dużą zawartością selenu i litu.

    W 1930 roku Muszyna trafiła do Związku Uzdrowisk Polskich. Z biegiem czasu zaczęły tu powstawać zakłady kąpielowe, pijalnia wód, kawiarnie, wille, pensjonaty i deptak dla kuracjuszy. Kuracjusze i turyści mogą obecnie skorzystać z licznych propozycji "muszyńskiego SPA". Sanatoria, hotele i ośrodki wczasowe oferują rozmaite usługi uzdrowiskowe - z pewnością każdy znajdzie tu coś dla siebie.

    Muszyna jest też mekką dla fanów aktywnego wypoczynku. To świetna baza wypadowa do pieszych i rowerowych wycieczek. Jedną z ciekawszych tras jest Turystyczna Pętla Muszyńska, oznaczona kolorem czerwonym. Wzdłuż potoku Szczawniczek, nieopodal ruin zamku znajduje się Park Zdrojowy Baszta, w którym można skorzystać z siłowni "pod chmurką". Na spacery poleca się również Park Zdrojowy "Zapopradzie", w którym rozpoczyna się trasa spacerowa prowadząca przez bulwary i prowadząca do Magicznego Ogrodu, w którym znajdują się stawy rekreacyjne.

    W Muszynie warto też odwiedzić Ogrody Sensoryczne, które zostały zaprojektowane tak, by oddziaływać na wszystkie zmysły. Jednym z miejsc, które trzeba umieścić na liście "do odwiedzenia" są górujące nad Muszyną ruiny XIV-wiecznego zamku. Obiekt można zwiedzać codziennie, od maja do sierpnia w godz. 10-18, od września do października w godz. 10-17, a w listopadzie od 10 do 16.

    Panorama Muszyny
    Panorama MuszynyMarek BAZAK/East NewsEast News

    ***

    Mieszkańcy Krakowa cieszą się z nowego miejsc. Zakrzówek pęka w szwachKarolina Burda, Karolina BurdaINTERIA.PL
    INTERIA.PL
    Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
    Dołącz do nas